Potápěčské safari v Egyptě

Potápění v Egyptě
Potápění v Egyptě

Egyptě jsem žila 11let, ale až po 5 letech jsem se rozhodla, že si udělám potápěčský kurz. Rudé moře je nádherné a korály jsem viděla pouze při šnorchlování a tak jsem si řekla, proč té šance nevyužít :). Musím říct, že mě potápění neuvěřitelně chytlo a ihned jsem se rozhodla, že si zvýším potápěčskou kvalifikaci. Během posledních 5 let jsem se potápěla na lokalitách, které byly v blízkosti Hurghady, a pokaždé jsem jezdila na jednodenní výlet, kde jsem za den absolvovala 2 ponory. Čím víc jsem se potápěla, tím víc jsem měla chuť vidět i jiná místa, kam se běžně nejezdí denní výlety za potápěním. Jelikož jsem byla v Egyptě dlouho a znala jsem spoustu lidí, potápěčů, instruktorů a neustále jsme se o tom bavili, tak jsem jednoho dne dostala nabídku od svého kamaráda Serge, jestli nechci jet na týdenní potápěčské safari okruh Brothers – Dedalous – Elphinstone. Serge vlastní společnost Diving Attitude a nádhernou, můžu i říct jednu z nejlepších v Rudém moři, safari potápěčskou loď Exocet, se kterou každý týden pořádá pro francouzsky nebo anglicky mluvící klienty potápěčské safari. Ani na chvilku jsem nezaváhala a rozhodla se vyrazit.

V sobotu den odjezdu z Hurghady do Port Ghalib, což je městečko s nádherným přístavem, kde kotví většina lodí jsem byla připravena i se svoji výbavou :). Cesta na jih do Marsa Alam trvala autem 2 hodiny. Když jsem přijela na místo, tak jsem se ubytovala v kajutě, dala si večeři a připravena na nové zážitky jsem šla spát.

Z přístavu jsme vyplouvali v neděli ráno. Po zakotvení na první potapěčské lokalitě jsem šla na ponor. Pro mě to byl pohodový ponor, pro ostatní potapěče je to ponor, kde si vyzkouší svou výbavu, jestli vybavení funguje a mají správný počet závaží, aby se potapěč byl schopen lehce zanořit, ale zároveň nebyl příliš těžký. Čím víc závaží na sobě neseš, tím je větší spotřeba vzduchu v lahvi. Naštěstí já jsem přesně věděla, kolik cihliček závaží si mám nastrkat do svého opasku, protože jsem se chodila potápět celkem často.  Jen jsem si vyzkoušela svoji bóji, která se používá na závěr každého ponoru před vynořením. Je to z důvodu, aby posádka člunu “zodiaku” přesně věděla, kde se nacházíme a mohla nás z moře vyzvednout a zároveň na nás zodiakem nenajet, protože většina ponorů na safari nekončí na naší lodi, ale kdekoliv v blízkosti korálového útesu nebo na otevřeném moři.

Potápění v Egyptě

Po té jsme se přesunuli na lokalitu, která se jmenuje Elphinstone, kde se mohou vyskytovat žraloci, které jsem ještě nikdy neviděla. Želvy, delfíny, murény, manty a další mořské živočichy ano, ale žraloka bohužel nikdy. Druhý ponor už byl plný adrenalinu. Se Sergem jsme se potápěli s podvodním skútrem, abychom ve větší hloubce mohli zůstat déle a také si pod vodou mohli se skútrem hrát. Už když jsme sestupovali dolů, tak zhruba ve 40m hloubce jsem viděla prvního žraloka hammmerhead neboli kladivouna. Byl to naposto nepopsatelný, úžasný zážitek.  V tom se objevil další žralok, ale tentokrát thresher shark neboli liškoun, který je charakteristický tím, že má dlouhý ocas, kterým nahání hejna ryb. Na chvilku jsme se k nim přiblížili opravdu blízko a musím říct, že jsem ani chvilku nebála. Konečně se mi splnil sen a na vlastní oči jsem je viděla. Ani se mi z té hloubky nechtělo jít, ale kvůli možné dekompresi a následné dekompresní zastávce a také množství vzduchu v lahvi jsme se bohužel museli vrátit do menší hloubky. V menších hloubkách, nejlépe do 10m jsou korály nádherně barevné a také je tam spousta menších, ale za to barevných ryb. Připadáte si jako kdyby jste plavali v akváriu, ale tentokrát přírodním.

