Panama – průplav, příroda a moderní velkoměsto

“Byli jste se někdy podívat v prvobytně pospolné společnosti?” zeptal se náš průvodce José. Vytřeštili jsme na něj oči hodně vyděšeně, protože se rozesmál a bez dalších vtípků nám začal vysvětlovat, že pojedeme do domorodé vesnice na řece Sambú,  že tam navštívíme etnikum Emberá, jehož předci uprchli dávno pradávno z otroctví a usídlili se v divoké džungli. “Prostě – směr džungle!” dodal pak místo dalšího konkretizování a….. plulo se.

Přijeli jsme totiž na lodi, prý se tam ani jinak než vodní cestou nedá pořádně dostat, džungle je zkrátka džungle.

Na řece Sambú jsme si prohlédli mangrovový porost a lagunu se slunícími se krokodýly… a pak nás čekalo usměvavé uvítání, upřímných a vstřícných domorodců.

Potomci uprchlých otroků nás pohostili obědem: vařeným krokodýlím masem, které bylo polité lahodnou omáčkou a k tomu jsme dostali jako přílohu ještě opečené banány. Překvapilo mě, že krokodýlí maso chutná trochu podobně jako libové vepřové.

Největší záhadou však bylo, že domorodci jídlo připravovali na ohništi, v dřevěných chalupách se dřevěnou podlahou a přesto nic nezažehli.
A pozorovali jsme i něco, co se nedá vyfotit a těžko se popisuje. Jakýsi poklidný, pomalý, relaxační způsob života zdejších lidí… Pohoda v tom pravém slova smyslu. Nikdo tady nikam nespěchá, nikdo se nedívá na hodinky, nikdo o nic zoufale neusiluje…

Panama City

Oproti tomu hlavní město státu Panama – metropole s názvem Ciudad de Panamá nebo také Panama City – to je úplně jiný zážitek!
Panama City je jakýmsi New Yorkem Střední Ameriky. Kosmopolitní velkoměsto, kde trvale žije mnoho cizinců, oblast, která ekonomicky velice vzkvétá, protože se nachází v bezprostřední blízkosti Panamského průplavu, město, které žije bouřlivým nočním životem, metropole s luxusními bary, restauracemi a casiny. V Panama City mají svá sídla snad všechny severoamerické a jihoamerické banky a pojišťovací společnosti, úřadují v nádherných mrakodrapech sahajících do nebes. Panama City je i městem kontrastů, kde vedle krásných parků, světel a hlučné zábavy, najdete i chudinské čtvrti.

portadalatina.com/

Zlatý oltář

Kam se v hlavním městě Panamy podívat? Určitě do kostela San José, v němž můžete obdivovat slavný zlatý oltář – Altar de Oro. Panama City bylo už v minulosti bohatým městem. A proto metropoli v roce 1671 vyplenil slavný pirát Henry Morgan. Po tomto strašlivém rabování z mnoha krásných koloniálních domů nezůstal kámen na kameni. Nicméně kněz z Iglesia de San José honem pomaloval černou barvou slavný zlatý oltář. Sotva s tím byl hotov, vtrhnul Morgan se svou pirátskou bandou do tohoto kostela a hledali právě onen legendami opředený Altar de Oro. Kněz řekl Henrymu Morganovi, že oltář už dávno před ním ukradli jiní piráti a údajně Morgana ještě přesvědčil, aby na jeho náhradu přispěl štědrou částkou. Když to pirátský kapitán udělal, podíval se na kněze a nedůvěřivě prohlásil: “Mám pocit, že jsi ještě větší pirát než já.”

citytourdepanama

 

Calzada

Co však určitě nesmíte v Ciudad de Panamá minout je calzada – silnice na hrázi. Je dlouhá přes dva kilometry a nachází se nedaleko tichomořského vstupu do Panamského průplavu. Navíc ještě spojuje s pevninou čtyři malé ostrůvky: Naos, Culebra, Perico a Flamenco. Je to velmi oblíbené místo pozdě odpoledne a v podvečer, kdy se sem obyvatelé hlavního města chodí projít, zaběhat si, projet se na in-linech i na kolech. Jednoduše utíkají od hluku a hektičnosti města a pozorují odsud hejna pelikánů, nořících se do mořských vln.

A občas jdou i na něco dobrého, protože na ostrově Flamenco je celá řada restaurací pod širým nebem, jsou zde navíc i luxusní bary i music cluby s výtečnými dýdžeji.

Zajeďte si do Panama City. Užijte si pobyt ve svérázném středoamerickém New Yorku. Ubytovat se můžete třeba v hotelech Le Méridien Panama (moderní, nový, luxusní), nebo v hotelu Miramar Intercontinental, v němž vás potěší nádherný výhled na Tichý oceán.

