Nice – největší letovisko Francouzské riviéry

Francouzské město Nice se rozkládá na Azurovém pobřeží mezi známými městy Cannes a Monako a má bezmála tři sta padesát tisíc obyvatel.

Je světově známé pro své moře, pobřeží a luxus v podobě paláců nebo promenád, přičemž ta nejznámější je Andělská promenáda. Na šíření povědomí o městě má značný podíl také zdejší každoročně konaný karneval.

Jednou z hlavním památek města je Cathedrale St. Nicolas, která stojí na místě dřívější vily cara Nikolaje Alexandroviče. Ten zde skonal v polovině devatenáctého století a na jeho počest nechala na tomto místě jeho manželka vybudovat právě katedrálu.

Place Garibaldi

Zřícenina zdejšího hradu z jedenáctého století nás zavádí do dob dávno minulých, do časů založení města. Hrad byl založen ještě společně s katedrálou provensálskými radními, kteří tak chtěli dát na odiv svou moc a bohatství, proto byly obě stavby v osmnáctém století zničeny králem Ludvíkem XVI. V dnešní zřícenině se už pořádají pouze občasné představení či koncerty.

Město Nice, ostatně jako spousta dalších francouzských měst, disponuje množstvím zajímavých muzeí. Z těch za zmínku stojí muzeum moderního umění nebo muzeum Henriho Mattisse, francouzského umělce, který proslul svou prací s barvou a svým brilantním kreslířským uměním.

CO se týče dopravy ve městě, v současnosti existuje pouze jedna linka tramvaje, druhá je ve fázi stavby. Po dokončení linky T2 se stanou tramvaje pravděpodobně páteří místní dopravy. V době, kdy se řešila otázka dopravy v Nice, byl dán návrh i na metro, ale to pro přílišné náklady na stavbu bylo zamítnuto a místo toho se postavila tramvajová trať. Zvláštností tratě jsou bezdrátové úseky, které jede tramvaj na baterie, poté co stáhne sběrač. Tramvaj tak může projíždět historickými úseky, kde by elektrické vedení rušilo estetiku místa.

Středomořské město Nice je charakteristické typickým podnebím, s mírnými srážkami a suchými, slunnými a horkými léty. Teploty dosahují až 30 °C a průměrné roční maximum je 35 °C. Nejvýše naměřená teplota v létě byla 37,7 °C dne 1. srpna 2006. Naopak sníh, věc v našich zeměpisných šířkách naprosto běžnou a normální, byste v Nice hledali až na výjimky marně.

Hotely v různých oblastech ve Francii najdete zde. O karnevalovém veselí v Nice si můžete přečíst zde.

About Petra Halíková 48 Článků
Online marketingová specialistka se zájmem o cestování, poznávání nových kultur a východního pohledu na svět. :)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*