Rudé moře – nejslanější moře světa

Rudé moře o velikosti více než čtyři sta tisíc kilometrů čtverečních se rozkládá mezi Afrikou a Arabským poloostrovem. Moře je zhruba dva tisíce kilometrů dlouhé, zhruba tři sta kilometrů široké a zatopenou součástí Velké příkopové propadliny s nejhlubším místem v hloubce tři kilometry.

Rudé moře je zajímavé minimálně ze dvou důvodů. Tím prvním je skutečnost, že má moře nejvyšší salinitu na světě, pohybující se kolem čtyřiceti promile. Znamená to, že v litru mořské vody je obsaženo čtyřicet gramů soli. Druhou zajímavostí je fakt, že je moře považováno za jedno z nejčistších a nejteplejších moří světa. První skutečnost je způsobena zejména vysokou koncentrací solných minerálů ve vodě ve spojení s omezeným přítokem sladkých vod, což má ostatně na svědomí i skutečnost druhou.

Nabízí se otázka, odkud vlastně Rudé moře vzalo svůj název. K tomu se váže několik teorií, přičemž všechny se zdají býti věrohodné. Jedna z nich tvrdí, že je moře pojmenované po rudých sinicích, které se v jeho vodách vyskytují a které se do ruda zbarvují během svého množení. Další teorie vychází ze zeměpisných základů, když tvrdí, že rudá barva označovala ve starověku jižní světovou stranu, na které se moře rozkládá. Název je přisuzován okolním pouštím – Rudým zemím – podle kterých údajně moře pojmenovali Egypťané. Všechny případné zájemce o koupání nebo potápění však můžeme na tomto místě uklidnit, moře je i přes svůj název čisté a průzračné.

S Egypťany je také spojena první zmínka o Rudém moři, když okolo roku 2500 před naším letopočtem vyslali do jeho vod dvě výpravy. O zhruba dva tisíce let později již bylo moře hojně využíváno jako logistický kanál, Alexandr Makedonský tudy vedl své obchodní lodě do Indie, později se k této cestě uchýlili i Řekové.

Pokud by vás zajímala nejstarší mapa Rudého moře, ta existuje od prvního století před naším letopočtem a popisuje důležité obchodní cesty a přístavní města.

Velbloud

Dnes je Rudé moře proslulé zejména jako rekreační oblast s rozsáhlými mělčinami a pestrým životem pod hladinou. Potápěči a nejen oni zde mohou narazit na více než tisíc druhů ryb, přičemž asi stovka z nich je endemická.

Světově známé jsou místní korálové útesy a nejnavštěvovanějším turistickým místem je Egypt, jmenovitě turistická destinace Hurghada. Zde byl v roce 1983 navíc vyhlášen Národní park Ras Mohammed, který najdete u letoviska Sharm El Sheikh. Nabídky na letecké zájezdy do Egypta najdete na našich webových stránkách. Nebo si můžete přečíst článek o arabské kuchyně.

About Petra Halíková 48 Článků
Online marketingová specialistka se zájmem o cestování, poznávání nových kultur a východního pohledu na svět. :)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*