Neapol, město kopulí a kuriozit na jihu Itálie

Když cestujeme do cizího města, otevřeme obě oči dokořán a snažíme se nic nepropást. Neapol je určitě jedno z měst, které je třeba poznat, i když většina lidí jí má za město chaosu.

Podle legend bylo město založeno Řeky zhruba v osmém století před naším letopočtem a název vznikl z řeckého Néa-pólis, což znamená “nové město”.

Město bylo ve čtvrtém století dobyto Římany, a dále v průběhu dějin také Španěly a Francouzi. Nakonec byla Neapol v roce 1860 připojena k Italskému království.

Kromě hradů si při pohledu na město všimnete velkého množství kopulí, což je jasné znamení toho, že i kostely budou v této oblasti značně zastoupeny. Neapol byla dokonce v osmnáctém století nazývána „la città dalle 500 cupole“, z čehož se dá snadno odhadnout název – “město pěti set věží”. Zajímavostí je, že i dnes má město nejvyšší počet sakrálních staveb na světě.

Ovšem Neapol má i své další “nej”. Zdejší divadlo Teatro san Carlo je největší operou v Itálii. Stejně tak za zmínku stojí slavná Galleria Umberto I., což je skleněná pasáž z konce devadesátých let devatenáctého stoleté, dříve centrum nejen evropské, ale i světové módy.

Při návštěvě Neapole se nemusíme omezit pouze na prohlídku města, co nabídnout má i jeho okolí. Za zhlédnutí stojí romantické ostrůvky Capri a Ischia a nezapomenutelným zážitkem je výlet do ruin města Pompeje, které bylo v roce 79 našeho letopočtu zničeno výbuchem blízké sopky Vesuv.

7 neapolských kuriozit

V hostelech a motelech můžete narazit na výtahy, které se platí. Ty s vámi vyjedou či sjedou pouze za vhození drobných mincí. Pokud tedy bydlíte například v sedmém patře, pak vás může tato skutečnost nepříjemně překvapit. V lepších hotelech se s tímto mechanismem určitě nesetkáte.

Neapol je rodištěm pizzy a to té nejlepší na světě – Margherity. Pizza Margherita vznikla v Neapoli k příležitosti návštěvy královny Margherity Savojské v roce 1889. Podle legendy vznikla na žádost samotné královny, která poprosila místního výrobce pizzy Rafaela Esposito Brandiho k “ukojení hladu neapolského lidu”. Brandi následně na její počest vytvořil pizzu Margheritu v barvách italské vlajky – bílou barvu zajistil sýr Mozarella, zelenou bazalka a červenou rajče. Letos tedy tato pizza oslavila své 128 narozeniny.

Neapol je také známé sopečné místo. Kromě sopky Vesuv se zde nachází celkem 24 sopek. Objevovat je v Neapoli možné opravdu mnoho.

Jednou z kuriozit je i metro, jehož design je zcela moderní. Metro na první pohled hraje různými barvami a stává se krásným muzeem ve volném prostoru. Porovnejte si ho například s klasickým metrem v Barceloně.

Za další kuriozitu je možné považovat skrytý kabaret ve známé Galerii Umberta I. Nachází se hned pod kopulí, přičemž jeho výstavba se datuje na začátek 20. století. V současné době se však otevírá pouze při soukromých akcích.

Rádi poznáváte nová místa? Pojeďte s námi na jeden z eurovíkendů a vychutnejte si kouzla známých evropských metropolí.

About Petra Halíková 48 Článků
Online marketingová specialistka se zájmem o cestování, poznávání nových kultur a východního pohledu na svět. :)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*