Poprvé na lyžích: 7 tipů nejen pro děti

Lyžařská sezóna se už pomalu blíží a my jsme si pro vás připravili 7 tipů, které vás a vaše děti perfektně připraví na sjezdovky. Na některých ledovcích v Rakousku se už lyžuje, proto můžete začít třeba hned.

1.Čím více ve formě budete, tím lépe

Nemusíte být maratoncem, abyste si mohli užít pěkné lyžování. Když však budete zvyklí na pravidelnou sportovní aktivitu, lépe se vám bude snášet první den na lyžích a vydržíte mnohem déle. Pokud pravidelně nesportujete, také si užijete skvělý den, po kterém se zřejmě probudíte s namoženými svaly. Děti obvykle chodí na pravidelné lekce plavání nebo dělají jiný sport, který jim zajistí skvělou formu na jejich první lyžovačku. Důležité je, aby děti nezačínaly příliš brzy. Mohou neustále padat, a to kvůli jejich nevyvinutému centru pro rovnováhu. Hranice by měla být okolo čtyř let, nicméně doporučuje se, aby rodiče první lekci vyzkoušeli přímo s dětmi.

2. Přihlaste se do lyžařského kurzu 

V každé lyžařské oblasti se nachází mnoho lyžařských škol, které nabízí kurzy jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Naučit se můžete nejen lyžovat, ale také například jezdit na snowboardu. Pokud nemáte nějakého šikovného kamaráda, který bude ochotný s vámi celý den trávit učením, pak určitě doporučujeme lyžařský kurz, ve kterém po pár hodinách již budete umět minimálně základy a udržíte se na lyžích. Navíc vás zkušení instruktoři naučí správné techniky, při kterých se v budoucnu nezraníte. Své děti můžete přihlásit i do lyžařských škol přímo tady v České republice. Některé jsou organizovány tak, že každou sobotu vyjede několik autobusů s malými lyžaři a instruktory, kteří následně mají organizované lekce na českých svazích. Děti by měly mít hlavně chuť lyžovat a měly by si to užívat.

3. Pořiďte nebo si nebo půjčte adekvátní lyžařské vybavení

Je velmi důležité, abyste měli dobré vybavení. Jestliže jedete na hory poprvé, pak nemá smysl si hned kupovat celé vybavení. Všechna střediska mají k dispozici půjčovnu lyží a snowboardů, případně si vybavení můžete levněji pořídit už v Čechách a následně si je přivést. Vybavení pro děti je v současné době klasicky dostupné. Mnozí rodiče dělají chybu, když s dobrým úmyslem kupují delší lyže s tím, že děti do nich dorostou. To však výrazně ztěžuje dětem lyžování a jejich první lekce. Důležité je, aby boty dobře seděly a lyže byly ovladatelné. Důležité jsou i hole, které by neměly přesahovat pas dítěte. kvůli špatné koordinaci se v mnohých školách učí děti lyžovat i bez holí.

4. Na lyžích se neukvapujte

Už po pár hodinách kurzu je možné, že budete mít dojem, že plně ovládáte lyžování. Chyba! Doporučujeme se do lyžování dostávat spíše déle a soustředit se na styl bez toho, aniž byste hned na začátku začali objevovat své limity. Vyzkoušejte nejprve snadnější sjezdovky a nezapomeňte, že tam nejste sami. Nepřeceňujte ani své děti. Vždy je berte na sjezdovky, které jsou pro ně bezpečné a kopírují jejich dosavadní zkušenosti s lyžováním.

5. Respektujte bezpečností pravidla, jsou zde z nějakého důvodu

Nezastavujte se na sjezdovce, a když je to nutné, pak někde na straně. Dívejte se na všechny strany, jestli je sjezdovka volná, a mějte na paměti lyžaře nejen za vámi, ale i vpředu. Jestliže chcete více informací o bezpečnosti na sjezdovkách, pak si přečtěte tento článek.

6. Mějte u sebe plán lyžařského střediska

Je vhodné mít u sebe vždycky plán střediska a prostudovat ho před každým lyžařským dnem, abyste věděli, kde se budete pohybovat. V některých střediscích můžete putovat desítky kilometrů, jelikož vleky a sjezdovky jsou efektivně propojené. Můžete si tak každý den zpestřit objevováním nových míst a kopců, které jsou v Alpách rozmanité.

7. Dobře se bavte

Důležité je dobře se bavit! Bavit by se měla celá rodina. I když se může zimní dovolená proměnit ve zvyk, děti by si lyžovačku měly užívat a měly by mít chuť vyjet i příští rok!

V současné době jsou již některá lyžařská střediska otevřená. Proto jestli stále hledáte tip na podzimní prázdniny, které jsou od 28. 10. pak se vydejte na rakouské ledovce. Dle sněhového zpravodajství si dobře zalyžujete na ledovci Molltal Molltaler v Korutanech, který hlásí 50 cm sněhu. V současné době má otevřeno již několik vleků. Aktuální informace můžete nalézt na sněhovém zpravodajství. V Zillertalu, ve Štýrsku je to pak Hintertux, který má v současné době otevřeno 11 z 20 vleků. Více info o pobytech v Korutanech a ve Štýrsku najdete na naší stránce.

About Petra Halíková 48 Článků
Online marketingová specialistka se zájmem o cestování, poznávání nových kultur a východního pohledu na svět. :)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*