Severní Itálie v létě – skvělá volba!  

Dolomity, jižní část alpského masivu a také – mistrovské dílo přírody. Získají si vás velkolepou strmostí skal, měnícími se barvami v průběhu dne, výraznými kontrasty. Tato část hor se nachází na území Itálie, v kraji Tridentsko – Horní Adiže (Trentino – Alto Adige), které se u nás občas označuje i jako Jižní Tyrolsko…

Ne nadarmo se sem vyznavači všech horských sportů vydávají již od konce 18. století. Dnes tu na vás kromě krásné přírody čekají i moderně vybavená střediska a hustá síť cyklotras, společně s výborně postavenými ferratami všech stupňů náročnosti.

Legendární přírodovědec

 Za své libozvučné jméno vděčí Dolomity legendárnímu přírodovědci Déodatu de Dolomieu z Delfinatu, kterého již v roce 1789 jako prvního zaujalo specifické chemické složení skal v této jižní části Alp, jež způsobuje nádherně barevné úkazy. Za úsvitu a při západu slunce se hory totiž odívají do červené, růžové nebo dokonce oranžové barvy.

Rozmanité cyklotrasy

Je zde velice široká nabídka hotelů a penzionů, v nichž majitelé již předem počítají s tím, že sem přijedou hosté s horskými koly. Cyklotrasy jsou zde velice rozmanité, můžete si vybrat tu, která vám nejvíce vyhovuje, ať už z hlediska momentální tělesné zdatnosti, nebo z hlediska obdivování okolní přírody. A že je na co se koukat, to je nesporné. Vždyť v roce 2009 dokonce i mezinárodní organizace UNESCO zařadila Dolomity na seznam výjimečných přírodních památek. Z cyklotras jmenujme alespoň tu, která vede údolím Valle Isarco, najdete zde krásné scenérie a náročnost není velká. Pokud budete chtít, můžete dojet až do Brixenu – krásného městečka se zachovalým středověkým centrem. Kolem padesáti kilometrů měří okruh přes pastviny Fanes v Alta Badii. Tato trasa patří k těm náročnějším, je tam slušné stoupání – překonáte asi kolem 1 650 metrů do kopce. Pojedete-li “kliďánko” a občas si dáte malou přestávku, počítejte, že vám cesta zabere kolem šesti hodin, což znamená rezervovat si celý den a pití určitě s sebou.

https://www.gallorosso.it/it/vacanza-alto-adige/regione-di-vacanze-alto-adige/valle-isarco/

Ferraty – zabezpečené horské lezecké stezky

Čím dál tím populárnější jsou v poslední době mezi amatérskými sportovci ferraty, to znamená zabezpečené horské lezecké stezky. V Itálii jsou ferraty značené stejně jako sjezdovky – podle stupně obtížnosti zde odlišují modré, červené a černé. Na modrou ferratu je možné se vydat i třeba s dvanáctiletými odvážnějšími dětmi, které se nebojí výšek. Modrá ferrata je hlavně o pohodě a rozhlížení se po divukrásné přírodě. Vydáte-li se na červenou, je potřeba už mít nějaké – třeba i menší – zkušenosti s lezením po zabezpečených stezkách. Pohodové putování totiž může být občas přerušeno opravdu výrazně “vzdušnými” úseky, kdy se pod vámi náhle otevře hluboký a velmi strmý sráz. Černé ferraty jsou jen pro zkušené a trénované sportovce, doporučuje se najmout si při cestě po nich místního průvodce, který tu dobře zná veškerá úskalí této jištěné cesty.

https://www.mountainphotography.com/photo/monte-paterno-via-ferrata/

Jak ferraty vznikly

Málokdo ví, že ferraty, které dnes jsou sportem z kategorie adrenalinových, kdysi vznikly z nutnosti – v průběhu jak první světové, tak i v době druhé světové války, totiž sloužily vojákům a posléze protifašistickým odbojářům, kteří se jednak skrývali v horách, jednak tam bojovali s nepřítelem. Po ferratech přepravovali pušky, náboje, kulomety, vysílačky, potraviny… Není třeba dodávat, že (už název tomu napovídá) začaly být nejprve využívány právě v této italské části Alp. Ostatně strašlivé a nesmyslné boje, které tu probíhaly za první světové války, vám připomene ještě několik – dnes už polorozpadlých – malých vojenských opevnění, na které můžete narazit při svém putování po horských stezkách v Dolomitech.

Lago di Garda – ideální pro rodiny s dětmi

Chcete-li si v severní Itálii užít jen a pouze idylický odpočinek a pouze čas od času se projet po pohodlné cyklostezce, pak vám rádi doporučíme pobyt u největšího italského jezera Lago di Garda. Právě zde můžete strávit ideální dovolenou s dětmi. Severní část tohoto obrovského a neobyčejně krásného jezera se nachází na úpatí Dolomit. Přímo nad vodní hladinou se zde tyčí tisíc metrů vysoké, světlé, strmé skály, některá místa zde tudíž připomínají svojí podobou až norské fjordy. Tím ale podobnost s Norskem naprosto končí, protože Lago di Garda díky specifickému klimatu, které zde v závětří hor panuje, má kolem sebe klimatické podmínky připomínající spíše jih Itálie nebo Řecka. Rostou zde olivovníky i citrusy a během sezóny v červenci a srpnu zde teploty vzduchu často dosahují i úrovně značně přes 30 stupňů Celsia. Lago di Garda má díky svému ledovcovému původu nádherně čistou, kouzelně průzračnou vodu.

U břehu jezera za 9 hodin

 Pláže tu mají celkovou délku kolem padesáti kilometrů a dostupnost po silnicích z České republiky je velmi snadná. U Lago di Garda můžete být už za devět hodin pohodlné jízdy autem. Podél větších městeček se táhnou dlouhé promenády s plážemi, obchody a obchůdky, penziony a hotely i veškerým turistickým vybavením. Obrovské nedozírné pláže s lehátky a slunečníky ti nejsou, objevíte tu spíše přírodní malé plážičky, kde si každý může užít své soukromí. Doporučit pro váš výběr můžeme třeba krásný hotel La Limonaia, v němž najdete příjemný bazének a který má terasu s výhledem na jezero. Kromě cyklistiky, která je tu velmi rozšířená, je možné na Lago di Garda provozovat ještě windsurfing, můžete se tu projet na koni, u pobřeží jezera najdete také osm velice kvalitních golfových hřišť.

Ať už vaše dovolená bude “vysokohorská”, nebo naopak “nížinná” u jezera Lago di Garda, vězte, že kraj Tridentsko – Horní Adiže stojí v průběhu léta určitě za návštěvu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*