Rhodos – to je ideální dovolená

Rhodos – nádherný řecký ostrov, který určitě stojí za návštěvu. Ostrov zasvěcený bohu slunce. Právě tady si nejvíce užijete léto. Rhodos totiž nabízí všechno, co je k té nejlepší dovolené potřeba.

Jakmile přiletíte na Rhodos, okamžitě pocítíte, že jste téměř na „mezinárodním území“. Vývěsní štíty, jídelní lístky, nápisy na obchodech – to vše je tu v angličttině, němčině, ruštině… Skoro na každém rohu najdete bar s televizí se satelitním přenosem sportovních utkání z Evropy i USA, v každém stánku objevíte anglicky, německy, rusky, francouzsky psané noviny, s personálem v hotelech a restauracích se snadno domluvíte buď anglicky, nebo německy – zkrátka na Rhodosu je velice snadné zapomenout, že se nacházíte právě v Řecku.

Kdo se však vydá ostrov prozkoumat, ten brzy objeví, jak opravdová a příjemná je řecká pohostinnost a pár řeckých frází vámi pronesených třeba v malé vesnické taverně vám přinese uznalé přikývnutí několika starších pánů, kteří si tu v poklidu zrovna vychutnávají svou večeři.

Užívejte si!

Rhodos má zkrátka dvě tváře. Jednu tvoří rekreační letoviska, jimž kralují proslulá místa jako Faliraki, Kolymbia, Ixia…

Rhodos má punc světovosti, která je v součtu ostatních řeckých ostrovů opravdu výjimečná. Je tu velké casino, moderní butiky s nejnovější módou, každý večer zde potkáte dospívající dívky vyrážející za noční zábavou…

Tento nevelký ostrov poskytuje návštěvníkům vše, co si žádají – skvělé dopravní spojení, bezpočet restaurací, barů, diskoték a nočních klubů. K tomu ještě tu najdete dlouhé písečné pláže obklopené luxusními hotelovými komplexy a bezchybný plážový servis hned u moře, a to včetně čistých toalet či sprch a samozřejmě i půjčovny všeho, co je k vodním sportům  a letní zábavě potřeba.

Dovolená plná uvolněného způsobu života, dovolená, která vám vytvoří podmínky pro skvělou relaxaci. Na Rhodosu zapomenete na všechno a budete si jen užívat.

Trocha historie

Zkrátka zde nepřijdou ani milovníci dějin a historických památek. Vždyť právě zde – ve stejnojmenném starodávném městě – najdete architektonické památky, které dokumentují to, že od roku 1309 byl Rhodos hlavním sídlem rytířů sv. Jana, takzvaných “johanitů”, patrně nejmocnějšího křesťanského vojenského řádu v dějinách vůbec. V nejsevernější části Starého města Rhodos se nachází Rytířská čtvrť, kde každá „langue“ – neboli národnost v rámci řádu johanitů – měla svůj dům a velmistr svůj palác. Pár kroků za ní leží čtvrť Bourg, což je fascinující bludiště uliček, jež tvoří bývalou tureckou a židovskou část města.

Ať se tady ale zatouláte kamkoli, buďte si jisti, že se neztratíte a nikdy tu beznadějně nezabloudíte.  Všechny vaše cesty a směry procházek vás nakonec spolehlivě dovedou zpět na hlavní ulici Odos Sokratous se spoustou obchodů, kaváren a taveren. Je totiž hlavní obchodní ulicí města už od starověku a Osmané, kteří tu vládli od roku 1522, se svou kulturou bazarů a trhů jen ještě zdůraznili její výjimečnou roli.

Časně ráno, ještě než se otevřou obchody, vypadá Sokratova ulice na pohled skoro stejně jako před sto lety. Později však – už během dne – když chodníky zaplní turisté a pasažéři výletních lodí, se její podoba změní. Výlohy obchodů na Odos Sokratous i v uličkách v její blízkosti nabízejí všechno možné: od zlatých šperků a značkových hodinek až po falešné parfémy, boty a levné přívěsky.

Moře, Faliraki  a zábava

Hlavní na Rhodosu je však moře. Jednou z nejlepších pláží na ostrově se může honosit letovisko Faliraki. Kdysi to byla mekka noční života honosící se svou mimořádnou bohémskou zábavou. Po hromadném alkoholovém řádění v roce 2003 (kdy zde zůstal ležet jeden mrtvý Angličan) zasáhla policie a mejdany se přesunuly do letoviska Laganas na ostrově Zakynthos. Z Faliraki se nyní stalo letovisko pro rodiny a mladé páry. Ze stovek barů, diskoték a megaklubů, které zde v době největší slávy fungovaly, jich tu zůstalo jen pár.

Na plážích ve Faliraki je možné vyzkoušet spoustu vodních sportů a radovánek, nebo si jen tak v klidu odpočívat pod jedním z mnoha slunečníků. Téměř na konci promenády se nachází původní rybářské kotviště a kaple, o malý kousek dál pak několik taveren  s nabídkou tradičních řeckých pokrmů.

Do výběžku s názvem Ladiko, který z jihu uzavírá záliv Faliraki, je vmáčklá kamenná “Zátoka Anthonyho Quinna”, pojmenovaná na počest amerického herce známého zejména z filmu Řek Zorba, který se do Rhodu zamiloval, když tu natáčel slavný film Děla z Navarone.

Líndos

Kombinaci slunění a historie může na Rhodosu nabídnout městečko Líndos. Je opravdu vizuálně krásné a je to jedna z nejvíce fotografovaných lokalit v Řecku vůbec. Městečko se zářivě bílými domky je usazeno na svahu pod starověkou akropolí. Pro většinu vozidel sem platí zákaz vjezdu a parkovat se smí jen v okrajových částech za poměrně tučný poplatek. Autobusy a taxíky vysazují návštěvníky na hlavním náměstí stíněném fíkovníky a s kašnou, v níž zurčí pramenitá chladná voda. Hlavní uličky zde lemují obchody se suvenýry a restaurace se střešními zahrádkami a úchvatným výhledem na zdejší Akropoli.

Ixia na západním pobřeží

Co se počasí týká, za nejlepší místa k odpočinku je na Rhodosu považováno zejména východní pobřeží. Mořské vlny jsou zde velmi mírné a vánek příjemný a jemný. Oproti tomu západní pobřeží ostrova se obvykle nepovažuje za tolik přívětivé a malebné. Je tu totiž více větrno. Nicméně pro vyznavače windsurfingu je právě toto pobřeží naprosto ideálním místem. Malý kousek od letiště se zde nachází letovisko Ixia s několika velkými, novými, velice moderními a pohodlnými hotely. Toto letovisko se rozrostlo zejména díky turistickému ruchu. Nádherný je tu zejména nový hotel smartline Cosmopolitan, který se nachází přímo na pláži. Chcete-li zažít opravdový luxus – vyzkoušejte právě toto ubytování.

Pataloudes – údolí motýlů

Budete-li na Rhodosu trávit dovolenou, zajeďte se podívat do údolí motýlů Petaloudes, Je to jedno z nejkrásnějších míst na celém ostrově a tvoří přírodní rezervaci. Je možné se tady v klidu procházet mezi stromy, po můstcích přes potok a kolem rybníků a vodopádů  a vyhlížet okřídlená stvoření, různě zbarvená.

Navštívit Rhodos je prostě krásná možnost, jak si užít nádherný odpočinek u slunného moře se vším, co si vaše srdce žádá…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*