Seychely první část – když sen se stává skutečností

Seychely znáte z televize. Natáčela se zde spousta reklam odehrávajících se na plážích s palmami v pozadí. Vznikl tu i známý erotický film Emmanuelle, v němž proslulá kráska lákala své milence do tropického obydlí s bílou fontánou. Udělovaly se tu ceny známé soutěže Miss World… Seychely jsou prostě nádhernou kulisou.

https://ih1.redbubble.net/image.8488522.5013/flat,1000×1000,075,f.jpg

Těsně před naším vozem se rozprchla čtyři kuřata. Řidič taxíku na úzkých a strmých silnicích vnitrozemí ostrova Mahé zcela jistě překročil povolenou rychlost. Na otázku, proč že tak spěchá, se jen udiveně otočí a odpoví: „Musíme přece stihnout začátek! Karneval začíná za dvacet minut!“

Jedna z hlavních událostí Seychel – Festival Kreol – je barvitým svátkem kreolské kultury. Začíná velkolepým karnevalem, kterého se tu účastní snad všichni, a všeobecnou veselicí.  Jedí se kreolská jídla, tancují se kreolské tance, zpívají se kreolské písně, prezentuje se kreolské výtvarné umění. Takže pokud chcete, aby vaše dovolená na Seychelách získala výjimečně pestrou dimenzi, navštivte tuto neobyčejnou ostrovní zemi poslední týden v říjnu, kdy se Festival Kreol koná.

http://dc-cdn.s3-ap-southeast-1.amazonaws.com/02c9a91253b7049ef5c9a9b305fdd5c43bc49a27-tc-img-preview.jpg

Karnevalový průvod

Hned jak jsme dorazili do Victorie, hlavního města Seychel, okamžitě chápeme, proč taxikář tak spěchal. Impozantní začátek karnevalového průvodu okouzlí totiž i nás. V čele tančí bosé dívky v dlouhých bílých šatech. Hned za nimi kráčí kapela – pět trubek, dva pozouny, činely, buben a saxofon. A pak už jsou všechny ulice v centru Victorie v naprosté moci divokého karnevalového reje: Drákula křepčí vedle Tuarega, za důstojným manželským párem kolonistů z předminulého století tančí pět čarodějnic s košťaty. Malé děti z jedné ze základních škol jsou všechny oblečeny do jasně červených hábitů a tváře jim skrývají čertí masky…

Kreolština je na všech 115 seychelských ostrovech spolu s francouzštinou a angličtinou úředním jazykem. „Je to snadná řeč. Má jednoduchou gramatiku i časování, řada slovíček se podobá francouzským. Kreolsky jsem se naučila za tři měsíce,“ říká naše průvodkyně, která se narodila v Peru a mateřštinou je pro ni španělský jazyk.

Victoria – nejmenší hlavní město

Victoria se nachází na ostrově Mahé a pro celé seychelské souostroví je zdejší námořní přístav velice důležitý. Ve Victorii žije kolem 27 000 lidí a je to asi nejmenší hlavní město na světě. Centrum seychelské metropole je ozdobeno asi tři metry vysokou věží s hodinami nebo – jak se zde ještě také francouzsky říká  – „l’horloge“. Jde o malou repliku věžních hodin z londýnského mostu Vauxhall, která byla přivezena z Anglie a instalována zde v roce 1903. Čisté a moderní centrum se rozprostírá právě kolem této svérázné památky na anglické koloniální doby. Nejsou to však jediné zvláštní hodiny zde ve městě. Victoria je správní centrum se vším všudy – s letištěm, přístavem, kriketovým klubem, centrální poštou i Národním muzeem. Je zde však i římskokatolická katedrála, na níž jsou už po dlouhá léta instalované hodiny, které vždy bijí dvakrát za hodinu.  Místní ale s potutelným úsměvem tvrdí, že to prý není chyba výrobce, ale že ve zdejším poklidném životě první odbíjení obyvatele probudí a to druhé jim za 30 minut nato oznámí, kolik že vlastně hodin to bylo.

