Rozhovor s Lubošem Prokešem z LAMAX: Tipy, jak správně natáčet na dovolené

Připravili jsme si pro vás speciální článek, ve kterém nám Luboš Prokeš z firmy LAMAX Electronics představí několik tipů, jak správně natáčet na dovolené, a proč si vybrat právě akční kameru. Firma se specializuje na výrobu sportovních akčních kamer, kamer do auta a další drobnou elektroniku. Vyberou si zde amatérští sportovci, nadšenci, majitelé automobilů, ale i profesionálové.

 1. Proč zvolit na dovolenou zrovna akční kameru? Jaké jsou výhody oproti normální kameře nebo natáčení na smartphone?

Výhod outdoorových kamer je hned několik. Jako první, při přípravě zavazadel, určitě pocítí každý cestovatel kompaktnost. Kamera velikosti o něco málo větší než krabička od sirek nebude tím důvodem, proč přemýšlet, co ze zavazadla vyndat. S velikostí a množstvím druhů úchytů souvisí druhá výhoda. Kameru je možné upevnit vlastně kamkoliv. Omezení klade pouze naše fantazie. A odolnost těchto kamer je asi tím největším benefitem. Ať už prach, riziko nárazu, pádu nebo potřeba natáčet pod vodou. Outdoorové kamery se nemusíte bát vzít kamkoliv. To vše v této době samozřejmě při splnění i velmi náročných požadavků na kvalitu záznamu.

 1. Podle čeho bychom měli kameru vybírat?

Trh s outdoorovými kamerami se velmi standardizoval. Existují výjimky, ale lze říci, že cena velmi pravděpodobně bude odpovídat také ceně kamery. Vlastně všechny disponují vodotěsností, možností vybavit se různými držáky a úchyty. Mezi standard také už nyní patří aplikace pro mobilní telefony. Tyto základní parametry si ale pro jistotu vždy ověřte.

Velmi pravděpodobně bude Vaše rozhodování nejvýrazněji ovlivňovat rozpočet, který na ní máte připravený 🙂 Když ale odhlédnu od potřeby vybírat podle peněz, tak je nutné přemýšlet o těchto věcech:

 • Jaké jsou Vaše nároky na kvalitu videa?
 • Pokud budete chtít pro svou ratolest základní model, který zpestří záznamy z dovolené, tak bude dostačující některý ze základních modelů, které se dají pořídit v této době už na hranici kolem 2tis.. U levných kamer, které jsou spíš za 1tis. než za 2, už bych byl velmi opatrný. Takové kamery často disponují velmi levným hardware a jedná se opravdu o hračky. Poměrně kvalitní Full HD video už ale kamery kolem 2tis. pořídit umí. Ale stále to bude pouhý doplněk pro pořízené fotografie.
 • Kvalitní Full HD kamery lze pořídit v rozmezí 3 – 4tis.. V tomto případě už se jedná o plnohodnotný produkt, který potěší oko. A šikovný kameraman a střihač 🙂 zvládne připravit pro rodinu a známé velmi kvalitní videozáznam z dovolené.
 • A pokud patříte mezi ty, kteří mají rádi to nejlepší, tak počítejte s investicí od 6tis. výše. V této cenové hladině je možné pořídit 4K kamery. To nejdůležitější je se podívat, jestli kamera pořizuje nativní (reálné bez nutnosti dopočtu na vyšší rozlišení) 4K. Pouze kamery s dostatečně výkonným hardware umí poskytnout kvalitní výstup v nejvyšších rozlišeních.
 • Jak často, co a z jakých úhlů budete chtít natáčet?
  • Pokud byste např. chtěli natáčet z helmy, tak se ujistit, jestli kamera v balení obsahuje, nebo je možné dokoupit, potřebné držáky. Atp. ve veškerých situacích, o kterých víte, že se kamera dostane.
  • Částečně to souvisí s rozpočtem a potřeba s tím počítat. Je velmi frustrující zjistit až na místě, že byste potřebovali nějaké příslušenství. Obsah balení se u jednotlivých výrobců velmi liší. Podívejte se, co vše v ceně kamery dostanete. Někdy může dělat příslušenství navíc stovky nebo i tisíce korun navíc. Markantní to bývá např. u náhradních baterií.
 • Roli může také hrát to, jestli nemáte nějaký speciální požadavek.
  • Budete potřebovat kameru ovládat na dálku? – pak potřebujete kameru s dálkovým ovladačem nebo alespoň s WiFi připojením.
  • Jste potápěči? – pak pro Vás bude zásadní údaj o vodotěsnosti.
  • Na další požadavky bychom určitě přišli. Velmi pravděpodobně na trhu produkt pro sebe naleznete.
 1. Jakou paměťovou kartu zvolit?

