Situace na ostrově Kos

Kos

Oznámení starosty ostrova Kos

Během minulého roku se na ostrov Kos dostalo několik uprchlíků a migrantů, kteří se přes Řecko snažili dostat dál do Evropy.

Díky snaze místních úřadů, politiků a cestovních kanceláří se jim podařilo nabídnout cennou pomoc a podporu jako projev solidarity.
Nijak při tom nedošlo k ohrožení, nebo jakémukoliv jinému narušení dovolené místních turistů.

Od počátku roku 2016 se počet uprchlíků dramaticky snížil a v současné chvíli je zaznamenán nulový přírůstek. Na ostrově se aktuálně nachází 62 uprchlíků, kteří budou v dohledné době převezeni na pevninu, aby odtud mohli pokračovat dále do Evropy.

V souvislosti s tím byl na Kosu zaveden velmi efektní systém registrace, pro který platí následující:

  • Vyčlenění oblasti pro pobyt uprchlíků mimo hlavní město Kos
    NGO (místní odpovědný úřad) je umístěn ve stejné oblasti
  • Všichni uprchlíci jsou transportováni do vyhraněného území a odtud poté převezeni do přístavu, aby mohli pokračovat dále do Athén
  • Zvláštní důraz je kladen na bezpečnost města, kde jsou veškeré veřejné prostory udržovány volné a přístupné

Díky webovým kamerám instalovaným v hlavním městě (centrální náměstí a přístav), si může každý kdykoliv udělat obrázek o aktuálním dění. (http://www.kos.gr/en/kos/SitePages/webcams.aspx)

Kos je a i nadále zůstává čtvrtým turisticky nejoblíbenějším řeckým ostrovem. Nekonečné, dechberoucí pláže, přírodní bohatství, historické památky, typická architektura spolu s infrastrukturou nabízí výjimečnou pohostinnost a překrásné zážitky všem návštěvníkům ostrova Kos.

George Kyritsis,
Starosta ostrova Kos

About Tomáš Petr 2 Články
cestující fotograf, web/data analytik