https://i0.wp.com/uncover.travel/wp-content/uploads/2016/06/IMG_1003.jpg

Vízová povinnost

https://www.fosterswiss.com/wp-content/uploads/2017/03/rupia-seychelles.jpg

Stejně jako na Mauricius, ani na Seychely nepotřebujete žádné vízum. Pouze je nutné ohlídat si, aby váš cestovní pas měl platnost alespoň tři měsíce po plánovaném odletu ze země. V letadle, těsně před přistáním na ostrově Mahé, dostanete k vyplnění formulář s otázkami týkajícími se vašeho pobytu na Seychelách.  Úředník u pasové kontroly vám pak do pasu ke vstupnímu razítku napíše číslo tohoto formuláře. Toto číslo si zapíší třeba při výměně peněz v bance. Účtenky při výměně eur za seychelské rupie si určitě uschovejte. Jestliže vám nějaké místní peníze zbudou, můžete těsně před odletem vyměnit rupie zpět za eura nebo dolary. K tomu však ale budete potřebovat právě tuhle účtenku potvrzující vaši výměnu na území Seychel.

Denis – ráj pro unavené manažery

„Bum!“ Malé letadlo pro sedmnáct cestujících dosedne na posekanou louku, která zde slouží jako letiště. Přistáli jsme na ostrově Denis. Zde je možné strávit ideální dovolenou, pakliže se chcete alespoň na čas zbavit spěchu a zapomenout na neustálé pracovní problémy. Na ostrově žije 45 obyvatel a jeden francouzský pár: Pierre a Susanne Burkhardtovi, kteří zde spravují hotel. Velmi netradiční hotel. Bydlí se v domcích roztroušených v palmovém háji. Dveře od těchto bungalovů nemají zámky. Je zbytečné je zamykat. Tady vám totiž nikdo nemůže nic ukrást, protože jediné spojení s okolním světem obstarává letadélko, které sem zavítá dvakrát týdně. Jinak bungalovy mají veškerý komfort – nádhernou koupelnu, pohodlnou postel a okna, kterými vidíte to, co ostatní mají doma pouze na fototapetách. Palmové háje, nedozírné moře, bělostné pláže. Zdejší pláže jsou navíc chráněné korálovými útesy. Takže koupání v teplé vodě Indického oceánu je pohodové a bezpečné. Ani klimatizaci tu nepotřebujete. Ve stínu palem a pod doteky příjemného vánku je i 36°C příjemným zážitkem. Pro večeři v hotelové restauraci je předepsán společenský oděv. Oproti Evropě je zde ale povolena jedna výjimka – můžete přijít bosi.

https://www.seychelles-travel.co.uk/assets/hotels/w1280h720/thumb_pano-hotel-tip-web1.jpg

 

https://www.dcrainmaker.com/images/2011/01/a-week-in-the-seychelles-on-denis-island-69-thumb.jpg

Noční návštěva

Když v noci všude zhasnou světla, těžko si můžete představit nádhernější zážitek. V měsíční záři je dobře vidět vše kolem. Nekonečná hladina oceánu nabývá skoro magické podoby. Najednou se na nedaleké pláži cosi pohne. Z vody vylézají obrovské mořské želvy… tři… šest… sedm…  Odhaduji, že každá z nich má délku skoro metr. O Seychelách se často mluví jako o živé pokladnici přírody. Aby taky ne. Díky poloze uprostřed Indického oceánu, jsou tyto ostrovy částečně izolovány od okolního světa. Proto zde najdeme takové druhy rostlin a živočichů, které jsou velice vzácné jinde na světě. Je zde několik druhů gekonů, chráněné a opečovávané zákonem jsou tu právě velké želvy – karety.

Seychely – jako když vkročíte do nádherného snu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*