Tři kuriózní svátky světa

Velikonoce, Vánoce, Dušičky… Naše svátky známe dobře a jejich rituály máme uložené hluboko v podvědomí. Nicméně ve světě existují slavnosti, které jsou – z našeho pohledu – hodně zvláštní. Pobavme se a poučme se. Připomeňme si alespoň tři z nich…

Thajsko – Monkey Buffet

Jeden z nejpodivnějších svátků na světě je takzvaný Monkey Buffet v provinčním městě Lopburi v Thajsku. Koná se každoročně a na této párty se objevují „hosté“, kteří nemají ani nejmenší pojetí o nějakých společenských pravidlech: běhají a skáčou po prostřených stolech, jedí rukama, kradou jeden druhému kousky doslova od pusy, perou se, házejí zbytky jídel na zem a prskají na sebe navzájem. Když se nasytí, tak jedni kvůli pouhé zábavě tahají organizátory banketu za vlasy, druzí se snaží nepozorovaně ukrást něco blyštivého… Přesto je žádná security služba nevykáže – hosté tohoto hodně kuriózního svátku jsou totiž – opice!

Svátek Monkey Buffet se v Thajsku koná vždy poslední neděli v listopadu. Na travnatém prostoru před chrámem Pra Prang Sam Yot se umístí obrovský talíř o průměru sedm a půl metru, který je doslova přeplněn exotickým ovocem, zeleninou všeho druhu, rýží… Vždycky to tak ale nebylo. V minulosti mniši umisťovali na louku více jak stovku malých stolků, jenže jednotlivé stolky „okupovaly“ nejsilnější a nejzdatnější opice a odmítaly se dělit s ostatními, přestože zdaleka všechno nesnědly. Na ty mladší a méně zdatné se pak nedostalo. Nepřipomíná vám to tak trochu svět lidí?

http://funnyandweirdnews.blogspot.cz/2012/12/the-monkey-buffet-festival-thailand.html

Na svátek Monkey Buffet, který se koná na počest boha Rámy, se většinou přižene kolem 600 opic! Starodávná legenda totiž praví, že velký bůh Ráma daroval půdu, na které se nachází Lopburi, svému příteli – opičímu králi Hanumanovi.  Začátek této slavnosti probíhá tak, že mniši a mladí lidé obcházejí okolí chrámu s plakáty, znejí bubínky, hraje hudba, thajští tanečníci a tanečnice se vlní v jejím rytmu. V tuto chvíli se v bezprostředním okolí chrámu objeví celá řada opiček. Prozatím je v jejich očích znát nejistota a váhání. Po nějaké chvíli několik opic najde v sobě dost odvahy a skočí na stůl plný jídla. Nejdřív ukradnou jen pár kousků ovoce a honem se skryjí nedaleko. Ale netrvá to dlouho, opice se osmělí a začne skutečná show – opice ztratí veškeré zábrany a začnou hodovat přímo na talíři – celou hlavu strčí do papayi, roztrhají na padrť několik kusů manga, začnou se prát o nakrájené kousky dýní, jedna utíká za druhou, aby si navzájem ukradly lepší části pokrmu, pijí Coca Colu z plechovek… . Ani nejlepší scenáristé filmových komedií nedokážou něco takového vymyslet. Spousta turistů si samozřejmě tento divoký rej s radostí fotí a natáčí na video, teda – pokud se zrovna smíchy nepopadají za břicho. Díky tomuto svátku se malinké provinční městečko Lopburi v Thajsku stalo celosvětově proslulé. Kdyby nebylo akce Monkey Buffet, asi bychom na mapě toto místo nikdy nehledali.

Španělsko – La Tomatina

 La Tomatina – slavnost házení rajčat se koná ve španělském městečku Buňol, nedaleko Valencie. Probíhá každoročně, vždy poslední středu v srpnu. Tento svátek vznikl náhodou, v roce 1945, kdy skupina mladých lidí šla za kapelou po ulicích Buňolu, jeden z mladíků upadl a ostatní se mu smáli. Mladík ve vzteku popadl z nejbližšího stánku se zeleninou pár rajčat a začal házet červenými plody po ostatních lidech. Ti si to samozřejmě nenechali líbit a vznikla tak úplně první rajčatová bitva v tomto městečku. V následujícím roce 1946 se poslední srpnovou středu mladí lidé rozhodli, že si házení rajčaty po sobě navzájem zopakují. Už nekradli rajčata ze stánků na trhu, ale přinesli si svoje vlastní z domova. Přesto se to nelíbilo místním policistům. Některé účastníky strážci zákona dokonce předvedli na služebnu a sepsali s nimi protokol. V průběhu 50. let minulého století byla La Tomatina zakázána. Přesto ho mnoho mladých lidí v průběhu let tak či onak připomínalo, třeba rakví s rajčaty nesenou na jakémsi fiktivním pohřbu přes město. Na počátku 70. let byl svátek konečně povolen a stal se oficiální slavností.

