Valencie – město květin, světla a lásky

Valencie je třetí největší město Španělska a rozprostírá se na Pobřeží pomerančového květu, průmyslové oblasti při místním zálivu. Město ležící na řece Turia dnes obývá více než půl druhého milionu obyvatel, kteří se těší ze zdejšího středomořského klimatu s teplými léty a mírnými zimami.

V okolí Valencie nejen na obyvatele města čeká na bezmála pět set kilometrů pláží, zhruba šedesát sportovních center, z čehož dvacet je golfových hřišť, a díky místní krásné přírodě zde najdete také celkem dvanáct přírodních parků.

Deset kilometrů dlouhý park ve vyschlém korytě řeky Turia z Valencie činí jedno z nejzelenějších měst v Evropě a každoročně konaná Velká cena Formule 1, která se koná v ulicích Valencie, je jednou z nejlákavějších událostí roku.

Město Valencie jakožto historické sídlo nabízí bohaté historické a kulturní skvosty, přičemž ty nejzajímavější se nacházejí přímo v historickém centru.

Nejimpozantnější je městská čtvrť El Carmen, jenž je tvořena spletitou sítí úzkých uliček, ve kterých se monumentální středověké budovy mísí s moderní zástavbou. Charakteristickou budovou je kostel Carmen, který pochází ze třináctého století, nebo například středověký klášter, jenž dnes plní roli uměleckého muzea.

Na místě původní arabské mešity na náměstí Plaza de la Reina se nachází katedrála La Seu. Ta je směsicí mnoha architektonických stylů, od románského přes barokní až po renesanční a zajímavá na této katedrále je mimo jiné kaple svatého Francies Borgii, ve které jsou uloženy dva Goyovy originály. Za symbol města je poté považována zvonice Micalet, která nabízí nádherný výhled na město a okolí.

Památkou ze seznamu světového dědictví UNESCO a zároveň vzpomínkou na zlaté roky Valencie je Lonja de la Seda, bývalé tržiště s hedvábím. Jeho místo je ve čtvrti Mercat a vyznačuje se spirálovitým sloupořadím a širokou paletou zastoupených architektonických stylů. Dodnes je využíván při příležitostech různých trhů Sala de Contratación – “smluvní sál”. Vyzkoušet španělský trh a nasát atmosféru středověkého tržiště můžete naproti Lonja de la Seda v úchvatné budově Mercat Central z doby secese. Na tomto tržišti můžete pořídit ve více než tisících stáních čerstvé výroby, potřeby nebo suvenýry.

Kromě historických skvostů je Valencie proslulá také díky “Městu umění a věd”. To je futuristická čtvrť zasvěcená vědou a umění a turisté zde mohou navštívit monumentální a světoznámé akvárium, několik planetárií, kulturní stavby nebo muzea.

Při procházkách městem vám přijde vhod místní příjemné podnebí. Průměrně zde během roku svítí slunce sedm hodin denně a teplota se pohybuje kolem sedmnácti stupňů, takže vám nic nebrání při toulkách městem.

vyrazit můžete i za brány Valencie. Severně od ní se nachází město Sagunto, které je poseto historickými památkami a máte tak možnost přehrát si zde zdejší dějiny. Ve městě Tavernes Blanques se nachází továrna a muzeum slavného valencijského výrobce porcelánu Lladró.

About Petra Halíková 48 Článků
Online marketingová specialistka se zájmem o cestování, poznávání nových kultur a východního pohledu na svět. :)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*