Potápění v Egyptě

Pro mě asi nejkrásnější potapěčskou lokalitou zůstane Small Brother a Big Brother Islands. Alespoň pro mě je to nejkrásnější místo, kde jsem se kdy potápěla. Nádherně barevné rozmanité korály, které jsem před tím neviděla a které jsou kolem celého ostrůvku. Ostrůvek za menší úplatek, většinou formou jídla nebo bakšiše můžete navštívit. Pokud nejsou silné proudy, dá se celý ostrov se skútrem obeplout. Také se tam nacházejí dva vraky. Zajímavější vrak se jmenuje Numidia a začíná ve 12m a končí v 70m, který jsme částečně probádali. Do 70m hloubky jsme se potápět nemohla, jelikož nemám kurz technického potápění. Proto by se rekreační potapěč, jako jsem já, neměl tak hluboko potápět. Při jednom ponoru jsem měla zajímavý zážitek s žralokem, který se jmenuje Longimanus neboli žralok dlouhoploutvý, což jsem samozřejmě nevěděla :). Myslela jsem si, že je to žralok, kterého jsem viděla při ponorech v předchozích dnech. Stalo se to při konci našeho ponoru, kdy jsme byli jen v 10m hloubce. Najednou se před námi a pěkně blízko objevil žralok. Chvílema byl od nás jen metr a půl a měl tendenci narážet do našich skútrů. Měl takové zváštní oči a já si pořád říkala, že se nás moc nebojí, když je blízko mě a Serge. Když jsme se Sergem ukončili ponor, tak mu říkám, že to byl takový nebojácný žralok, že jsem měla chvilku pocit, že si chce s námi hrát. Serge se začal smát a řekl mi, že to byl jeden z nejnebezpečnějších žraloků v Rudém moři, který může být pro člověka velmi agresivní. Do konce našeho safari si každý na lodi ze mě dělal legraci, protože jsem nepoznala Longinamus :).

Potápění v Egyptě

Super lokalita je také Deadalus, což je samostatný útes uprostřed moře jako Brothers Islands, který je obehnaný korály, kde se nachází armádní stanice s majákem. Tam jsme se také zůstali potápět celý den. Tato lokalita je známá tím, že se zde objevuje spousta žraloků kladivounů. Je to na úplné špici korálového spádu. Opět jsme museli sestoupit do větší hloubky. Obecně žraloci mají rádi velké hloubky, proto jsem dříve na dotazy klientů říkávala, že se nemusí bát, že u hotelu pravděpodobně žádného žraloka neuvídí :).

Potápění v Egyptě

Všechny ostatní lokality také stály za to. Denně jsme absolvovali 3 ponory. V průběhu týdne i noční ponor, který nepatří k mým oblíbeným, tak jsem ho jako vždy vynechala. Pro mě bylo nejtěžší ranní vstávání, protože první ponor začíná v brzkých ranních hodinách. Někdy jsme měli budíčk v 5 hodin ráno, na což jsem opravdu nebyla zvyklá a pro mě to byla nejtěžší část dne. Ale stálo za to si přivstat, protože brzy ráno je moře klidnější a je vidět více ryb než přes den, kdy moře nemusí být klidné a hlavně je ve vodě více potapěčů . Jeden den nám foukal silný vítr a nevolnost se projevila před ponorem a hlavně po ponoru. Nikdy jsem netrpěla mořškou nemocí, ale na otevřeném moří jsou větší vlny a loď se dokáže pořádně rozhoupat.

Potápění v Egyptě

Serge a jeho posádka se o mě a všechny ostatní lidi na palubě starali ukázkově. Na lodi mají všichni plnou penzi a kuchaři vařili naprosto skvěle. Pouze alkohol nebyl v ceně, ale všichni jsme měli svoje vlastní zásoby :). Samozřejmě popíjení alkoholu je během dne a ponorů přísně zakázáno a všichni toto nařízení musí dodržovat. Po ponorech vždy následoval aperetiv a také odpolední svačinka. Musela jsem se pořádně držet, abych se nevrátila s pár kilama těžší. Po večeři byla zábava v plném proudu, ale po celém dni jsem byla tak unavená, že jsem padla do postele a okamžitě usnula.

Potápění v Egyptě

Naše safari končilo opět v přístavu Port Ghalib, kam jsme se vrátili v pátek odpoledne. Ale upřimně musím říct, že se mi vůbec nechtělo zpět a klidně bych si zážitky ještě o týden prodloužila. Ještě jednu noc jsem přespala na lodi a v sobotu jsem se bohužel musela vrátit zpět do Hurghady. Na konec to nebylo poslední safari, které jsem absolvovala, ale to je zase na další kapitolu.