Španělsko – země slunce, býčích zápasů a skvělé kuchyně

Španělsko

Celé pevninské Španělsko tvoří centrální náhorní plošina Meseta Central s průměrnou nadmořskou výškou sedm set metrů, která je ze všech stran obklopena horami. Pomyslnou „páteř“ Mesety Central tvoří Kastilské pohoří, které ji rozděluje na severní a jižní. Odděleně od Mesety najdeme na severovýchodě pohoří Pyreneje a Betickou kordilleru na jihovýchodě.

Nejstarší důkazy o existenci člověka na území dnešního Španělska se týkají starší doby kamenné. Původní obyvatelstvo tvořil kmen Iberů a následným splynutím Iberů s Kelty se zrodilo tzv. keltiberské obyvatelstvo.

Ve starověku byla tato země známá pod latinským jménem Hispania, podle kmene Ispani. Řecký název Španělska byl Hesperia nebo Iberia, podle řeky Ebro. Současný název původně pochází z baskického slova ezpaňa, což v překladu znamená roh, nebo výběžek.

Španělsko

 

Nová éra země v podstatě začala objevením Ameriky Kryštofem Kolumbem. V patnáctém století došlo k vzestupu Kastilie, kdy po sňatku Isabely kastilské s Ferdinandem II. Aragonským v roce 1469 se Kastilie spojila s Aragonií a tím byl položen základ k budoucímu sjednocení Španělska.

V devatenáctém století se vedly na španělském území občanské války a roku 1873 byla vyhlášena první španělská republika, jenž však trvala velmi krátce, neboť již v roce 1874 byla obnovena bourbonská monarchie.

Španělsko je známé svou kuchyní, která je velmi rozmanitá. Nedá se zde mluvit o jedné kuchyni, protože země má asi šest kuchyní, které jsou specifické pro každou oblast. Například pro oblast v severním Španělsku jsou typické různé druhy omáček, pro Arogonsko je typické ragú, v Katalánii jsou typické zaseryby.

Španělský je v povědomí lidí také díky tanci jménem Flamengo. Původ Flamenga je spjat s příchodem cikánů na španělské území v průběhu 15. století. U Flamenga je typická i sólová kytara. Španělé jsou vůbec ve hraní na kytaru mistři, možná i podle toho je pojmenován jeden druh kytary a to Španělská kytara (Španělka).

Flamengo
http://en.ce.cn

Španělsko je výborná destinace pro letní dovolenou zejména pro svou polohu. V létě jsou tam příznivé teploty a  Španělsko má poměrně snadný přístup k moři. Je také jako destinace vybíráno jak pro svou bohatou historii, tak pro velké množství přírodních krás. Španělsko je taky známé jako místo, kde to v noci žije. Na rušný noční život narazíte na každém místě Španělska.

Španělsko

Pokud pojedete do Španělska hlavně za památkami, tak by jste neměli zapomenout na Granadu, Andalusii nebo známé úzké uličky v Córdobě.

Španělsko

About Petra Halíková 48 Článků
Online marketingová specialistka se zájmem o cestování, poznávání nových kultur a východního pohledu na svět. :)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*