Normandie – romantická část Francie s nádechem historie

Normandský výběžek na severozápadě Francie je tvořen velmi rozmanitou krajinou a jeho písečné či kamenné pláže příkře splývají s mořem. Je pojmenován po Vikinzích, nazývaných Normané, kteří zde žili zhruba v osmém století našeho letopočtu. O tři století později se v oblasti započala výstavba sakrálních staveb jako chrámů nebo katedrál  místní města se začala rozrůstat a opevňovat. Ačkoliv bylo území jeden čas pod vlivem Anglie, v roce 1496 ho Ludvík XI. získal zpět jako francouzskou provincii.

V Normandii najdeme známé město Caen, dříve centrum Normandského vévodství. Nachází se asi dvě stě kilometrů na západ od Francie a i ono těží ze stavebního “boomu” jedenáctého století, během kterého zde vznikly pozoruhodné a úchvatné stavby. Místní Caenský hrad patří mezi největší hrady v západní Evropě a za zmínku stojí kláštery sv. Štěpána a sv. Jiljí, které jsou dnes sídly státní správy. Další památkou, charakteristickou pro tuto oblast, je klášter Mont Saint Michel, který je považován za nejfotografovanější místo ve Francii.

https://sketchfab.com

Milovníky umění a historie jistě zaujme město Rouen, které je poseto galeriemi a muzei všeho druhu, nabízí také ke shlédnutí několik kostelů. Největším zaoceánským přístavem ve Francii je město Le Havre. To se rozprostírá na pravém břehu Seiny při jejím ústií do moře a v současnosti má bez pár tisícovek dvě stě tisíc obyvatel.

Ve zdejším muzeu Museé Malraux, které zahájilo svou činnost v roce 1961, je uchována druhá největší francouzská sbírka impresionistů. V centru města naleznete také několik kostelů a katedrálu Notre-Dame. V roce 2005 bylo samotné centrum města zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Většina památek V Normandii byla ovšem zničena během vylodění spojenců v druhé světové válce a zachována byla jen jejich drobná část.

Pro turisty zajímavá je kromě památek také zdejší rozmanitá kuchyně. Ta obsahuje řadu místních specialit jako je sýr Camembert, calvados nebo proslulý benediktýnský likér. Pro našince představují neobvyklý zážitek také caenské tramvaje. Ty jsou jakýmsi hybridem mezi trolejbusem a tramvají – mají pneumatiky a jezdí po jedné koleji.

Nabídky hotelů v Normandii a Provence najdete na tomto odkaze.

 

About Petra Halíková 48 Článků
Online marketingová specialistka se zájmem o cestování, poznávání nových kultur a východního pohledu na svět. :)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*