Rakouské ledovce, to je jistota lyžování

Už se nemůžete dočkat, až vyrazíte letos na lyže? Žádný problém! Na rakouských ledovcích už se dávno lyžuje. A kam se k našim sousedům vypravit?

Kaprun

Ledovec Kitzsteinhorn ve vesničce Kaprun je vysokohorské lyžařské středisko a zároveň i jeden z vrcholů Taurských Alp s výškou 3 203 metrů nad mořem. Po celý rok zde leží sníh, a proto se lyžuje nebo bobuje i v letních měsících. Tady se nikdy nemusíte obávat, že byste nemohli lyžovat, protože nenapadl sníh. Kaprun byl vůbec první ledovcový lyžařský areál v Rakousku.

Kaprun
Kaprun

Mnoho turistů si před nasednutím do lanovky prohlédne památník, který připomíná smutnou událost z 11. listopadu 2000, kdy v tunelu dnes už uzavřené lanovky uhořelo 155 lidí. Tehdy vůz lanové dráhy, jenž projížděl více než tři kilometry dlouhým tunelem, zachvátil požár a téměř všichni cestující uhořeli nebo se udusili. Dnes dopravu z údolí zajišťují dvě kabinkové lanovky do mezistanice, odkud se pokračuje dál velkou kabinovou lanovkou. Tady už na vás čeká dobře upravených devatenáct kilometrů modrých a jedenadvacet kilometrů červených sjezdovek, tedy lehčí obtížnosti.

Ledovce v Rakousku

Freeride na ledovci

Pokud byste chtěli něco obtížnějšího, můžete zkusit freeride. Kaprun patří k nejoblíbenějším freeridovým oblastem v Alpách. Na vrcholu určitě projděte ve skále vysekanou 360 metrů dlouhou chodbou, která vás dovede na vyhlídkovou terasu s krásným výhledem na okolní skalní masivy včetně nejvyšší hory Rakouska Großglockneru. Od října se pak každoročně otevírá velký snowpark s množstvím překážek a náročná sjezdovka s boulemi. Nechybí ani moderní vymoženosti jako sjezdovka s měřičem rychlosti, kde se dozvíte jakou rychlostí jste jeli střemhlav dolů. Středisko je vhodné i pro začátečníky, kteří s instruktory trénují na cvičné louce. Toho si můžete objednat ve zdejší lyžařské škole. Skipas na jeden den stojí 47 eur pro dospělého a 23 eur pro dítě. Na Kaprun se můžete vypravit kdykoli, protože zde jsou vynikající sněhové podmínky po celý rok.

Lyžování na ledovci v Rakousku

Dachstein

I Dachstein, který leží v nadmořské výšce 2700 metrů, pokrývá celoročně sníh. Lyžařské středisko se otevírá v září, ale běžkařská trasa se upravuje celoročně. Jen pozor, pohybujte se jen po upravených trasách, v ledovci jsou trhliny, kterými byste se mohli propadnout hodně hluboko. Pokud je zakryje čerstvě napadaný sníh, může to být velmi nebezpečné. Jak nebezpečné, uvidíte v jeskyni Eispalast v nitru dachsteinského ledovce. Nahlédnete zde do opravdové trhliny, která je dlouhá přes 40 metrů, hluboká 17 metrů a dva metry široká. Děti zde jistě potěší postavy z filmu Doba ledová, dospělí zase určitě ocení osobnosti z rakouské historie, jako například na klavír hrajícího Josefa Haydna. Vchod do jeskyně je jen kousek od horní stanice lanovky.

Dachstein
Dachstein

Dachsteinský ledovec je jeden z mála ledovců, které v roce 2008 nabyly na objemu. V nejsilnějším místě má tloušťku přes 90 metrů a v nejrychlejším místě urazí za rok přes 1,5 metru. Ovšem už jen vyjet na Dachstein vyžaduje dávku adrenalinu, pokud nastoupíte na balkon umístěný na kabinkové lanovce. Výhled stojí za to! Na horní stanici lanovky si obdivovatelé panoramat, kteří netrpí závratěmi, mohou dopřát adrenalinový zážitek – 17 m dlouhou panoramatickou plošinu SkyWalk, která je vysunutá do „volného“ prostoru a navíc s prosklenou podlahou. Na Dachstein se nejezdí lyžovat do úmoru, ale užívat si při lyžování nádherné výhledy. Na čtyřech pozvolných modrých a červených sjezdovkách si přijdou na své zejména děti a začátečníci. Od října pak i snowboardisté, protože se zde otevírá obří snowpark se dvěma velkými skoky (18 a 12 m) a mnoha raily Za skipas na jeden den dá dospělý 43 eur, dítě pak 21,50 eur.

Lyžování v rakouských Alpách

RADY NA CESTU:

  • Na Kaprun se dostanete z Prahy přes České Budějovice, Linz, Lofer a Saalfelden, z Brna pak přes Vídeň, Salzburg, Saalfelden. Cesta trvá asi 6 hodin a budete potřebovat rakouskou dálniční známku, která stojí 8,70 eur na 10 dní.
  • Na Dachstein trvá cesta z Prahy skoro 5 hodin, pojedete přes České Budějovice, Linz, Liezen a pak do Ramsau. Na cestu potřebujete rakouskou dálniční známku, která stojí na deset dní 8,7 eur , a budete platit poplatek 5 eur za projetí tunelu.

Připravila: Jana Hájíčková

Foto: autorka a (c) photo-austria.at Herbert Raffalt / Hans Simonlehner / Hans-Peter Steine

About Jana Hájíčková 43 Článků
Tisková mluvčí CK Neckermann - Stará se o komunikaci s médii, vydává tiskové zprávy o aktuálním dění, organizuje tiskové konference a press tripy. Má k dispozici bohatou fotobanku. tel. +420 777 355 456