Řím pro zamilované

Vyjmenovat všechny krásy Říma je stejně nemožné, jako spočítat hvězdy v noci na obloze: Forum Romanum, Koloseum, Svatopetrské náměstí, Andělský hrad, Fontana di Trevi nebo třeba Španělské schody a mnoho dalších a dalších, stejně velkolepých památek najdete právě zde… ve „věčném městě“.

Každé náměstí, ulice, dvorek tohoto magického místa s pradávnou historií vypráví svoji vlastní okouzlující legendu. Je opojné jim naslouchat. Potřebujete zpomalit? Odpočinout si? Zapomenout na shon? Nenajdete lepší místo než Řím… Vypněte mobilní telefon, vymažte položky z kalendáře a odleťte s někým, koho milujete, právě sem.

Sedm pahorků

Goethe kdysi prohlásil: “Řím předčí všechny naše představy!” Měl naprostou pravdu. Při návštěvě (jakkoli krátké) nevycházíte z údivu. Řím je zážitek. Řím je místo přeplněné pulsujícím životem i temperamentními řidiči, hlukem, halasem a smíchem. Je to však také město plné klidných zákoutí, starodávných památek, tichých dvorků, usměvavých lidí a příjemných zahrad. Právě zde se zrodilo výtvarné umění, které kdysi ovlivnilo celé Středomoří.

Řím se rozkládá na sedmi pahorcích, jeho podzemí je protkáno obrovským množstvím katakomb, vypínají se tu k nebi četné sloupy, obelisky, sochy – mlčenliví svědkové pradávných vášní i svárů. Zapomenout se nedá zejména na antickou tvář Říma: proslulé Forum Romanum, vítězné oblouky pamatující císaře Augusta, slavné Koloseum, zbytky mramorových chrámů, do nichž nejednou vkročil imperátor Gaius Iulius Caesar, muž který v antických dobách rozhodoval skoro o celé Evropě.

Leckoho tu uchvátí Vatikán, nevelký, administrativně samostatný prostor, který je od roku 1378 sídlem papežů. Srdcem Vatikánu je Svatopetrské náměstí. Rozhlédnete-li se po Piazza San Pietro (tak zní italský název tohoto místa), dáte jistě za pravdu architektovi Berninimu, jenž se viditelně snažil, aby jak samo náměstí, tak i kolonáda, která ho lemuje, svým oválným půdorysem symbolizovala otevřenou náruč vítající všechny příchozí. A je úplně jedno, jestli jste věřící, či nikoli. Krása a velkolepost nezná hranic ani rozdíly ve vyznání. Celému prostoru pak vévodí úchvatná Bazilika svatého Petra, asi nejkrásnější chrám světa s freskami od Michelangela Buonarottiho. Díváte se na ně a pociťujete vděčnost, že jste měli možnost a příležitost sem zajet a tuto nádheru obdivovat.

Ústa pravdy

Je příjemné projít se za podvečerního chládku po nábřeží kolem řeky Tibery. Římané po ní odpradávna dopravovali stavební materiál, dřevo, ovoce, někdy i sami sebe… Nejstarším zdejším mostem je Ponte Fabricio z roku 62 před Kristem. Zajděte si tam, zastavte se nad věčným proudem Tibery a slibte si, že na tohle malebné místo se určitě ještě vrátíte.  Ostatně – místem takového slibu nemusí být právě Ponte Fabricio. Přes Tiberu se klene celkem 25 mostů, jeden hezčí než druhý. A také – jeden starší než druhý…

A chcete-li se pobavit nebo zavzpomínat na slavný film s Audrey Hepburnovou Prázdniny v Římě, navštivte pahorek Aventin a ve zdi zdejšího kostela Santa Maria in Cosmedin objevte proslulá „Ústa pravdy“ – Bocca della Verita. Nikdo neví, co to přesně bylo. Mohl to být kryt odpadní roury ze 4. století př. Kristem nebo netradiční chrlič – kdo ví? Tohle už nezjistíme. Podle středověké legendy hrozná ústa sevřou ruku lháři nebo nevěrníkovi. Ideální způsob, jak vyzkoušet věrnost drahé polovičky. Vzpomínáte na Gregoryho Pecka v Prázdninách v Římě, jak nemohl svou ruku dostat z hrozivého otvoru? Ale tenhle film byl romantickou komedií, kde všechno musí skončit happy endem… V životě to bývá jinak. Takže pozor!

Navštivte i Andělský hrad. Nejdříve to byla hrobka, později se stala šlechtickým sídlem a nakonec papežskou rezidencí spojenou s Bazilikou sv. Petra dlouhou chodbou. Vede k němu Andělský most, který byl postaven ještě za císaře Hadriána.

Romantika při svíčkách

Chcete-li si užít se svým drahým (nebo milovanou) romantickou večeři při svíčkách, zajděte si do hotelu Lord Byron. Malá budova je zvenčí i uvnitř krásnou vzpomínkou na dvacátá léta minulého století. Budete zde mít pocit, že jste právě vstoupili do úvodní scény z filmu Kristián. V tomto hotelu je navíc špičkový šéfkuchař, který si nezadá s nejlepšími showmany světa, natolik emotivně umí prezentovat svá skvostná jídla.

Sladké pokušení

Ve věčném městě si musíte zajít i na vynikající sladké kaštany obalené čokoládou. Kam? Do cukrárny G. Giuliani. Právě tady, na Via Paolo Emilio, totiž ochutnáte zcela čerstvé laskominy rozplývající se na jazyku, nebo čokoládové pochoutky hebké jako samet. Místní cukrář se šibalským úsměvem tvrdí, že kdo sem jednou vkročí a ochutná – už nikdy na tyhle pochoutky nezapomene a musí se sem vracet. Kdo ví? Možná existuje závislost na cukrárnách.

Užijte si hlavní město Itálie, město jako stvořené pro zamilované páry. Eurovíkend v Římě si můžete objednat ZDE.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*