Srí Lanka: Vyšplhejte do rajské zahrady a nechte se unášet

Bentota

Srí Lanka je ostrov ve tvaru slzy ležící jen několik kilometrů od pobřeží Indie. Ostrov je široký 255 kilometrů a 433 kilometrů dlouhý. Bezesporu však patří k místům, které nás přitahují svými písčitými plážemi umístěnými jen kousek od hornatého vnitrozemí s vodopády, potoky, exotickou flórou, tropickým pralesem nebo čajovými plantážemi.

První přistěhovalci, kteří nynější ostrov osídlili, byli Sinhálci. Ti zde založili království Anuradhapura. Následně sem z Indie postupně zavítal buddhismus a byla založena i proslulá théravédská škola. Na počátku 16. století portugalští kolonizátoři dali ostrovu název Ceilao. Britové ho pak přejmenovali na Caylon a začali s výstavbou dnešních proslulých čajových plantáží.

Srí Lanka je velmi bohatá na faunu a flóru. Vnitrozemí ostrova je tvořeno horami, z nichž nejvyšší je Pidurutalágala tyčící se 2 524 m. n. m. Jen o něco málo nižší je Adamova hora, na kterou údajně vystoupal Adam po vyhnání z ráje. V této oblasti také pramení mnoho řek, které jsou krátké, ale prudké. Podílí se tak na vzniku nádherných vodopádů.

Podnebí Srí Lanky je možné rozdělit zhruba do dvou částí, a to podle složitosti terénu. Na severovýchodní části je podnebí spíše sušší, kdežto na jihozápadní naopak vlhké. Na Srí Lance můžete narazit na celou řadu mikroklimat a klimatických zón. V centrální části ostrova může napadnout až čtyři metry srážek. Ovlivňují je zejména monzuny, které vanou různými směry na obou částech ostrova. Pokud se chystáte na Srí Lanku, pak mezi ideální návštěvní měsíce patří prosinec až březen. Na pláži budete mít až 27 stupňů a v horách kolem 16 stupňů. Kamkoli se vydáte, narazíte na usměvavé domorodce, kteří vás uvítají s otevřenou náručí.

Díky příznivému počasí se na Srí Lance pěstuje čaj, kokos, rýže, guma a různé druhy koření. V dolech se pak těží na 50 druhů drahokamů. Srí Lanka je v současné době největším vývozcem čaje, přičemž čajové zemědělství dává práci většině lidí na ostrově. Samotný proces výroby černého čaje je zdlouhavý. Listy na začátku obsahují více než 75  % vody. Proto se také musí usušit na dlouhých sítích umístěných v továrnách. Následně se listy shazují do stroje, který je drtí. To se může opakovat i několikrát, až vznikne zcela jemná drť. Čaj se dále nechá zoxidovat na dlouhých stolech a je postupně zahříván až na 75 %, aby došlo k fermentaci. V neposlední řadě je čaj tříděn podle druhů.

Rajská zahrada na zemi

Srí Lanka je plná národních parků. Navštívit můžete úžasná místa Bundala či Udawalawe s labyrintem vodních toků a lagun, které pokrývají rozsáhlou část parku. Oblíbeným místem pro pozorování východu slunce je národní park Hurtonské pláně.

Vynechat byste neměli ani proslulou zahradu na vrcholku hor, Lví skálu Sigiriya, která se tyčí do 200metrové výšky nad zalesněnou planinou. Náročné stoupání vám zpříjemní nástěnné malby. Dříve na tomto místě stál celý palácový komplex, z něhož dnes zbyly pouze zahrady plné fontán a kanálů.

Na jižním cípu ostrova se nachází holandská chlouba ostrova Galle. Je to pevnost plná anglických stylových domů posazených do úzkých uliček. Najednou se ocitnete úplně mimo veškerý plážový život a budete vnímat atmosféru dávných dob s krásnou architekturou. Výlet můžete začít v přímořském městečku Ambalangoda proslulého výrobou pestrobarevných masek.

Město Kandy je známé posvátným chrámem Buddhova zubu, kde je uložena nejvýznamnější místní relikvie, trh a botanická zahrada. V jižní části ostrova můžete spatřit plout velryby společně s delfíny. Není výjimkou, že návštěvníci spatří plejtváka obecného nebo vorvaně. 🙂

Informace na cestu

Abyste se dostali do země, potřebujete mít pas s platností alespoň 6 měsíců od vstupu do země. Jako cestovatelé poznáte spíše středně obtížné túry s převýšením okolo 200 metrů. Pouze výstup na Lví skálu je poměrně strmý s převýšením zhruba 1000 metrů.

Na Srí Lance je používán klasický elektrický proud o napětí mezi 230 a 240 volty. Na cestu není povinné žádné očkování, nicméně doporučuje se zkontrolovat očkovací průkaz, jestli máte platné očkování proti žloutence A a B, břišnímu tyfu, případně tetanu. V některých částech se doporučují i antimalarika, ačkoli riziko onemocnění je zde velmi nízké.

Celkový výběr hotelů na Srí Lanku naleznete na tomto odkaze. Doporučujeme vám však hotel The Blue Water hotel ležící přímo na písečné pláži v klidné lokalitě s rozlehlým bazénovým komplexem.

About Petra Halíková 48 Článků
Online marketingová specialistka se zájmem o cestování, poznávání nových kultur a východního pohledu na svět. :)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*