Mexiko – pyramidy, potápění, pláže… první část

Dovolenou v Mexiku vystihují právě tato tři slova začínající na písmeno „p“. Pyramidy, potápění, pláže… V Mexiku totiž najdete všechno, co si k ideální dovolené můžete přát. Naprostou jistotu slunečního svitu, skvělou turistickou vybavenost umožňující pohodový odpočinek na pláži i v restauracích a barech a také historii a přírody. Památky jak z dob dávných indiánských civilizací, tak i z dramatického období španělských dobyvatelů – conquistadorů.

Pokud si chcete dovolenou užít, pak vhodným východiskem pro všechno, co může Mexiko nabídnout, je poloostrov Yucatán. Právě tam najdete ideální koupání a potápění… A právě zde se nachází Mayská riviéra, což je asi 140 km dlouhý úsek pobřeží, který se táhne jižně od Cancúnu a nabízí nádherné pláže s bělostným pískem, lemované palmami  a široké často až kolem 50 metrů.

Májská riviéra

Playa del Carmen
Centrum Mayské riviéry je bezpochyby Playa del Carmen, město, které ještě před 30ti lety bylo jen ospalou rybářskou vesnicí a zdejší nádherné pláže spíš jen tajným tipem osamělých cestovatelů.
Dnes je tomu jinak… Pláže jsou k dispozici hotelovým hostům a centru moderního města dominuje krásná a dlouhá promenáda Quinta Avenida. Na ní najdete nejlepší restaurace, bary, kavárny, butiky, obchody s luxusním zbožím.
Je jich hodně a neorientujete se? Poradíme vám. Zcela jistě zde navštivte restauraci Yaxche, je hned vedle Quinta Avenida na ulici Calle 8. Právě zde totiž vaří původní jídla. Patrně vám zachutná „Flor de calebaza“, což jsou obalované dýňové květy zapečené se sýrem. Na jídelním lístku tu mají také „cochinito pibil“ – selátko vařené v banánových listech a ochucené velice roztodivným a chutným exotickým kořením.

Playa del Carmen

Blue Parrot Bar
Playa del Carmen se může pochlubit i tím, že zdejší bar U modrého papouška zvolily americké a francouzské prestižní časopisy už několikrát jako nejlepší plážový bar v celé Latinské Americe. Jak by ne! Nachází se přímo na pláži, zařízený je velice nápaditě ve stylu tropických dekorací a o víkendových večerech tady baví diváky nejlepší DJové světa. Na hlavní scéně se hraje elektronická hudba a house, na palapa baru pak živě vystupují místní kapely, hrající uhrančivou a nepřekonatelně rytmickou latinu.

Zdroj: thebestrivieramaya.com/

Chichén Itzá

Pokud se ubytujete na Yucatánu, pak máte velkou výhodu. Právě na tomto poloostrově můžete navštívit chrámové město Mayů Tulum (je kousek na jih od Cancúnu), nebo pak ve vnitrozemí poloostrova Chichén Itzá –  světově proslulé archeologické naleziště indiánské kultury.
Asi nejzajímavějším objektem v Chichén Izá je slavná a velmi dobře restaurovaná Kukulcanova pyramida.
Všechny pyramidy, které v Chichén Itzá najdete, vznikly mezi lety 450 až 900 našeho letopočtu. V Kukulcanově pyramidě, která je sama vysoká přes třicet metrů, se nachází ještě jedna menší pyramida. Obruby na severní straně schodiště Kukulcanovy pyramidy jsou tvořeny kamennými hadími hlavami. Dvakrát do roka – vždy v den rovnodennosti – se stíny stočí na tak, že po tři hodiny to vypadá, jako kdyby celou stavbu obepínal obří had.

Chichen Itzá

Ostrov Cozumel
Tento ostrov, nacházející se kousek od Cancúnu, je ideálním místem pro ty, kteří nemusejí mít za každou cenu rušnou dovolenou. Cozumel je klidnější, méně rušný, není zde tolik diskoték a barů.  Ale pozor – Cozumel je ještě k tomu výjimečným rájem potápěčů. Právě zde se totiž nachází slavný útes Palancar, který v 60. letech minulého století objevil mořeplavec a badatel Jean Yves Costeau. Pro každého amatérského potápěče to je fantastický zážitek, ponořit se do těchto okouzlujících hlubin.
Ostrov Cozumel není však jediný, celé pobřeží Yucatánu skýtá možnost, kterou jinde najdete jen zřídka, a sice potápění v podzemních jeskyních a krasových závrtech.

Cozumel

thisiscozumel.com

San Miguel de Allende
Pokud si chcete udělat hezký výlet a mayskou kulturu už máte v malíčku, pak je možné navštívit neobyčejně krásné městečko San Miguel de Allende. Postavili je Španělé. Zážitkem pro vás bude už pouhá procházka zdejším centrem: výstavní koloniální paláce, svérázná a útulná zákoutí, vysoké dřevěné brány domů z koloniálních dob, umělecky kovaná zábradlí schodišť….
Stolky jednotlivých restaurací jsou rozloženy na náměstích hned vedle pískovcových kašen z 18. století. Atmosféra, jak z Márquezových románů…
Městečko San Miguel de Allende žije uměním. Je proslulé tím, že právě zde vznikají nejhezčí umělecké předměty ze zlata a stříbra, mnozí  turisté si vysoko cení i zdejší typické výšivky a tkalcovské výrobky. V městečku se usadilo hodně cizinců, převážně Američanů, mezi nimiž je většina umělců, nebo i studentů umění. Mladí lidé z celého světa totiž zdokonalují své talenty ve zdejším renomovaném Instituto Allende, což je proslulá umělecká škola umístěná v bývalém venkovském sídle Casa de la Solariega.

San Miguel de Allende

Nejvhodnější čas pro návštěvu Mexika je právě nyní – od ledna do května. Tak neváhejte – hlavní sezóna se tu právě rozjíždí! Nabídky na zájezdy do Mexika si můžete prohlédnout na tomto odkaze. 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*