Zanzibar – slunce, moře a polibek od geparda

Chcete se o dovolené ocitnout tak trochu v jiném rozměru? Vstoupit rovnýma nohama do krásného snu? Toužíte pocítit, jak život může být nádherně lehký, zábavný a bezstarostně veselý? Odleťte na ostrov Zanzibar….

Za pobytu na Zanzibaru – okouzlujícím ostrově v Indickém oceánu – totiž naplno pochopíte a prožijete na vlastní kůži, co ve svahilštině doopravdy znamená onen známý výraz „Hakuna Matata!“ Tedy (volně přeloženo) něco jako: “vše je nádherné, starosti házím za hlavu.”

Prohlédněte si, kde se dá strávit dovolená na Zanzibaru.

Nabídka pro každého

Zanzibar každému turistovi nabídne pestrou nabídku od všeho, na co si jen vzpomene. Milovníci koupání a slunění zde najdou nádherné písčité pláže, kde je velmi málo lidí. Pokud pláž patří k hotelu, přinesou vám z baru vychlazený drink skoro až do mořských vln.
Obdivovatelé podmořského světa po celou dovolenou vůbec nemusejí sundat šnorchl, stále totiž budou nacházet další a další úžasné živočichy v příjemně teplém moři.
Hledači historických pamětihodností si na své přijdou v hlavním městě (které se jmenuje stejně – Zanzibar) ve čtvrti Stone Town.

Milovníci zvířat navštíví svéráznou Zoo i objeví možnost zaplavat si s obrovskými mořskými želvami. Ale popisujme tento ostrov pěkně popořádku…

http://zanzibar.net/

Zanzibar je souostroví

Názvem Zanzibar neoznačujeme vlastně jen jeden ostrov, ale celý archipelag asi tak 40 malých ostrůvků a dvou největších ostrovů – Zanzibaru (často mu zde také říkají Ugundža) a  ostrovu Pemba.

Ti, kteří se chtějí potápět, určitě musejí vyzkoušet korálové útesy Morogo a Boribi. Na obou těchto místech objevíte a vyfotíte krásné perutýny (pozor – nedotýkat se, mají jedovaté ostny), kolem vás se prožene trnucha, občas narazíte na zvědavou, někdy až skoro dvoumetrovou murénu.
Ti, kteří mají rádi trochu dobrodružství, si určitě nenechají ujít možnost podrobně prozkoumat mořské hlubiny mezi ostrovy Bave a Panga, protože právě tady leží potopený anglický koráb. Když plavete nad pradávnou palubou, máte pocit, jako byste se právě ocitli ve filmu Piráti z Karibiku…

www.7wonderssafaris.co.tz

Dům, kde se narodil Freddie Mercury

Chcete-li trochu historie, určitě nesmíte vynechat historické centrum hlavního města Zanzibar, které nese název Stone Town.

Vydejte se třeba do ulice Kenyatta Road, kde stojí dům, v němž se narodil 5. září 1946 Farrokh Bulsara. Tak se vlastním jménem jmenoval slavný zpěvák a skladatel ze skupiny Queen Freddie Mercury. Jeho otec Bomi Bulsara totiž působil na Zanzibaru jako úředník britské koloniální správy.
Místní vás rádi dovedou nejenom k tomuto domu na Kenyatta Street (dnes je tu hodně drahý hotel), ale ukážou vám i jiná místa spjatá s dětstvím Freddieho Mercuryho: třeba další adresy, kde bydlel, popřípadě chrám, do něhož chodil. Nebuďte ale nedůvěřiví, je velmi pravděpodobné, že si vůbec nevymýšlejí, protože Bulsarovi se poměrně často stěhovali, až do té doby, dokud nemuseli v lednu 1964 opustit Zanzibar a přesídlit do Anglie.

V prosinci 1963 totiž předala Velká Británie ostrovu samostatnost, veškerá moc přešla do rukou původního místodržitele – ománského sultána. Ten ale vládl sotva měsíc a půl. Pak nastaly nepokoje, nespokojené davy sultána v lednu 1964 svrhly a všechny cizince nepřímo donutily odejít z ostrova. Bulsarovi měli dvě děti – chlapce Farrukha a holčičku Kashmiru, tak raději utíkali hned, jak zde začala jakási podivná socialistická revoluce.

TaissaFreitas, Jun 2015

Užijte si přílivy

Část zanzibarského pobřeží má jednu zvláštnost – velice výrazné mořské přílivy a odlivy, obyčejně dvakrát za 24 hodiny, což znamená, že pobřeží výrazně mění svojí podobu každých šest hodin. Je nádherné pozorovat tento jev, který je jinde podstatně méně postřehnutelný. Když nastane odliv, určitě doporučujeme obout si plážové boty a projít se po břehu Indického oceánu. Právě v tuto chvíli se naskýtá možnost najít obrovské množství nádherných, zajímavě zbarvených mušlí.