https://www.askideas.com/people-of-spain-celebrating-la-tomatina-festival/

La Tomatina začíná už předchozího dne, v úterý večer, veřejnou soutěží o nejlepší paellu. Ve středu brzy ráno se pak někdo z místních organizátorů odhodlá vyšplhat na vysoký sloup natřený mýdlem a z jeho vrcholku sejme kus sušené šunky. To je signál k začátku bláznivého veselí. Velké náklaďáky kolem desáté dopoledne přivezou rajčata – odhaduje se, že jich je až 145 000 kilogramů. Potom se rozpoutá divoké rajčatové šílenství… . Každý hází rajčaty na každého, známý na neznámého, příbuzní a přátelé vzájemně po sobě… Po pár minutách se všichni doslova koupou v rozbředlých rajčatech, náměstí a přilehlé ulice jsou pokryty rozšlapaným kečupem. Rajčatová hmota brzy všem sahá až po kotníky. Tento divoký boj trvá přibližně hodinu. Ukončený je až obrovskou dávkou vody z vodního děla.

Slavnost se stala symbolickým loučením s létem a je ve středu večer pak ukončena velkým ohňostrojem. Netřeba dodávat, že všechny obchody mají v Buňolu poslední středu v srpnu beznadějně zavřeno a ty krámky, které se nacházejí v centru, mají na svých výlohách pečlivě nainstalované bezpečnostní fólie a umělohmotné zábrany. Zdi domů jsou totiž hodně zbarveny do červena.
Dodejme, že Buňol má běžně necelých 9 tisíc obyvatel, ale na svátek La Tomatina se sem sjíždí až 45 000 turistů! Hotely v Buňolu i ve Valencii jsou pokaždé poslední týden v srpnu vždy naplněné k prasknutí.

Niger – Gerewol Festival

Kočující kmen Wodabee, žijící na jižním okraji Sahary, pořádá každoročně, pokaždé v září, když skončí období dešťů, jakousi svéráznou soutěž krásy, ale pozor – mezi muži!
Na této slavnosti s názvem Gerewol mladí a svobodní muži mezi sebou soutěží, několikačlenná porota je složená výhradně z žen. Mladíci se snaží nejrůznějšími způsoby na sebe upoutat pozornost. Hlavně oděvem, barevným nalíčením tváří a těla. Rovněž i tradičním rituálním tancem Yaké (někdy psáno Yaake), při němž se muži houpají v bocích a uklánějí, propojují si navzájem ruce a díky opakujícímu se rytmu se pomalu dostávají do hypnotického transu. Soutěžní klání pokračuje i jízdou na velbloudu, muži se snaží i vzájemnými zápasy upoutat na sebe pozornost žen v porotě a vyhrát tuto soutěž. Svátek trvá sedm dní, soutěžící navštěvují členky poroty v jejich bydlištích, aby jim ukázaly, jaký zájem o ně mají a aby předvedly svou výjimečnou mužskou přitažlivost.

https://bluelatitudesgroup.rezdy.com/188769/chad-gerewol-festival-festival-of-the-nomads-in-the-desert-24th-september-2017

Hlavní kritéria pro ženskou porotu jsou (kromě vítězných výsledků v různých disciplínách) hlavně vysoký růst, zdravé zuby a štíhlá postava. Svátek Gerewol (nebo někdy také psáno Guerewol) se koná na několika místech, která navštěvují kočovníci kmene Wodabee, nejslavnější a jednoznačně nejvíce populární a navštěvované je však setkání v In-Gall v severozápadním Nigeru. Vyhrávající soutěžního klání získá za ženu jednu z členek poroty (sám si ji může vybrat), kterou ještě v den, kdy je prohlášen za vítěze, musí sexuálně uspokojit. Gerewol je rovněž příležitostí k velkému trhu a také k setkání mezi příslušníky různých kmenů žijících na jihu Sahary.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*