Seychely druhá část – delfíní radost a pirátské poklady

Chcete-li občas hodit běžné starosti za hlavu a užít si jedinečné okamžiky, na které ve vašem všedním životě nezbývá čas, chcete-li si užívat slunce, klidu a poslouchat šumění moře, chcete-li se nechat hladit teplým mořským vánkem a současně obdivovat krásu přírody ve všech jejích barvách a vůních – pak jeďte na Seychely.

“Vrruummm…” Kotva loďky sjela s rachotem až na mořské dno. Kapitán našeho malého plavidla, které jsme si ráno pronajali za pár rupií, pro větší ticho ještě vypnul motor. Kdo chce, může se vykoupat: skočit přímo z lodní paluby do třicet stupňů teplé a křišťálově průzračné mořské vody. Nelze odolat. Všude kolem vás plavou hejna pestrobarevných rybek, která se před každým plavcem elegantně rozestupují. Tyto malé rybky se lidí skoro nebojí. Pokud jste dostatečně rychlí, můžete je třeba chytit do ruky.

Naše loď kotví mezi ostrovy Sainte Anne a Round Islandem. Celá tato oblast je na Seychelách známá jako mořská přírodní rezervace “Sainte Anne Marine National Park”, v níž je možné si nejrůznější druhy ryb prohlédnout krásně zblízka. Ráj pro potápěče. Pro rybáře nikoli – s udicí se sem nesmí.

 

Skotačící delfíni

https://savoy.sc

Už při cestě do této unikátní mořské rezervace jsme zažili kouzelné uvítání – k naší lodi se připojili dva delfíni – jeden větší a jeden menší, patrně maminka s dítětem. Vyskakovali z vody souběžně vedle lodi, skotačili, prohlíželi si nás, jak stojíme na palubě. Bylo nádherným zážitkem pozorovat jejich štíhlá těla, jak se noří do vln a znovu a znovu se zvědavým pohledem vyskakují nad hladinu. Provázeli nás minimálně deset minut.

 

Tuňák na špízu

Když se v “Sainte Anne Marine National Park” nasytíme krás podmořského světa, připlujeme s naší loďkou ke břehům Round Islandu. Kdysi dávno byli na tomto “Kulatém ostrově” separováni malomocní. Stála tu ošetřovna, ubytovna pro nemocné, malá věznice, nevelký klášter pro ošetřující jeptišky a kaplička. Dnes tu jsou tři nádherné a téměř liduprázdné pláže, z kapličky a přilehlých klášterních cel byla vytvořena restaurace Chez Gaby, které vévodí vynikající šéfkuchař. Jeho chuťově nepřekonatelná specialita má název tuňák na špízu. Jako příloha ke grilované rybě je podávaná čočka ochucená exotickým kořením a politá vynikající omáčkou, jejíž složení a přípravu vládce zdejší kuchyně nikdy nikomu neprozradí. Pokud chcete tuto restauraci navštívit, je nutné objednat si rezervaci telefonem. Personál umí skvěle francouzsky a dobře anglicky. Cena kompletní večeře pro dva je velmi příznivá, pohybuje se tu kolem částky 200 seychelských rupií (přibližně asi 400 Kč).

  

 

Bezpečná pitná voda

Seychely odedávna byly pro všechny obchodní, objevitelské, ale i pirátské lodě vítanou zastávkou. Právě na těchto ostrovech mohli totiž námořníci do lodních zásob načerpat pitnou vodu ze sladkovodních pramenů, kterých je na každém z větších ostrovů celá řada. Nakonec – i dnes se žádný turista z Evropy nemusí bát napít se tu pramenité vody. Je lahodná, nezávadná a čistá. Pouze na malinkém ostrově Bird Island na samém severu souostroví má zdejší pramen lehce slanou příchuť. To je ale naprostá výjimka.

 

Očkování mít nemusíte

Na Seychelách nejsou ani nebezpečná zvířata, ani tropické nemoci. Očkování si před cestou žádné pořizovat nemusíte. Dokonce i horké počasí se tu snáší velmi dobře – osvěžující mořský vánek přirozeně zjemní vysoké teploty přes poledne.

Ostatně v poledním horku je možné se skrýt do stínu přes třicet metrů vysoké a jedinečné palmy s názvem „coco de mer“, česky: lodoicea seychelská. Obrovská palma se vyskytuje pouze na tomto souostroví, a to ještě jen na ostrovech Praslin a Curieuse. Jinde na světě ji nenajdete. Její ořechy mají v průměru až 50 cm a váží téměř 30 kg! Rostliny jsou natolik výjimečné, že každý takový strom je zde evidován a chráněn zákonem.

http://www.travel-service.lt

 

Je libo vykopat si poklad?

Ve středověku námořníci nazývali toto souostroví slovy “Sedm sester”, protože dobře znali jen skupinu sedmi největších ostrovů kolem Mahé. Zejména v šestnáctém a sedmnáctém století se sem často uchylovali i piráti. Dodnes si místní vyprávějí různé zkazky, že prý na ostrovech Fregate nebo La Digue se možná ještě někde nachází zakopaný pirátský poklad – truhlice plné diamantů, zlatých šperků a perel.

„Ano – a občas tady piráti i straší,“ smějete se nahlas. Váš nevěřícný úsměv nad pohádkou pro turisty vás ale opustí ve chvíli, kdy se dozvíte, že na La Digue, pár kroků od pláže, na které jste se včera půl dne opalovali, se před dvanácti lety našly zakopané staré muškety a šavle, nepochybně kdysi patřící Kapitánu Kidovi, či neblaze proslulému Dlouhému Benovi a jeho kumpánům. Kdo ví, třeba tu opravdu stačí jen kopnout na příhodném místě do země a bude z vás rázem boháč.

Taxíky jen na Mahé

Taxíky (v té podobě, jak je známe u nás) jezdí jen na největším ostrově Mahé. Všude jinde je prostor ostrovů tak malý, že bohatě stačí chodit pěšky nebo zapůjčit si kolo.

Hlavní stanoviště taxíků v hlavním městě Victoria, kde vždy nějaké auto čeká na klienty, je v Albert Street – kousek od hlavní pošty. Když tady nastupujete do taxíku, je prozíravé se na ceně domluvit ještě před jízdou, popřípadě dbejte na to, aby taxikář opravdu zapnul taxametr.

S býkem napříč ostrovem

Svérázné taxíky najdete na ostrově La Digue. Kvůli ekologii jezdí na tomto ostrově jen minimum aut. Turisté se vozí v originálních „taxících“, kde místo motoru je zapřažený býk, místo kupé najdete žebřiňák vylepšený o dvě řady dřevěných lavic, aby zákazníci nemuseli celou cestu stát. Cesta od přístavu napříč skoro celým ostrovem stojí 15 rupií, což je asi třicet korun.

Pamatujte i na to, že všechny potraviny na jakémkoli prodejním místě kdekoli na Seychelách mají stejnou cenu stanovenou nařízením vlády. Tudíž nemá zde smysl třeba nenakupovat na tržišti a doufat, že v supermarketu najdete levnější cenu. Částka u všech potravin je vždy a všude stejná.

Nezapomeňte… Seychely vás vybízejí – hoďte starosti za hlavu v té nejkrásnější části Indického oceánu…

https://static1.squarespace.com

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*