Zimní pobyt na horách – lyže i wellness

Wellness pobyt

Každý míří na zimní dovolenou proto, aby si zalyžoval. Zkuste ale zkombinovat sjezdovky s wellness pobytem. Po náročném lyžování můžete zrelaxovat tělo v termálních lázních a kde navíc prospějete svému zdraví díky léčivým pramenům. A kam se vypravit?

Slovensko

Ve Vysokých Tatrách si skvěle zalyžujete v Tatranské Lomnici. Hlavní část lyžařského areálu vyplňují modročervené sjezdovky, tedy spíše jednodušší. Žádný lyžař fajnšmekr by si neměl nechat ujít sjezd nejstrmější a nejtěžší sjezdovky ve Vysokých Tatrách – Lomnického sedla. Leží ve výšce 2 190 metrů nad mořem a pyšní se přírodním sněhem, a proto se tato černá sjezdovka otevírá později než ostatní. Pětikilometrový sjezd z nejvýše dostupného Lomnického sedla po nově rozšířené sjezdovce až do Lomnice patří k nejdelším na Slovensku.

Kdo nelyžuje, a přesto by si rád s rodinou užil zimní radovánky, mohl by zkusit sáňkařskou dráhu ve Smokovci. Je zde i naučná louka pro nejmenší. Naopak běžkaři míří na Štrbské pleso, kde se pro ně upravuje na 26 km běžkařských tras.

Vysoké Tatry oplývají bohatými zdroji termálních pramenů, a tak není nic příjemnějšího než se po zimních radovánkách ohřát v termálních bazénech. K největším patří park Gino Paradise Bešeňová. „Naše prameny působí blahodárně na pohybové i dýchací ústrojí, mají příznivé kosmetické účinky a díky lithiu dokonce pozitivně ovlivňují i psychiku člověka,” říká Lýdia Chovancová, marketingová ředitelka areálu s tím, že geotermální voda dále obsahuje vápník, hořčík, sodík, draslík, železo, mangan, mimořádné množství síranů, bikarbonáty a spoustu dalších minerálů. Nejenže se tak pobavíte, ale ještě děláte něco pro své zdraví. Ani další termální park Tatralandia nezůstává pozadu. Najdete zde spoustu zábavných atrakcí pro děti a také krásný saunový svět, kde pravidelně probíhají saunové ceremoniály.

Rady na cestu:

  • Do Vysokých Tater se dostanete pohodlně pendolinem. Vyrazíte-li ve 13 hodin z Prahy, už v půl osmé budete vystupovat v Popradu. Včasná zpětná jízdenka stojí 885 Kč. Více na www.cd.cz.
  • Skipas v Tatranské Lomnici stojí 33 eur na den pro dospělého.
  • Za vstupné do parku Gino Paradise Bešeňová dáte 19 eur pro dospělého na celý den. Více na www.besenova.cz

Náš tip

Chcete-li na své dovolené více soukromí, ubytujte se v hotelu, který má vlastní wellness. Například Kontakt wellness hotel**** leží uprostřed Vysokých Tater, mezi středisky Tatranská Lomnice (2 km) a Starý Smokovec (8 km), v malé vesnici Stará Lesná.
 Hotel byl prvním wellness hotelem na Slovensku. Svou nabídkou služeb a konceptem dokonale vystihnul pojem “wellbeing and fitness” – blahodárný pocit pro tělo i duši, který je spojen s aktivním odpočinkem. Na ploše 1000 m2 je pro hosty připravena pestrá nabídka wellness & spa služeb, například thajské masáže, nejrůznější procedury nebo kosmetika. Vnější i vnitřní wellness zóna nabízí 7 druhů saun, jacuzzi bar s vířivkami, odpočinkovou místnost s postelemi, ochlazující bazén a kádi, bazén pro dospělé i děti a profesionální fitness centrum. Více na: www.hotelkontakt.sk.

