Tipy na nejlepší selfie

Japonské cestovní kanceláře prý dávají svým klientům cestujícím do Evropy seznam nejzajímavějších míst pro vytvoření selfie fotek. Rozhodli jsme se vám, těsně před  letní dovolenou, dát také některé tipy na skvělé fotografie, ať už bude cestovat kamkoli.

Belgie – Brusel – soška Čurající chlapeček

Určitě si vyfoťte v centru historického Bruselu sochu Čurajícího chlapečka. Říkají mu tady Manneken Pis a najdete ho v takzvaném Dolním Městě, což je starobylé srdce Bruselu, v ulici Rue de l’Etuve. Tato soška je dnes také – vedle slavného Atomia – jakýmsi symbolem hlavního města Belgie. Původní bronzová socha od Jeroma Duquesnoye sem byla umístěna v roce 1619 a nehledě na lehce ironické ztvárnění fungovala jako fontánka, ke které si místní chodili pro vodu. V roce 1770 k ní byl instalován kamenný výklenek, který sošce přidal na důležitosti. Jenže na začátku 19. století bývalý vězeň Antoine Licas sošku ukradl a krátce poté ji rozbil na kousky. To, co vidíme dnes, je tedy jen replika původní Duquesnoyovy plastiky. Přesto ji obdivuje mnoho turistů

K Čurajícímu chlapečkovi se pojí ještě jedna zvyklost. Navštíví-li Brusel nějaká hlava státu, vždy se sluší, aby osobně darovala této sošce obleček, který nějak připomíná historii jeho země. A tak jsou ve vedlejší budově, v Musée de la Ville, umístěné vitríny s více jak sedmi sty takovýchto oblečků, mezi nimiž nechybí ani miniaturní skafandr kosmonauta nebo malý, leč typický Elvisův bílý oblek.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/258396-slavny-curajici-chlapecek-v-bruselu-ma-v-tuhych-mrazech-problem.html

Řecko – kláštery Meteora

Tady nebudete vědět, co dřív fotit. V Meteoře, ve střední části Řecka se nad širokou Thesalskou planinou tyčí k nebi ohromné, neobyčejně vysoké skalní věže. Na některých z nich jsou starodávné kláštery řecké ortodoxní církve. Mezi těmito skalními velikány vede síť stezek, která spojuje náboženské svatyně.  Nádherný je třeba klášter Velký Meteoron; na vrcholku vysoké skalní věže se zase majestátně tyčí klášter Roussanou. Neobydlený klášter Ipapanti je postavený přímo ve velkém skalním výběžku a ční tak přímo nad srázem vápencových skal. Kláštery Meteora bývají uprostřed léta plné turistů. Je proto dobré přivstat si a přijet sem brzy ráno a tím se vyhnout největšímu davu. Nebo můžete počkat i na západ slunce a vyfoťte si pohled na skalní ojedinělé útvary za tohoto magicky okouzlujícího přírodního osvětlení.

Jak se sem dostat? Není to vůbec složité – buď s cestovní kanceláří (výlety sem pořádá skoro každá), nebo soukromě. Nejbližší letiště se nachází v Soluni, které je vzdálené asi čtyři a půl hodiny jízdy autem po velmi dobré silnici.

http://www.nasamnatam.com/ekskurzia/Velikden_v_Gyrciia_Meteora_Kavala_Solun_Vergina_Edesa_ot_Varna_i_Burgas-209310.html

Nizozemsko – kanály v Amsterdamu

Procházka podél kanálů v Amsterdamu je ideální způsob, jak se seznámit s pohodou, kouzlem a neopakovatelnou atmosférou města, které je protkané mnoha vodními cestami. Uslyšíte změť zvuků a hlasů, časté cinkání lžiček, talířků a sklenic z kaváren, do toho budou rachotit kola bicyklů, jedoucích přes dlážděné lávky a nebude tu chybět ani odbíjení starodávných hodin na některé z věžiček. Paprskovitá síť vodních cestiček v Amsterdamu je impozantní, je jich tu celkem 165! Současně s tím tvoří i výbornou síť zajímavých a poutavých turistických tras.  Ze Singelu, původního amsterdamského středověkého příkopu, vedou tři hlavní kanály, vybudované v 17. století, kdy toto město zažívalo nebývalý rozkvět. Herengracht je pojmenovaný po „pánech“ či „lordech“, kteří platili jeho výstavbu. Keizergracht připomíná císaře Maximiliána I. a Prinsengracht je pojmenovaný po princi Vilémovi Oranžském. Tato oblast, kde odedávna žili bohatí obyvatelé, je dnes ideálním místem, odkud vyrazit na procházku městem a fotit nádherné odrazy lávek, domů a lidí v klidné vodě kanálů…

https://pixers.cz/obrazy-na-platne/amsterdam-kanaly-42887371

Turecko – Cirali – přírodní úkaz Chiméra

 Na tureckém pobřeží Středozemního moře, asi šedesát kilometrů na jih od Antalye, najdete malebnou vesničku Cirali. Když se za jejím severním koncem vydáte do okolních kopců, dojdete k věčným plamenům Chiméry. Plameny šlehají zcela samovolně z průduchů ve skalách. Vznikají ze směsi přírodních plynů, mezi nimiž ovšem nikdy nechybí metan, který – jak víme ze školy – při styku s kyslíkem vzplane.

