Zakynthos – řecký ostrov vůní

Řecký ostrov Zakynthos je třetí největší mezi Iónskými ostrovy, když se může pyšnit rozlohou přes čtyři sta kilometrů čtverečních při délce pobřeží kolem sta kilometrů.

Na ostrově stabilně žije na čtyřicet tisíc obyvatel a je pojmenován podle Zakyntha, syna vládce Dardana. Zakynthos vládnul podle Homéra na jeho ostrově někdy kolem roku 1500 před naším letopočtem, později byl ostrov Zakynthos nejdéle ze všech okolních ostrovů pod nadvládou Benátek.

Samotný ostrov je vyznačuje členitým reliéfem, když hornatý západ přechází plynule směrem na východ k úrodným nížinám. Z podstaty reliéfu je zřejmé, že moře je lemováno skalnatými útesy a zálivy. Ostatně tyto zálivy s průzračně čistou vodou patří mezi největší turistická lákadla ostrova – jmenovat můžeme záliv Navagio či Modré jeskyně.

Modré jeskyně nejsou dostupné po souši, nejlépe se k nim dostanete lodí. I přes tuto malou komplikaci návštěva opravdu stojí za to. Stanete se zde svědky her stínů a světel venkovního slunce na pozadí jeskynních kleneb a zákoutí. Oslní vás i zdejší voda, a to doslova – při ideálních podmínkách má moře světlou a zářící tyrkysovou barvu.

Na východním pobřeží se nachází hlavní město Zakynthos se zhruba deseti tisíci obyvateli. K velké škodě byla řada památek zničena v průběhu dějin řadou zemětřesení, ovšem drtivá většina z nich byla opět obnovena. Turisté tak mohou například navštívit palác Městské knihovny, Muzeum byzantského umění nebo velkou řadu kostelů, kterých je na ostrově nespočetně.

Celý ostrov je poset orchideji, jasmíny nebo ibišky a tak se mu ne nadarmo přezdívá “ostrov vůní”, Zakynthos se také může pyšnit přítomností karety obrovské – ohroženého druhu želvy. Kromě úchvatné přírody lze na ostrově obdivovat také historická místa. Jedním z nich je vesnice Volines s přítomností bohatého spektra tradičních řemesel nebo Maharedo s jejím kostelem s ikonou černé madony. Zajímavostí také je, že se u ostrova Zakynthos nachází nejhlubší mořský příkop ve Středozemním moři – je hluboký 4500 metrů.

Pláže, které ostrov lemují v délce sto dvaceti kilometrů, jsou ve většině případů písčité nebo písčito-oblázkové a můžete si vybrat jak z pláží rušných, tak naopak velmi klidných. Nejznámějšími jsou Argassi, Alykes nebo Laganas, která je proslavená jako místo líhně výše zmíněné želvy karety obrovské.

TIP UBYTOVÁNÍ: Doporučuje podívat se na hotel smartline Princess♡♡♡ a na hotel Eleana Hotel♡♡♡. Krásné hotely blízko u pláže, ideální pro rodiny, přátele a páry.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*