Sicílie – sopečný ostrov s krásnou přírodou

Prvními obyvateli byly ve třetím tisíciletí před naším letopočtem Sikané, které později nahradili Sikulové. V osmém století před naším letopočtem začal ostrov být součástí mocenských bojů tehdejších impérií – na Sicílii se dostali jak Řekové, tak Kartáginci. Sicilský ostrov byl později v roce 1860 připojil k Itálii a pod její “nadvládou” již zůstal dodnes.

Povrch ostrova je tvořen kopcovitou krajinou, která zaujímá přes šedesát procent země, a rozkládají se tu čtyři pohoří. I proto je Sicílie jednou ze seizmicky nejaktivnějších oblastí Evropy – najdete tu aktivní sopky jako Stromboli nebo Etnu, nejvyšší horu ostrova. Co se týče podnebí, to vychází z polohy ostrova, takže se zde setkáte s horkými a suchými léty a naopak krátkou mírnou zimou.

 

Sicilské hlavní město je poseto starodávnými normandskými stavbami a orientálním stylem. Architektonicky úchvatné jsou zdejší dva kostely – San Giovanni degli Eremiti a Chiesa La Martorana. V Palermu také najdete také nejznámější stavbu celého ostrova – kapli Cappella Palatina vykládanou mramorovou mozaikou.

Na seznamu světového dědictví UNESCO je od roku 1997 zapsán komplex chrámů Údolí chrámů v Agrigentu.

Sicílie je tak historický ostrov s romantickými plážemi, majestátními horami a úchvatnou přírodou. A nejvýznamnějším přírodním skvostem je jistojistě sopka Etna, která je s výškou přes tři tisíce metrů nad mořem jednou z nejvyšších sopek na světě. Naposledy ohrožovala obyvatele svou sopečnou činností v roce 2001.

Pokud se ale těšíte, že na Sicílii ochutnáte čistě italskou kuchyni, pak vás místní specialitky vyvedou z omylu. Při návštěvě tohoto ostrova zkuste ochutnat například tradiční pokrm stigghiola, což jsou jehněčí nebo telecí střeva, která se vymyjí a pak se ogrilují. Pokud ale nejste tak odvážní gurmáni, pak vás jistě potěší jednoduché arancini, což jsou rýžové kuličky plněné masovým ragú. Co ale nesmíte zapomenou ochutnat, je zmrzli, která se od té italské liší pouze tím, že se podává v briošce (sladkém pečivu). Někteří místní obyvatelé si dokonce zmrzlinu dopřávají k snídani.

www.delicious.com.au

Nabídky na zájezdy do Sicílie najdete na tomto odkaze. Zajímá vás jih Itálie? Přečtěte si o Neapoli.

About Petra Halíková 48 Článků
Online marketingová specialistka se zájmem o cestování, poznávání nových kultur a východního pohledu na svět. :)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*