Podle zdejší pradávné mytologie však plameny chrlí příšera jménem Chiméra, která byla v antických dobách často zpodobňovaná jako kříženec tří bytostí: přední část jejího těla měla podobu lva, střední část se podobala koze a vzadu měla dračí tělo. Měla současně hlavy všech těchto tří zvířat a ze chřtánů jí šlehaly mohutné plameny. Chiméra měla být strážkyní podsvětí spolu s trojhlavým psem Kerberem.  Takže máte jedinečnou možnost vyfotit se s Chimérou.

https://filipweber.cz/chimera/

Zimbabwe a Zambie – Viktoriiny vodopády

 V roce 1855 dorazil cestovatel David Livingstone k hornímu toku řeky Zambezi a objevil její prameny. Když se za pár týdnů nato plavil na člunu po této mohutné řece zpět, zastavila ho jednolitá clona vodní tříště, kterou způsobila divoce padající masa této řeky. V tu chvíli David Livingstone uviděl (asi jako vůbec první Evropan) největší a nejkrásnější vodopády na světě! I dnes musíme konstatovat, že to je jeden z nejúchvatnějších přírodních divů.

Legendární cestovatel trval na tom, aby byla nádherná přírodní scenérie nazvaná po britském vládnoucím panovníkovi, což byla v té době královna Viktorie. Nicméně místní obyvatelé nazývali a často ještě nazývají Viktoriiny vodopády jako Mosi-Oa-Tunya (Kouř, který hřmí). Zdejší název je o mnoho výstižnější, protože v těchto místech se 1 700 metrů široká řeka Zambezi náhle řítí přes čedičový okraj do úzké průrvy 130 metrů hluboké. Za opravdu ohlušujícího dunění vytváří tento přepad mohutný sloupec vody, ze kterého se zvedá oblak vodní tříště až do výšky tří set metrů! Neskutečně nádherný pohled, velkolepý zážitek! Nevyfotit si Viktoriiny vodopády by byl pro každého cestovatele napříč Afrikou nesmazatelný hřích. Ke konci období dešťů, které trvá od listopadu do dubna, se hladina řeky Zambezi zvedá a průtok vody se zvýší téměř na dvojnásobek. V této době jsou proto Viktoriiny vodopády nejmohutnější a každoročně od listopadu do dubna přilákají něco přes milion turistů. Řeka Zambezi se v místech Viktoriiných vodopádů nachází na hranici dvou států – Zimbabwe a Zambie. Z obou těchto států je možné nádherný přírodní úkaz pozorovat. Nicméně více hotely a větším turistickým zázemím je vybavená Zimbabwe. Kousek od vodopádů (asi 200 metrů) je most přes řeku, z tohoto mostu si můžete (pokud bude nálada a dostatek peněz) skočit i bungee jumping.

https://ihned.cz/tagy/Zimbabwe-42463

Portugalsko – Lisabon – čtvrť Alfama

V Lisabonu, hlavním městě Portugalska, se určitě nezapomeňte vyfotit v neobyčejně malebných, křivolakých a strmých uličkách starodávné čtvrti Alfama. Je to síť hustých ulic kolem místního hradu Castelo de Sao Jorge. Každodenní ruch zde má svůj řád. Zatímco dopoledne je tu relativní klid a ticho, Alfama se naplno probudí vždy pozdě odpoledne. Halas místních je pokaždé největší kolem místních obchodů s potravinami a malých krčem připomínajících vinné sklípky.

https://www.trover.com/d/mAOn-alfama-portugal

Při pomalé procházce bludištěm uliček objevíte malebná zákoutí a kostely, stejně jako panoramatické vyhlídky ze stinných teras, jako je například Miradouro de Santa Luzia. Vyhlídka z této buganvilií porostlé terasy, která přimyká ke stejnojmennému kostelu, vám nabídne nádherný pohled na to, jak ústí obrovsky široká řeka Tejo do Atlantického oceánu. Uličky Alfamy jsou úzké, dlážděné kočičími hlavami a všechny vedou do příkrého kopce směrem k hradu. Místní obyvatelé často věší prádlo v uzoučkých prostorách mezi domy, přímo nad hlavami procházejících obyvatel i turistů. Zastavte se tu i na zdejším rybím trhu na Rua de Sao Pedro, nebo v Museu de Artes Decorativas v Paláciu Azurara, který v 17. století nechal postavit místní bohatý bankéř a kde je umístěna opravdu výjimečná kolekce vybraného portugalského nábytku z 16. a 17. století.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*