Židovská pouť na Djerbě

Návštěvníci Djerby mohli být překvapeni zvýšenými policejními hlídkami na rušných silnicích. Jednalo se o bezpečnostní opatření kvůli židovské pouti Ghriba, která se zde konala 22.-23. května, tedy přesně 33 dní po Velikonocích.

Na 8 000 židovských poutníků z celého světa se sjelo do synagogy El Ghriba, která je nejstarší v severní Africe a nachází se asi kilometr jižně od hlavního města Djerby Houmt Souk, aby vzdali svůj obdiv Šimonu bar Jochajovi. Jedná se o největší židovskou pouť konanou na území severní Afriky. A protože probíhala v muslimské zemi, doprovázelo ji zvýšené bezpečnostní opatření. Poutníci museli procházet detektory kovu a checkpointy, kde hlídali příslušníci speciálních složek. Těžce ozbrojená vozidla monitorovala situaci na zemi a ze vzduchu byla bezpečnost sledována vrtulníky. Díky tomu vše proběhlo v poklidu.

Vejce pro svobodné

Oslava probíhala dva dny, kdy se tancovalo, zpívalo a hodovalo. Podávaly se tradiční židovské a tuniské pokrmy a popíjela pálenka z fíků Boukha. Svobodná děvčata se podepisovala na vajíčka, což by jim mělo zaručit, že se do roka seznámí s mužem. Dražily se nejrůznější předměty a výtěžek byl věnován na údržbu synagogy, která je přístupná všem návštěvníkům denně kromě soboty od 8 do 18 hodin. Vstupné do synagogy činí 1 dinár, tedy 7,50 Kč. Při návštěvě je zapotřebí dodržet pravidla v odívání, tedy mít zahalená ramena a kolena. Budete-li na Djerbě, její návštěvu si rozhodně nenechte ujít. Interiér vás okouzlí kombinací modrých kachlí a tmavého dřeva. Dvanáct oken modlitební síně symbolizuje dvanáct izraelských kmenů. V synagoze se také nachází jeden z nejstarších svitků Tóry na světě (Pět knih Mojžíšových).

Legenda praví…

Podle pověsti byla synagoga postavena v roce 586 před naším letopočtem Židy, jenž uprchli z chrámu krále Šalamouna v Jeruzalémě a to na místě, kam dopadl svatý kámen z nebes a na kterém se zjevila záhadná žena. Ta nařídila stavbu synagogy a dohlížela na její stavbu. Kdysi žilo napříč Tuniskem asi 100 000 Židů. V době největších perzekucí mezi lety 1940 až 1960 většina odešla převážně do Izraele. Dnes žije na Djerbě asi 1500 Židů a 2000 v celém Tunisku.

Zajímavost

Letošních oslav se zúčastnil i ministr cestovního ruchu René Trabelsi, který je vůbec prvním židovským ministrem v tuniské vládě.

About Jana Hájíčková 43 Článků
Tisková mluvčí CK Neckermann - Stará se o komunikaci s médii, vydává tiskové zprávy o aktuálním dění, organizuje tiskové konference a press tripy. Má k dispozici bohatou fotobanku. tel. +420 777 355 456

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*