Z cesty na ostrov Kos

[náhled] Ostrov Kos, Zia
[náhled] Ostrov Kos, Zia

Dostalo se mi té pocty, že Vám v několika následujících odstavcích budu moci odprezentovat své pocity a dojmy z naší cesty na ostrov Kos a prohlídky hotelů s tím spjaté. V první řadě nutno dodat, že pro mne to bylo poprvé, kdy se mi poštěstilo tento ostrov navštívit, tudíž Vám nabídnu něco jako první, doufejme nezaujatý a ničím nezkreslený dojem.

Teď už k věci, jak bych shrnul svůj první dojem? K letu samotnému se asi nemá cenu vyjadřovat, to je klasika ať už letíte kamkoliv, vzlet, přistání, hurónský potlesk „Bože děkuju, že žijeme“ a výstup. Jakmile toto absolvujete, tak na Vás dýchne ona, v různých superlativech skloňovaná řecká atmosféra. Takže teď už ty první dojmy: buš, kopce, příjemný vánek až vítr, takhle bych popsal své první dojmy po výstupu ven z letiště. Záleží, kdy se na tento ostrov vydáte, ale musím říct, že onen zmíněný vítr je v srpnu něco jako relaxační procedura. Zvláštní, nicméně skutečně je to spása, protože když nefouká, tak je velmi teplo a věřím tomu, že i ten pes, který sice nemá potní žlázy, by se zde propotil až by měl „koláče v podpaží“.

Ostrov samotný je relativně malý, nicméně velmi malebný a každé zákoutí je jiné. Pláže i okolí se mění podle toho, kde se nacházíte. V Psalidi a okolí jsou pláže spíše oblázkové, zatímco v pár kilometrů vzdáleném Marmari jsou naopak pláže písečné, takže si zde vybere skutečně každý. Setkat se můžete i s pláží, jejíž barva jde do černa, podobně jako na Lanzarote.

Kos

Hotely na Kosu

Tuším, co Vás napadlo, v jakém stavu jsou hotely? Především ty NN, NN+ a NNN? Ostrova znalé nepřekvapím, ty ostatní asi ano, ale já byl skutečně velmi mile překvapen tím, že i ten „nejhorší“ hotel měl něco do sebe a cítil jsem tam jakousi nepopsatelnou atmosféru. Opravdu jsme nebyli z žádného hotelu vyloženě zklamaní a nikde nebyla ona (kolikrát to vypadá jako by byla vymodlená) plíseň, špína, ani jiné nečistoty. Samozřejmě každý z nás má ten svůj standard někde jinde, ale mě osobně by nevadilo ten týden prožít i v tom hotelu v centru města, který kromě své polohy a střechy nad hlavou nemá co nabídnout. Nicméně pro náročnější jedince a rodiny bych doporučil jiné, větší hotelové komplexy, kde je v podstatě pořád co dělat, čímž narážím také na jeden neduh (dá-li se to tak říct). Ostrov je v porovnání s Krétou menší rozlohy, tudíž ho máte za tři dny naučený jak vyjmenovaná slova po B (kobyla, Přibyslav, býk, Byvoj? Ehmm…), což na druhou stranu ony komplexy hravě řeší svou rozlohou a aktivitami, které se zde dají podnikat (na to Vám nebude stačit ani týden), takže se tu nebudete nudit ani dva a více týdnů.

Situace na ostrově

Ale teď už k tomu, na co všichni čekáte a kvůli čemu jste to dočetli až sem. Uprchlíci. Prokouknul jsem Vás, že? Takže k tématu, nutno dodat, že prohlídka hotelů na Kosu v době, kdy probíhala naše návštěva, to bylo několik dní poté, co odplul trajekt s uprchlíky, takže těžko hodnotit předchozí stav, ale musím s klidnou duší říci, že uprchlíků bylo skutečně pár a pouze v centru města Kos, poblíž policejní stanice viz foto níže a nikdo nás neprosil o jídlo, neobtěžoval, ani nic podobného.

Uprchlíci na ostrově Kos
Uprchlíci na ostrově Kos

Co dál by stálo za zmínku? Určitě hlavní město Kos, kde si přijdou na své i příznivci tzv. hrabárny, tedy různých stánku, trhů a tržišťátek, kulturně založení jedinci určitě nepohrdnou návštěvou pevnosti a za zmínku také stojí Hippokratův platan. Další z míst, kam se určitě podívat, je horské městečko Zia, které Vás naprosto uchvátí výhledem na ostrov, doporučuji návštěvu v podvečerních hodinách. Výhled na západ slunce ve zdejších restauracích je doslova spektakulárním zážitkem.

Sečteno a podtrženo, hotely z naší nabídky jsou na opravdu slušné úrovni, lidé zde jsou přátelští, a pokud toužíte po té pravé atmosféře, tak určitě neuděláte chybu, když si vyberete právě Kos.