Wellness hotel
Wellness hotel

Rakousko

Lázeňské město Bad Hofgastein se rozkládá v nejslunnější a nejširší části údolí Gasteinertal v Rakousku. Ve zdejším lyžařském areálu se můžete vystavovat slunečním paprskům a večer zrelaxovat tělo v moderních lázních.

Přímo z Bad Hofgasteinu vyjedete zubačkou do Kitzsteinu (1302 m) a odtud pak lanovkou na Schlossalm (2050 m). Schlossalm patří k nejoblíbenější lyžařské houpačce Gasteinertalu, vedoucí na Stubnerkogel. Užijete si zde nádherně dlouhý a náročný sjezd z vrcholu Hohe Scharte (2300 m) až do údolí. Sjezdovky zde převažují spíše červené a modré, takže se svahy hemží milovníky carvingu a snowboardisty. Po náročném lyžování vás dostane opět do formy nejen procházka lázeňským parkem, či centrem města s pěší zónou, kterou lemují půvabné obchůdky, hotely a restaurace, ale hlavně návštěva termálních lázní Alpentherme. Vyzkoušejte si, jak blahodárně působí na tělo a duši tento rozlehlý areál.

V dětské sekci čekají na vaše ratolesti dva tobogány. Jeden rychlý a jeden pomalý se světelnými efekty. V bazénu s vodním kolotočem se promítají pohádky, anebo běží sportovní přenosy. Na plátno se díváte přímo z vody. Samozřejmě nechybí bazén pro nejmenší s nejrůznějšími skluzavkami. Přes restauraci je pak možné projít k dalším termálním bazénům. V nejmenším zdarma probíhá aquagymnastika, ve větším si lehnete na masážní trysky a ve venkovním si pak užíváte výhledy na horská panoramata. Venku se nachází i chladnější bazén pro plavce.

Absolutní špičkou je však saunový svět, kde se pravidelně konají různé saunové rituály. V jedné dostanete peelingový krém, kterým se musíte masírovat, v druhé vám vyvětrají, na rozpálené kameny nalijí vodu a horkou páru doženou ručníkem připevněným na bidle až k vám. Vybrat si můžete z velkého množství a druhů saun. K oblíbeným patří i venkovní vířivka. Podmínkou je však zahodit stud a pohybovat se nazí. Pokud by snad ženy nechtěly překonat stud, ať si to zamíří ryze do dámského saunového světa, kde mají čtyři druhy saun jen pro sebe.

Wellness na horach
Wellness na horach

Rady na cestu:

  • Cesta trvá asi šest hodin, vydáte-li se přes Strakonice, České Budějovice, Linz, na Salcburk, přes Bischofshofen, Schwarzach im Tongau a Harbach. Budete potřebovat rakouskou dálniční známku, která stojí 220 Kč na deset dní.
  • Za skipas na den zaplatí dospělý 44,50 eur, dítě 22,50 eur. Více na www.skigastein.at
  • Každé pondělí od 13 hodin na Kleine Scharte Schlossalm probíhá zdarma Ski safari, kdy s vámi jezdí instruktoři lyžařské školy a představují středisko.
  • Za celodenní vstup do Alpentherme dá dospělý 27,50 eur a dítě 16 eur. Více na www.alpentherme.com

Náš tip

A opět jeden tip pro všechny, kteří by si rádi vychutnávali termální prameny v klidu. Ubytujte se v Grand Park Hotelu, který má vlastní bazén s termální vodou a vířivku. V ceně pak můžete kdykoli navštívit moderní saunový svět s několika druhy saun. Za příplatek je možné využít i masáže, privátní saunu a mnoho dalšího. Hotel leží přímo naproti Schlossalm.

Připravila: Jana Hájíčková

About Jana Hájíčková 43 Článků
Tisková mluvčí CK Neckermann - Stará se o komunikaci s médii, vydává tiskové zprávy o aktuálním dění, organizuje tiskové konference a press tripy. Má k dispozici bohatou fotobanku. tel. +420 777 355 456