Paměťové karty jsou v této době velmi levné. Vyhnul bych se jen těm nejlevnějším nebo s pochybným logem výrobce. Takové dost často neposkytují udávané parametry.

Jako spodní hranici kapacity vnímám 16GB pro natáčení Full HD videa a 64GB pro natáčení 4K záznamů.

A posledním důležitým parametrem je přenosová rychlost. Kupujte pouze karty třídy 10. Pokud koupíte kvalitnější outdoorovou kameru, tak ani Class 10 stačit nebude. Moje doporučení by tak směřovalo ke kartám UHS-1 U3 (v případě natáčení do 4K je tento standard podmínkou). Ke kapacitě karet bych dodal jen jedno. A to, abyste se nenechali uchlácholit velkou kapacitou a pravidelně zálohovaly natočené. Ve všech případech se jedná o citlivou elektroniku.

 1. Vyplatí se natáčet se selfie tyčí?

Jednoznačně ano 🙂 Největším benefitem natáčení s tyčí je stabilizování záběrů. „Třas“ ruky ,resp. pohybu při chůzi a jiném pohybu, se výrazně utlumí, než se takříkajíc přenese až k optice. Selfie tyč, stativ nebo ideálně přímo stabilizátor považuji za povinnou výbavu každého, kdo to s natáčením myslí vážně.

Natačením na tyči se navíc značně rozšíří možnosti nastavení expozice a vůbec možnost pořídit pěkné selfie záběry.

 1. Jaké další příslušenství si doporučujete vzít na dovolenou? Na pláži / na lyžích / na horách.

Určitě si s sebou vždy berte základní sadu držáků a náhradní 3M samolepky. Myslete na vodotěsné pouzdro :), které navíc kameru chrání před nárazy a poškozením optiky. Dále pak plovák, který si přivažte k ruce. To by mělo zabránit ztrátě ve vodě. Jako poslední základní bych pak řekl hrudní držák. Pokud bychom měli mluvit o základu, tak společně se selfie tyčí by toto mělo ve většině případů stačit.

 1. Můžete nám prozradit pár tipů od profíka, jak ulovit nejlepší záběry? Co vypadá nakonec zaručeně nejlépe?

To je velmi těžké říct, protože každé situaci sluší něco jiného. A pokud to bude Váš zážitek, tak to nejdůležitější bude ho mít vůbec zaznamenaný 🙂

Ale zkusím pár všeobecných rad:

 • při statických záběrech zkuste udržovat v kompozici zlatý řez.
 • pro panoramatické záběry a také pro ty statické je důležité „neuspěchat“ pohyb. Kamerou pohybovat plynule, pomalu.
 • pokud možno, tak každý záběr natočit několikrát z různých úhlů. Buď použitím vícero kamer najednou, nebo absolvovat tu samou situaci vícekrát (sjezd na tobogánu, jízda z kopce, zajímavá část cesty autem, skok do vody,…). Při střihu pak více úhlů té samé situace povýší záběry o třídu.
 • pokud to kamera nabízí, tak natáčet cíleně některé záběry (např. jednu z jízd na tobogánu) s vysokou snímkovou frekvencí. Budete mít poté možnost při střihu záběry zpomalit.
 • videoreport z výletu nebo dovolené obohatit o časosběr.
 • nejednotvárně působí kombinace epických krajinných záběrů se záběry, ve kterých jsou lidé.
 • snažte se vždy už před natáčením vymyslet celý příběh. Natáčejte v celém průběhu dovolené. Ať je ve výsledném videu, jak balíte věci, jedete na letiště, když se ubytujete, užíváte si všeho možného, a jak jste cestovali zpět. Být kameraman není vždy úplně pohodlné, ale snaha se vyplatí 🙂
 1. Jako začátečník, není lepší využít fotografie?

