Na Vánoce do andělské manufaktury

Andělé hudebníci jsou nejslavnější ručně vyráběné figurky z manufaktury Wendt and Kühn v německém Grünhainichenu, kousek za českými hranicemi. A nejen o Vánocích si je šťastní sběratelé vystavují.

Pojedete-li do Chomutova, určitě se v manufaktuře zastavte, je to asi hodina cesty autem. Prodejna je totiž zároveň i muzeum. Vstupné se neplatí. Najdete ji na adrese Chemnitzer strasse 40 v Grünhainichenu.

Dvě Margarety

V první místnosti se dozvíte, jak to všechno začalo. Firmu založily v roce 1915 dvě dívky Grete Wendt a Grete Kühn. Vyráběly dřevěné figurky andělů, svícny, ale i různé krabičky. Firma slavila úspěchy, rozrůstala se. Ovšem největší sláva přišla v roce 1923, kdy Grete Wendt navrhla prvního anděla hudebníka. Nyní čítá sbírka na 80 figurek, přičemž v každém roce se uvádějí na trh nové. Přestože jedna figurka stojí okolo 30 eur, stále se najde spousta dychtivých sběratelů, kteří touží mít svůj orchestr kompletní.

Vysychá pět let

V další místnosti se dozvíte, jaké dřevo se k výrobě používá, tedy smrk, lípa, buk a javor. „Dřevo musí pět let vysychat, než je možné ho zpracovávat. Naše figurky jsou slavné i proto, že nejsou statické a kopírují lidské pohyby,“ upozorňuje Kirsten Fasher, která v manufaktuře pracuje již 20 let. Stále je to rodinná firma, i když ji vede už třetí generace. Od ručního vyřezávání se už přešlo ke strojové výrobě, nicméně malování je stále ruční záležitostí. A toho budete v manufaktuře svědky. Zajímavé je, že figurky se musejí máčet do barvy třikrát, aby dostaly svůj porcelánový nádech. Malování andělů není jednoduché, aby každý vypadal stejně. A obličeje smějí kreslit jen dvě nejlepší malérečky, protože to je úkol nejtěžší. Samozřejmě manufaktura nevyrábí jen andělíčky muzikanty, ale také hrací strojky, vánoční ozdoby a mnoho dalšího. Více na www.wendt-kuehn.de.

About Jana Hájíčková 43 Článků
Tisková mluvčí CK Neckermann - Stará se o komunikaci s médii, vydává tiskové zprávy o aktuálním dění, organizuje tiskové konference a press tripy. Má k dispozici bohatou fotobanku. tel. +420 777 355 456

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*