Pro zdraví do maďarských lázní Bükfürdo

Bolelo mě zápěstí. „Běžná nemoc postihující lidi, kteří pracují celé dny na počítači a používají myš,“ sdělila mi obvodní lékařka a dodala: „Zajeďte si do lázní!

Hned jsem si vzpomněla na svou maminku, která jezdí každého půl roku do maďarských lázní Bükfürdo na prodloužený víkend. Nemohla zvednout ruku, bolelo ji v rameni, ale po blahodárných koupelích v Maďarsku nejenže zvedne ruku, ale přestalo ji píchat v rameni. Vždy po půl roce se ale rameno znovu ozve.

Maďarský dort roku

Na nic jsem nečekala a s manželem jsme si objednali  ubytování  v hotelu Caramell, odkud se krásnou procházkou, zhruba 1 km, dalo dojít pěšky až k lázním Bükfürdo. Pořád nevěděl, co mi má dát k narozeninám, tak jsem mu dala tip. Měli jsme polopenzi, kdy jsme si ráno i večer vybírali z bohatých bufetových stolů, kde se nabízelo všechno – od salámů, sýrů, zeleniny, ovoce, zmrzliny, zákusků i teplé speciality maďarské kuchyně. Jediné, co bych hotelu vytkla, byla čistota v restauraci. Židle s látkovými potahy by potřebovaly vyprat a taktéž bych celou jídelnu vymalovala…

Jinak pokoje byly pěkné a prostorné. Měli jsme v ceně i návštěvu wellness se saunou a bazénem. Bazénů už jsme měli dost, ale do sauny jsme si rádi zašli. Rovněž jsme si vyzkoušeli opičí dráhu, která se nachází hned vedle hotelu. Dostali jsme výstroj a jištěni na lanech překonávali překážky ve vzduchu. Byla to zábava. Za sportovní výkon jsme se odměnili v místní cukrárně, kde jsme si poručili dort roku. Maďarské cukrárny totiž každý rok soupeří o recept na dort v barvách národní barvy a ten se pak v mnoha cukrárnách po celý rok nabízí. Ten letošní byl s pistáciovými oříšky, jahodovým želé a jogurtovým krémem.

Levné lázně

Lázně byly obrovské a hlavně levné, a proto sem asi jezdí hodně Čechů. Češtinu jsem slyšela všude kolem sebe a i nápisy byly v češtině. Za celodenní vstup jsme zaplatili 228 Kč za jednoho do zóny 1. Další zóny byly o něco dražší, protože dvojka byla s tobogány a trojka se saunami. Nicméně mě šlo hlavně o léčivé bazény. Trochu mě zaskočil systém převlékání. V šatně jsem si vzala ramínko, zavřela se do kabinky a převlékla se do plavek. Na ramínko jsem navěsila všechno včetně bot a odevzdala do šatny. Nic to nestálo, ale kabelku jsem na ramínku nechat nechtěla. Za zálohu 500 HUF, musela jsem mít peníze v hotovosti, jsem si půjčila klíček k trezoru, kam jsem si kabelku zamkla. Skříněk nebylo moc a tudíž, kdo přišel později po otvírací době, už měl smůlu.

Do termálů župan!

Vnitřní bazény mě nelákaly. Bylo mi v nich moc velké horko, navíc léčivé výpary mě trochu dusily. Jen mě pobavil pohled na právě probíhající aquaaerobik, kdy se cvičilo spíše nad vodou než pod vodou. Venku už byla zima a my s sebou neměli župany, což byla velká chyba. Bazény venku, které obléhaly hlavní budovu, byly totiž plné k prasknutí. Rozhodli jsme se zabaleni v ručníkách popoběhnout ke vzdálenějšímu léčivému bazénku v parku, kde nebylo tolik lidí. Sedli jsme si a léčili se. Tolik témat už jsme spolu dlouho neprobrali, protože jsme neměli nic jiného na práci.

Na oběd jsme si zašli do místní jídelny. Spíš než s angličtinou jsem opět uspěla s češtinou. Obsluha mi rozuměla, co chci. Bylo na výběr tolik druhů jídel, ale poručila jsem si menu za 139 Kč, které se skládalo z čočkové polévky, guláše s noky a sladké rolády. Manžel si dal řízek s brambory za 119 Kč, ale ty řízky měl na talíři tři! Brali i kreditní karty, takže jsme byli spokojeni. Jen jídelna se nacházela na druhém konci areálu a bylo nutné do ní doběhnout jen v ručníkách. Litovali jsme, že nemáme župany jako všichni ostatní. Navíc jsem si mokré plavky sundala, abych se nenastydla, takže kdyby mi ručník sklouznul, asi bych všechny přítomné vyděsila. Příště bych si s sebou rozhodně vzala i druhé, suché plavky. V bazénu se totiž má sedět 20 minut a pak 20 minut odpočívat.

Maďarské lázně Bükfürdő

Ruka bez bolesti

V lázních jsme byli dva dny. Druhý den mě ruka bolela o něco víc, měla jsem strach, ale po návratu jsem zjistila, že mě opravdu vůbec nebolí. Tak jsem zvědavá, jak dlouho vydržím, jestli budu muset stejně jako moje maminka za půl roku zase na ozdravnou kúru. Nicméně všem nemocným s pohybovým ústrojím návštěvu vřele doporučuji.

Maďarské lázně Bükfürdő

Rady na cestu:

  • Do Maďarska jsme jeli z Prahy přes Znojmo a Vídeň. Cesta měřila 400 km a trvala nám 5 hodin. Potřebovali jsme rakouskou dálniční známku na deset dní za 8,80 eur.
  • Za pobyt v hotelu Caramell jsme zaplatili 5 432 Kč za tři noci za osobu. Dá se ale sehnat i levnější ubytování v soukromí. Většina rodinných domků v městečku Bük nabízí volné pokoje.
  • Více o lázních v češtině na www.bukfurdo.hu/cs/
About Jana Hájíčková 43 Článků
Tisková mluvčí CK Neckermann - Stará se o komunikaci s médii, vydává tiskové zprávy o aktuálním dění, organizuje tiskové konference a press tripy. Má k dispozici bohatou fotobanku. tel. +420 777 355 456

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*