Ano, určitě foťte. I když jste profík. Ale neoznačil bych to jako lepší nebo horší. Je to zcela jiný formát archivace zážitků. Trénujte 🙂 Pěkná videa z dovolených umí předat více než fotografie.

 1. Jak zajistit stabilní a neroztřesený záznam? Existují nějaké triky?

Výše jsem zmínil použití selfie tyče. Jsou i specializované stabilizátory pro outdoorové kamery. Vyrábí se ve 2 provedeních. Manuální a elektronické. V úrovni stabilizace záběrů je mezi nimi poměrně velký rozdíl, který se promítá i v ceně. Pokud to ale myslíte s videem vážně :), tak budete s výsledkem určitě spokojeni.

Všeobecně lze říci, že před tím, než kameru někam upevníte, tak myslete také na to, kolik rázů a třesu se dostane přímo k optice. Pro příklad můžu uvést např. to, že z řidítek a z hrudi jsou záběry podobného ražení. Ale v případě řidítek se všechny otřesy k optice přenáší. Kdežto na hrudi tělo dokáže leccos absorbovat.

 1. Co když se potápím do hloubky? Vyžaduje nějaké speciální nastavení?

Při potápění není třeba speciálního vybavení nebo nastavení. Pouze myslete na několik specifik natáčení pod vodou.

Ujistěte se, že se budete potápět maximálně do hloubky, ve které je garantováno výrobcem, že kameru neutopíte.

Doporučil bych na kameru připevnit plovák, příp. si ji také přivázat k tělu.

Voda filtruje, resp. odstraní, z barevného spektra světla červenou barvu. Čím hlouběji jste, tím je ten efekt výraznější. U některých kamer je možné přímo v nastavení zvolit režim „pod vodou“. Na ty, které tuto volbu nemají, lze dokoupit červený filtr, který absenci červené pod vodou kompenzuje. Investici do tohoto příslušenství určitě doporučuji. Při střihu není zcela jednoduché dosáhnout barevnou korekcí záznamů kýženého výsledku.

A počítejte také, že ve hloubce není vidět 🙂 Optika outdoorových kamer je hodně limitovaná rozměry a kontrukcí, takže je dobré jít dobrým světelným podmínkám takříkajíc naproti.

 1. Máte ještě nějaké tipy, kam kameru připevnit, aby záběry byly co nejlepší?

Když bych to měl říct všeobecně, abych nechal prostor fantazii, tak bych řekl, že je pro výsledný střih skvělé, když jsou standardní záběry doplněny záběry netradičními – z boku na helmě, na hrdi, v některých případech se velmi hodí mít kameru na zápěstí, na kapotě auta, prostě cokoliv vás napadne. Nezmínil jsem ještě jednu funkci kameramana. Mluvil jsem hlavně o záběrech z pohledu 1. osoby. Vypadá dobře, když kameraman je při pohybu vedle vás nebo ve vaší blízkosti. Mám tím na mysli např. to, když bude z můstku skákat s Vámi a natáčet Vás při tom apod..

 1. Znáte nějaká opravdu hodně povedená videa? 

Youtube plný skvělých videí. Na jednom místě si můžete prohlédnout videa pořízená na kamery LAMAX na našem firemním profilu, příp. na internetových stránkách u jednotlivých produktů.

Chybí vám kamera nebo se koukáte po nové? Aktuálně nám běží fotosoutěž, kde můžete vyhrát akční kameru LAMAX. Stačí zaslat fotku z dovolené a my vás do soutěže zařadíme. Více na: https://www.ckneckermann.cz/fotosoutez/

Autor: Luboš Prokeš

About Petra Halíková 48 Článků
Online marketingová specialistka se zájmem o cestování, poznávání nových kultur a východního pohledu na svět. :)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*