www.trover.com

Polibek od geparda

Máte-li blízký vztah k divoké přírodě, pak zcela jistě nesmíte vynechat návštěvu zoologické zahrady Cheetah’s Rock, kde zvířata nejsou v klecích. Na začátku exkurze po této svébytné Zoo vám místní průvodce bude popisovat, jakým způsobem se podařilo týmu ochočit často i divoké šelmy.
Potom vyběhne zebra Chaka, která každému z přítomných věnuje květinu. Vy hned nato můžete podrbat lva za ušima, vypít sklenici šampaňského s hyenou, popřípadě se nechat políbit od geparda. Ve většině případů jsou zde totiž zvířata, která byla nalezena raněná. Tým pod vedením zdejší ředitelky Jenny je zachránil a vyléčil. Tak vznikla u divokých šelem emocionální vazba na člověka.
Jen pamatujte, že do této Zoo, kde divoké šelmy nejsou umístěny v klecích, nesmějí děti do 15 let, že se zde nesmíte nahlas smát ani křičet a přistoupit třeba ke lvici můžete jen ve chvíli, kdy vám hlavou pokyne průvodce.

http://cheetahsrock.org/

Zaplavte si s velkou želvou

Další místo, které by tu neměli minout milovníci zvířat, je na ostrově Prison. Dříve sem odváželi otroky, kteří onemocněli žlutou zimnicí. V současné době je na ostrově rezervace pro velké želvy seychelské, které si tu můžete bez problémů pohladit. Některé jsou údajně staré i přes sto let.
Pokud si budete chtít s mořskými želvami i zaplavat – i to je na Zanzibaru celkem snadno realizovatelné. Navštivte Baraka Akvárium – což je ve skutečnosti malá laguna, v níž žijí tyto velké želvy, které nějak zraněné objevili rybáři na širém moři. Odchytli je, přivezli sem do Baraka Akvária, kde se je místní pečovatelé snaží uzdravit a vypustit zpět do moře.
Za koupání mezi krásnými želvami se tu ale platí. Za hodinu dáte 5 amerických dolarů. Ale setkání ve vodě s tak krásnými a okouzlujícími tvory určitě za těch několik bankovek stojí!

http://hikersbay.com

Tea House – zážitek jako v nebi

Chcete ochutnat místní kuchyni a zároveň si užít romantiku? Pak určitě zajděte do restaurace Tea House, kterou najdete ve čtvrti Stone Town na Hurumzi Street. Jídelní lístek zde není pravda kdovíjak dlouhý, ale každé jídlo je výborně připravené a porce opravdu pořádná. Navíc – a to je asi největší magnet tohoto podniku – se tato restaurace nachází na prostorné terase vysoko nad ostatními střechami a je možné odsud sledovat skvostný západ slunce nad mořem.

http://www.emersononhurumzi.com

Vízum

Pokud nejedete s cestovní kanceláří, která se o vízum skoro vždy postará, pak si musíte před cestou na Zanzibar zajistit vstupní vízum.
Občané ČR ho mohou celkem pohodlně získat na Velvyslanectví Tanzanie v Berlíně. Jednovstupové turistické vízum je možné získat také na všech hraničních přechodech do Tanzanie, přesto ale doporučujeme o vízum požádat předem na zastupitelském úřadě v hlavním městě Německa. Bude to pro vás jistější a klidnější.
Cena jednorázového turistického víza je 50 EUR, s příplatkem 20 EUR lze požádat také o expresní vyřízení žádosti během jednoho pracovního dne.

Adresa je: Botschaft der Vereinigten Republik Tansania, Eschenallee 11,140 50 Berlin (Charlottenburg Westend).

Zdravotní rady

Povinné očkování pro ty turisty, kteří přijíždějí z Evropy, není vyžadováno žádné. Jen pokud přilétáte z některé z afrických zemí, musíte mít platné očkování proti žluté zimnici označené v mezinárodním očkovacím průkazu.
Malárie se na Zanzibaru bohužel vyskytuje, i když v menší míře než na africkém kontinentu. Určitě si proto s sebou vezměte velkou zásobu kvalitních repelentů a pečlivě se jimi mažte. Používejte moskytiéru (je u každé postele v lepších hotelech).
Doporučujeme se nechat minimálně 10 dní před odjezdem očkovat proti žluté zimnici.
Na Zanzibaru pijte pouze balenou vodu. Je zde velmi levná, vždyť “petka” s obsahem jeden a půl litru vody vás v obchodě vyjde (v přepočtu) na asi 8 korun. Pití vody z kohoutku raději nezkoušejte, mohlo by vám přivodit zažívací potíže.

Restaurace a kavárny vám tu budou poměrně často nabízet manga – velmi chutné místní ovoce. Ochutnávejte, ale nepřehánějte to s nimi, větší množství těchto tropických plodů může způsobit průjmy.

Kde se ubytovat?
Možností je nepřeberné množství. Od velkých a luxusních hotelů, až po malé soukromé penziony. Jen CK Neckermann nabízí 25 pohodlných hotelových resortů.
Pokud se ani v tomto případě nemůžete rozhodnout, poradíme vám – určitě vyzkoušejte Royal Zanzibar Beach Resort. Terasovité bazény s barem a vířivkou hned vedle vašeho hotelového pokoje jen tak někde nenajdete.
K tomu se tento hotelový resort nachází v bezprostřední blízkosti nádherné písčité pláže Nungwi, budete každý večer usínat doslova pár metrů od vln Indického oceánu.
Zanzibar Beach Resort – to jsou vlastně příjemné mořské lázně s obrovskou zahradou, kterou člení bazény a krásné, architektonicky nápadité altány. Kuchyně je zde vyhlášená, určitě si tu pochutnáte. Důraz je zde kladen především na evropská jídla a speciality z mořských ryb a živočichů.

3 Comments

  1. Byla jsem loni na Zanzibaru. Máte o ostrově super článek. Je výstižný a přesný. Děkuju za krásné připomenutí. 🙂

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*