Vánoce a Silvestr v exotice aneb jak se slaví ve světě

Podívat se na Vánoce a Silvestra do exotiky se pomalu stává trendem. I letos si můžete užívat tepla, ozdobit si palmu nebo ochutnávat tradiční vánoční jídla v různých exotických destinacích. Někde se Vánoce slaví tradičně, ale například v buddhistickém Thajsku jsou Vánoce spíše komerčním svátkem. Přesto si odvezete jedinečné zážitky.

Kuba

Vánoční svátky a oslavy Nového roku začínají na Kubě s velkým předstihem. Už na začátku prosince se velká obchodní centra rozzáří vánočním osvětlením, ve výlohách se pomalu objeví vánoční slevy a uprostřed náměstí můžete vidět krásný vánoční strom zdobený koulemi a dalšími ozdobami.

Štědrovečerní večeře a ta novoroční představují pro Kubánce jednu z nejdůležitějších částí roku. Lidé si obvykle obléknou to nejlepší z šatníku, ať už je to vesta nebo košile, a zasedají ke štědrovečerní večeři ve formálnějším stylu. Kubánské rodiny nemají přesně danou hodinu, kdy se večeří. Na celém ostrově je zvykem, že k štědrovečernímu stolu zasedá celá rodina. Nejprve se podávají černé fazole s rýží, následuje juka ve sladkokyselém nálevu, grilované vepřové nebo krocan a mnoho dalších dobrot. Jako dezert se podává klasické vánoční sladké a turrón známý ze Španělska. Kuba nezná tradiční vinařskou kulturu, proto si rodiny obvykle připíjejí pivem.

Překvapivě v kubánské kultuře štědrovečerní večeře není typická rybami, mořskými plody nebo jehněčím. V jiných kulturách se můžete setkat na štědrovečerním stolem treskou či s dalšími druhy ryb. Na Kubě tomu tak není. Kuba je v dnešní době ovlivněna různými kulturami, nenajde se však kubánská rodina, která by u štědrovečerního stolu nezasedla a neoslavila tento významný den.

V posledních letech se stále důležitější stává i novoroční večeře, která je, oproti té štědrovečerní, jednodušší a lehčí. Kubánci se snaží začít Nový rok brzkým vstáváním a úspěšným začátkem do dalšího roku. Svátky, stejně jako ve Španělsku, končí až příchodem Tří králů 6. ledna.

Dominikánská republika

V Dominikánské republice se začínají slavit Vánoce od 10. října. Už na podzim si můžete poslechnout vánoční koledy vycházející z různých koutů ulic či domovů. Vánoce, Nový rok a svátek Tří králů jsou v Dominikánské republice vnímány jako čas pro sebereflexi a moment strávený s rodinou.

Štědrovečerní večeře se tradičně slaví v rodinném kruhu mezi přáteli. Na stole se obvykle objevuje telera (tradiční velký chléb) spolu s různými druhy masa, které v této kultuře mají nezastupitelnou úlohu. Ochutnat můžete vepřovou pečínku, zapečenou vepřovou nohu, krocana nebo kuře. Na stole mají své místo i sladkosti a tradiční dobrůtky z kokosu.

Svou tradici má v Dominikánské republice i vánoční koledování, kdy celé rodiny chodí od jednoho domu ke druhému a zpívají koledy. Do rytmu se ozývají i zvuky bubnů, hrací harmonika a další tradiční nástroje. Stejně jako v Čechách, zaměstnanci, přátelé, studenti a děti si od začátku prosince až do konce vyměňují dárky.

Senegal

Senegal je jednou z islámských zemí, kde se slaví Vánoce netradičně. V obchodech se můžete setkat s vánoční výzdobou a před nimi na vás bude čekat místní převlečený do vánočního santovského obleku. Vánoce jsou pro Senegal důležité, jelikož v Africe se státy vyčleňují podle náboženství. Senegal slavením Vánoc ukazuje otevřenost a toleranci.

Vánoce v Senegalu tedy představují spíše marketingový tah. Dárky zde nosí Santa Claus a typickým štědrovečerním jídlem je pečené kuře (Poulet braisé). Silvestr se slaví podobně jako v Evropě. Mladí lidé jdou na diskotéku a o půlnoci se všichni sejdou na náměstí, aby si užili každoroční ohňostroje.

Thajsko

Thajsko je buddhistickou zemí, proto také Vánoce nepatří mezi tradiční thajské oslavy. Ani Silvestr se v této zemi neslavil vždycky, neboť buddhistický rok (v tuhle chvíli – 2254) začíná v polovině dubna.

Přesto se v Thajsku Vánoce slaví, a to mnohem více než v některých křesťanských zemích. Hlavní město Bangkok se každoročně promění v centrum plné světel, vánočních stromků a dalších  dekorací. Jako všude jinde, Vánoce jsou komerčním krokem, Thajsko tak nezůstává pozadu a má také velký úspěch. Mnoho restaurací a klubů si během Vánoc a Silvestra připravilo speciální sváteční menu. Současně velké diskotéky jsou na Silvestra velmi navštěvované a připraveny nabídnout to nejlepší pro turisty, kteří se rozhodli strávit svátky v této úchvatné zemi.

Galle

Další informace 

  1. Přemýšlíte, že strávíte svátky v exotice? Pak se určitě podívejte na naši nabídku zájezdů. Najdete zde přehled cen nejoblíbenějších exotických destinací spolu s tipy na různé hotely.
  2. Doporučujeme vyjet na oba svátky, abyste zažili tradiční atmosféru jak během Vánoc, tak i na Silvestra.
  3. Zájezdy do exotiky si můžete rezervovat během celého roku, avšak zimní měsíce jsou ideální pro návštěvu.
  4. Zájezd si můžete objednat s FlexiFly balíčkem, který vám umožní možnost rezervace s flexibilní délkou pobytu, výběrem letecké společnosti, třídy v letadle nebo výběrem letiště.
  5. Do mnoha exotických destinací se odlétá ze sousedních německých nebo rakouských letišť. Z desítek destinací jsme pro vás vybrali ty nejoblíbenější za skvělou cenu.
About Petra Halíková 48 Článků
Online marketingová specialistka se zájmem o cestování, poznávání nových kultur a východního pohledu na svět. :)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*