Paříž, město lásky a kontrastů

Paříž

Historické prameny dokládají dějiny města a jeho předchůdců po více než 2000 let. Během této doby se z keltského oppida vyvinulo dnešní hlavní město Francie. Se založením Paříže jsou také spjaty dvě legendy. První, z Velké kroniky Francie, uvádí, že bylo město založeno Trójanem Paridem, jehož pravnukové později založili Británii a Francii. Podle jiné legendy byla Paříž založena Héraklém při své cestě do zahrad Hesperidek. Tak jako tak, město je jednak plné kontrastů, jednak je svým způsobem státem ve státě. Ačkoliv zde žije dva miliony obyvatel, rozlohou je Paříž menší než Praha. Zároveň byste těžko mezi obyvateli hledali rodilého Pařížana. Najdete zde naopak spoustu cizinců nebo imigrantů. V příměstských oblastech najdete zpustošená sídliště, které byste u nás už jen těžko hledali. Na druhou stranu v centru Paříže se slunce odráží od naleštěných výloh těch nejluxusnějších značek světa.

Paříž

Paříž je také bohatá na velké množství světově známých památek, pocházející od dob Keltů až po současnost. Mezi neslavnější památky patří katedrála Notre-Dame, Louvre, Vítězný oblouk nebo bazilika Sacré Coeur. Zajímavostí jistě je, že v roce 1991 bylo nábřeží řeky Seiny od Louvru až k Eiffelově věži zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO a samozřejmě se nesmíme zapomenout zmínit o Eiffelově věži, symbolu Paříže.

Paříž

Ta byla pro veřejnost otevřena dne 6. května 1889, když sloužila jako vstupní brána na probíhající veletrhy, které končily 15. května téhož roku. V té době nebyla budoucnost věže zaručena a mohla být i zbourána, jak bylo plánováno na rok 1909. Nakonec byla prodloužena životnost stavby o dalších 70 let, protože se objevil vysoký význam, a to hlavně ve vědeckém odvětví. Již v roce uvedení do provozu zde byla vybudována meteorologická stanice, o devět let později zde bylo provedeno první bezdrátové telefonní spojení. Od dvacátých let minulého století také věž slouží jako vysílač televizních a rozhlasových programů.

Paříž

Aktuální kontrakt na provoz věže vyprší v roce 2016, a tak máte teoreticky, ač se do zdá nepravděpodobné, posledních pět let na její návštěvu. O Paříži se tvrdí, že je jedním z nejromantičtějších měst na světě. O pravdivosti tohoto tvrzení se ovšem můžete přesvědčit jen sami.

About Petra Halíková 48 Článků
Online marketingová specialistka se zájmem o cestování, poznávání nových kultur a východního pohledu na svět. :)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*