Jak řešit situace v zahraničí – Rady pro cestování autem a letadlem

Cestování autem či letadlem může být pěkně ožehavé. Připravili jme pro vás pár rad, které vám pomohou nejen při cestování v zahraničí. 

Cestujete-li autem, nesedejte za volant v zahraničí po požití alkoholu, i když místní policie toleruje určitou hladinu v krvi.

V případě nehod, zvláště poranění nebo zabití člověka, jsou tresty v některých oblastech drastické. Při užívání léků by se měl konzultovat lékař, protože některé léky způsobují ospalost, snižují pozornost a znesnadňují orientaci.

Je třeba se vždy informovat na místní silniční předpisy, přes obce se vyplatí jezdit opatrně zvláště v nepřehledných situacích a při potkávání vozidel. Zanedbání technického stavu vozidla se může vymstít. Hasící přístroj v autě je nutný.

V řadě mimoevropských zemích jsou silnice ve špatném stavu. Před odjezdem je nutné uzavřít pojistku na všechny druhy rizik, vyplatí se akreditiv na nejnutnější opravy.

Nikdy nebereme neznámého spolujezdce (autostopaře), při jízdě v otevřeném voze je třeba dávat pozor na přečnívající vegetaci. Pocit únavy obvykle zažene procházka v okolí parkoviště a studený džus nebo šálek kávy. Nadměrné kouření a pití kávy může mít při řízení motorových vozidel nežádoucí účinky.

Letadlové, ale i automobilové, vlakové a popř. i mořské nemoci můžeme zabránit příslušným lékem proti těmto stavům tzv. kinetózám. Ti, kteří na ně trpí, by měli mít prostředek proti nim. Před cestou je účelné jej podat podle příbalového letáku.

Letecké společnosti obvykle netransportují ženy v poslední třetině těhotenství. Také při vysokém krevním tlaku nad 200/120 mmHg, při zvýšeném nitrolebním tlaku, pokročilé ischemické chorobě srdeční, stav po operacích nebo stavy po infarktu myokardu nebývá cesta doporučena. Pacienti s přístrojem řídícím srdeční činnost (pace-marker) upozorní na svůj stav letušku. Také vozíčkáři se musí hlásit předem.

Rychlé mezikontinentální lety porušují rytmus bdění a spánku. Na časový posun asi do 4-5 hodin se organismus adaptuje celkem snadno. Při cestách kratších dvou dnů je účelné se adaptovat na místní čas. Při celonočních letech se doporučuje navečeřet se před odletem a v letadle až posnídat. Alespoň šestihodinový spánek v letadle umožňuje obvykle druhý den plnit služební úkoly. Korekci obtíží z časového posunu usnadní podání 2 mg melatoninu pozdě odpoledne.

TIP: Podívejte se na naší nabídky hotelů u produktu “Autem Evropou”, vyberte si ten svůj a projeďte autem klidně celou Evropu. Pro, kteří preferují letadlo, mrkněte na naši nabídku “Exotických zájezdů” nebo “Dovolené u moře“.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*