Jak si užít průplav?

Být v Panamě a nevidět Panamský průplav spojující dva oceány – to prostě nejde! Jsou dvě možnosti, jak si Panamský průplav prohlédnout.

Ta jednodušší a levnější je navštívit Museo del Canal Interoceánico. Muzeum sídlí v budově bývalého ústředí původní francouzské společnosti, jež měla vybudovat průplav. Vše je podrobně zdokumentováno a názorně ukázáno. Muzeum se nachází na poloostrově Casco Viejo, na rohu Plaza Indepencia a Calle 6a Oste.

Přímo u slavného průplavu se můžete potom pohodlně vyfotit na speciální vyhlídce u zdymadla Miraflores. Jsou zde stíněné vyhlídkové plošiny a skvělá restaurace s výhledem na průplav.

Dražší, ale nesporně atraktivnější způsob, jak si průplav prohlédnout, je nalodit se na parníček, který vás proveze přibližně 70% délky kanálu. Určitě bude pro vás úchvatné pozorovat, jak lokomotivy na obou březích táhnou s pomocí obrovských lan velikánské zaoceánské lodě. Tiše pak smeknete před všemi inženýry, kteří propočítali velikost i kapacitu zdejších zdymadel, budete obdivovat i dělníky, kteří toto veledílo dokázali bez pomocí strojů vyhloubit…
Existuje několik agentur, které podobné lodní výlety po průplavu pořádají. Vyjíždí se zpravidla v 11:00, návrat do původního přístavu bývá obvykle kolem 20:00. V ceně, která se pohybuje kolem 100 amerických dolarů na jednu osobu, bývá započítán i jednoduchý oběd.

Dodejme, že Panamský průplav zajišťuje zemi velkou prosperitu. Každý rok zde propluje kolem 14 000 lodí, průměrný poplatek za loď se pohybuje kolem 30 000 amerických dolarů. Částka se odvíjí od velikosti lodě. Nejvyšší poplatek za průjezd měl údajně uhradit v roce 2010 kapitán výletního parníku Norwegian Pearl, bylo to 376 000 dolarů

porttechnology

Oba oceány na dohled…

Velkou zdejší atrakcí je i sopka Barú, je to jediný vulkán na panamském území. Jde o velice vysokou horu (3 475 metrů) a za jasného dne je z jejího vrcholu vidět jak na pobřeží Tichého oceánu, tak i na břehy Karibského moře.

K vrcholu sopky vede 14 km dlouhá cesta. Můžete si najmout taxi a jet kam až to půjde. Zbude vám tak k pěšímu stoupání něco kolem devíti kilometrů. Vrchol sopky má sedm kráterů a návštěva tohoto místa je pro každého úchvatný zážitek. Nebojte se tu ničeho – zde budete obdivovat jen krásu přírody. Volcán Barú naštěstí již v současné době není aktivní.

tripadvisor

Praktické informace

Do Panamy nemusí mít občané ČR vízum, za předpokladu, že jejich pobyt nepřekročí 90 dní. Pokud chcete zůstat v Panamě delší dobu než 90 dní, je možné si vízum prodloužit v nejbližší kanceláři cizinecké policie, která se zde nazývá Polícia migración.

V Panamě se běžně platí americkými dolary. Ale pozor – bankovky v hodnotě 100 amerických dolarů vám nikdo nerozmění. Budou se tu bát padělků.

V celé Panamě, dokonce i v menších městech, najdete bankomaty. Použít lze všechny karty. Bankomaty se zde označují slovy “sistema clave”.

Anglicky je možné se domluvit v hotelech a lepších restauracích. Na jiných místech, včetně taxíků, se musíte zkusit domluvit španělsky. S angličtinou prostě nepochodíte.

Spropitné v restauracích je běžné. Pohybuje se přibližně ve výši 10% z účtované částky. Taxikáři zde spropitné neočekávají.

Platí zde zákon, že všechny osoby bez výjimky musí mít neustále u sebe průkaz totožnosti, nejlépe cestovní pas. Pokud doklady u sebe mít nebudete, kontrolující policisté mají právo předvést vás na služebnu a tam zjišťovat vaše údaje třeba přes konzulát. Spěchat rozhodně nebudou… Takže tam můžete čekat i pár dlouhých hodin.

Ve většině měst najdete poměrně dost levných internetových kaváren. Veřejně přístupné připojení na wi-fi zcela jistě objevíte na nádražích, na větších autobusových zastávkách, v knihovnách a restauracích. Naprostou samozřejmostí je wi-fi připojení ve všech lepších hotelech.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*