Pohádkový hrad Querfurt

Hrad Querfurt

Filmaři mají oblíbená různá místa a patří k nim i hrad Querfurt v Německu, kde najdete rozsáhlou výstavu filmů a pohádek, které se zde natáčely. Mnohé si určitě budete pamatovat i z českých obrazovek. Na rozdíl od českých hradů má však otevřeno i v zimě.

Hrad Querfurt leží západně od Halle-Salle a se svou plochou 3,5 ha patří k největším hradům v Německu. Masivní komplex budov pochází z 9. století a až v 10. století patřil šlechtickému rodu Querfurt, odkud pramení jeho název.

Tajné podzemní chodby

Průvodci hradu vás uvítají v dobových kostýmech a ukážou důmyslný obranný systém. Z 15. století se dochovaly tři dělové bašty, obranné hradby se základy silné až 17 metrů, nebo tři hradní věže. Nejpůsobivější je Pařížská věž, odkud se i dnes můžete rozhlédnout do okolí z výšky 30 metrů. Hned za vstupní branou bylo zbudováno letní divadlo, kde pod pódiem vede tajný vstup do podzemí. Už tady se prezentují billboardy filmů, které se v chodbách natáčely. K nejznámějším patří Ranhojič, německé drama z roku 2013. Vznikla tady i německá pohádka s Evou Vejmělkovou v hlavní roli Světlo lásky, která se však příliš nepovedla.

Milostný trojúhelník

Filmů se tu natáčí celá řada, a proto má přímo na hradě ateliér módní návrhářka a specialistka na historické kostýmy Anja Becker – Geipel. Její kostýmy si můžete prohlédnout jak ve skutečnosti, tak na fotografiích z filmů. Uvidíte například šaty, které nosily herečky v životopisném snímku Milované sestry. Příběh vypráví o básníku Friedrichu Schillerovi a jeho lásce k manželce a její sestře. Na mnoha místech hradu zůstaly kulisy filmařů, takže si budete připadat jako v pohádce.

Hrad Querfurt
Hrad Querfurt

Pohádky, které poznáte

Například z okna jedné bašty visí dlouhý cop. Vyšplháte k němu za princeznou? A právě k pohádkám se vztahuje i výstava, kde si prohlédnete nejen kostýmy, ale i kulisy a různé rekvizity. Z pohádky Tři oříšky pro Popelku s Libuškou Šafránkovou v hlavní roli zde mají vystavenu truhlu se střevíčkem a třemi oříšky, létací vysavač zase používala strašidla ze seriálu Strašidla pod čertovým kolem, který u nás běžel v osmdesátých letech. Větší expozice jsou určené pohádkám Malá mořská víla nebo Protančené střevíčky od bratří Grimmů. Na hradě se koná řada kulturních akcí, jako koncertů vážné hudby, letní kino, historické slavnosti, trhy a mnoho dalšího. Podrobný přehled najdete na internetu, určitě se vyplatí si sem zajet právě v tomto období.

Hrad Querfurt
Hrad Querfurt

Rady na cestu:

  • Z Ústí nad Labem trvá cesta na hrad Querfurt tři hodiny. Pojedete přes Drážďany, kolem Lipska a Halle.
  • Hrad má otevřeno denně od listopadu do dubna od 9 do 16 hodin a od května do října od 9 do 18 hodin.
  • Vstupné stojí 5 eur pro dospělého, 3 eura pro děti. Děti do 6 let mají vstup zdarma.
  • Více na www.burg-querfurt.de
About Jana Hájíčková 43 Článků
Tisková mluvčí CK Neckermann - Stará se o komunikaci s médii, vydává tiskové zprávy o aktuálním dění, organizuje tiskové konference a press tripy. Má k dispozici bohatou fotobanku. tel. +420 777 355 456

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*