Po stopách seriálu Big Ben

Patříte-li k milovníkům detektivního seriálu Big Ben, pak byste si neměli nechat ujít návštěvu německého městečka Bad Tölz, které leží asi 50 km od Mnichova. Právě v tomto kouzelném městě s malovanými domy u břehů řeky Isar řešil policista Benno Berghammer se svými kolegy a starostlivou maminkou své případy.

Bad Tölz, jak už název napovídá, je lázeňské město s jódovými prameny. Díky nedalekým Alpám zde budete dýchat krásně čistý vzduch. Město ale neproslavily jen lázně, ale také lední hokej, nebo Thomas Mann, držitel Nobelovy ceny za literaturu, který sem jezdil na letní byt. Ovšem největší slávu vydobil městu seriálový detektiv Benno Berghammer, jež zde společně s bystrou kolegyní Sabrinou Lorenzovou řešil zločiny. Nikdy se ničeho nezalekl, I když vyšetřování vedlo ke zdejším politikům nebo významným církevním hodnostářům. Před kým však měl respekt, byla jeho matka, vdova Resi, s níž bydlel. Ta vedla místní penzion a byla ustavičně nervózní z toho, že jí syn ještě nepřivedl domů snachu. Komediální krimiseriál Big Ben měl premiéru v roce 1996 a během třinácti následujících let natočili tvůrci devětašedesát epizod. Určitě by vznikla I sedmdesátá, k níž byl napsán scénář, kdyby náhle nezemřela v osmdesáti letech na rakovinu Ruth Drexel, představitelka matky hlavního hrdiny.

Duch seriálu

V Bad Tölzu vás proto uvítá železné sousoší hrdinů tohoto seriálu, můžete navštívit seriálové muzeum nebo si v informačním centru objednat prohlídku po místech, kde filmaři trávili nejvíce času. Ukáže vám je turistický průvodce v seriálovém kostýmu, jenž vám na vybraných místech připomene důležité scény i zajímavosti kolem jejich vzniku. Dům, který si v seriálu zahrál penzion Berghammer, byste tu ale hledali marně. Ten ve skutečnosti nestojí v Bad Tölzu, ale v pětadvacet kilometrů vzdáleném Ickingu.

Kde se pivo vaří…

Až si prohlédnete všechna místa včetně malebného svažitého náměstí se spoustou hospůdek a kavárniček, kostelů Nanebevzetí panny Marie, Nejsvětější trojice nebo Kalvarienbergkirche, zajděte si do pivovaru Tölzer Binderbräu. Majitelé Monika a Andreas Binder vaří vynikající vlastní pivo, také vymysleli pivní likér, který podávají se šlehačkou a samozřejmě vaří bavorskou kuchyni pokud možno na pivě. Jejich restaurace  je I tak trochu muzeem, protože Andreas sbírá pivní poháry. Pivovarnictví má ve městě tradici už od 15. století a o dvě století později už zde vařilo pivo na 22 pivovarů. K zastavení určitě doporučujeme I krámek Rendezvous der genüsse, kde koupíte místní produkty – sirup z růží, borůvkové víno, nebo pralinky s desítkami druhů náplní.

Sportovní vyžití

A nebojte se, že se tady budete nudit. Určitě si vezměte kolo, protože město leží na křižovatce mnoha cyklostezek. Patří k nim i Via Bavarica Tyrolensis, stezka podél řeky Isar (Isarradweg) a cyklostezka od Bodamského jezera k jezeru Königssee (Bodensee-Königssee-Radweg). V aquaparku Alpamare  se pak můžete zrelaxovat v termální bazénu s jodovou vodou, vyřádit v bazénu s vlnobitím a na tobogánech, zajít si do saun nebo solária. V blízkosti je také možnost zahrát si golf nebo lézt po skalách.

Zajímavosti

-Půvabné starobylé město Bad Tölz leží v údolí řeky Isar a žije v něm zhruba 18 500 obyvatel.

-Kolem poloviny 19. století zde byly objeveny na jód bohaté prameny, které mají léčivé a uklidňující účinky. V roce 1899 získal Tölz status lázní a oficiální název Bad Tölz.

-Hlavní hrdina seriálu Big Ben je fanouškem místního hokejového klubu EC Bad Tölz.
-Více na www.kamkam.eu

About Jana Hájíčková 43 Článků
Tisková mluvčí CK Neckermann - Stará se o komunikaci s médii, vydává tiskové zprávy o aktuálním dění, organizuje tiskové konference a press tripy. Má k dispozici bohatou fotobanku. tel. +420 777 355 456

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*