Mexiko – praktické rady na cestu – druhá část

Asi nejznámější turistickou destinací na pobřeží Tichého oceánu je v Mexiku Acapulco. O tomto městě se píší a říkají jen pochvalné tirády. Právě tady najdete krásné pláže (souvislý pás pláží je zde údajně dlouhý až 14 km), 350 slunečných dnů do roka, pohodlné hotely a také kouzelně malebné okolí, protože město je lemováno vysokými vrcholky pohoří Sierra Madre del Sur. První část článku o Mexiku najdete zde.

Veleúspěšná kariéra tohoto přístavu začala docela nedávno a skromně. Vůbec první silnice, která spojila Acapulco s hlavním městem Mexika, byla totiž vysekána napříč okolními horami až v roce 1927.
O popularitu letoviska se postaraly hollywoodské hvězdy, které sem začaly jezdit v polovině 60. let minulého století kvůli krásnému počasí a tehdy začínajícímu kultu do bronzova opálené pleti.
Od té doby se toto město stalo „in“ a hodně se rozrostlo: podél nádherného zálivu se táhne více jak desetikilometrový pás hotelů, pláže jsou tu široké, čisté a skvěle vybavené, město je plné butiků, barů, restaurací a hudebních klubů.

breitbart.com

Piráti a Fuerte de San Diego

Budete-li v Acapulcu, určitě navštivte historickou památku – vojenskou pevnost Fuerte de San Diego. Postavili ji Španělé a ční nad mořskými vlnami již od roku 1616. Součástí pevnosti je i muzeum, v němž najdete mnoho exponátů ze španělských lodí z dob kolonizace Mexika, ale také artefakty spojené s piráty, kteří v této oblasti byli kdysi dávno hodně aktivní.
V Acapulcu si najděte trochu času a užijte si také Mercado de Artesanias – trh uměleckých řemesel. Najdete ho na ulici Vazquez de Leon a nezapomeňte na jedno – o ceně zboží se tu smlouvá. Takže, pokud to umíte, můžete si zde za celkem levný peníz pořídit hezký a cenově dostupný suvenýr v podobě nějakého šperku nebo tkaného oděvu.

14weeksworthofsocks.com

Když pusa hoří

Mexiku máte možnost stravovat se v hotelu, kde se kuchaři do značné míry přizpůsobují středoevropské kuchyni, nebo také můžete jít do města a ochutnat místní jídla v mexických lidových restauracích.
V druhém případě ale počítejte s tím, že každá porce je více či méně pálivá. To, co my považujeme za velmi ostré jídlo, je pro Mexičany naprosto normální porce, která by možná potřebovala ještě trochu připepřit. Chilli dávají téměř do každého pokrmu. Pokud si budete v tavernách cokoli objednávat, vždy připojte jednoduchý dodatek: „no picanto“.

Základní pokrmy mexické kuchyně známe i u nás: tortillu, tuhle tenkou kukuřičnou placku netřeba představovat, stejně jako burrito – do tortilly zabalené kousky masa. Zajímavou chuť má i arrachera – kousky marinovaného hovězího masa s nakrájenou zeleninou a fazolemi. Nicméně ochutnat tyto pokrmy přímo v zemi jejich zrodu, v Mexiku, je určitě lákavé a s těmi našimi fastfoodovými „rychlovkami“ mají tyto originály opravdu jen málo společného.
Na ulicích ještě můžete získat za pár pesos kornout opečených lučních kobylek. Jako jednorázová kulinární zkušenost je to asi zajímavé, ale málokterý Evropan u tohoto pokrmu zůstane dlouhodobě. Netřeba dodávat, že i toto jídlo je zde ochucené chilli paprikou.

pasionguerrero.com

Blue Bay Grand Esmeralda aneb Chutě celého světa

Nechce se vám bloudit po městě, hledat vhodné taverny, ale přesto byste rádi místní kuchyni ochutnali?
Zkuste se ubytovat v hotelu Blue Bay Grand Esmeralda nedaleko Playa del Carmen. V tomto hotelu totiž najdete šest specializovaných restaurací, takže si opravdu budete moci vybrat každý večer zcela jiné jídlo. Je zde restaurace s nabídkou mexických specialit, objevíte tu i francouzskou a italskou, kdo má trochu exotické chutě, může navštívit orientální, nechybí tu ani steakhouse a vzhledem k tomu, že se hotel nachází u nádherné pláže, je logické, že tu bude i restaurace nabízející především plody moře.

Vízum a hygienické podmínky

Turisté z ČR vízum do Mexika nepotřebují v případě, že jejich pobyt nepřesáhne 180 dnů. Je logické, že cestovní pas musí mít platnost ještě 6 měsíců ode dne překročení mexických hranic. Pamatujte ale, že při pasové kontrole budete možná požádáni o předložení zpáteční letenky.

Nezapomeňte i na to, že všichni pasažéři, kteří přicestují do Mexika, musejí projít povinnou celní kontrolou a vyplnit celní deklaraci. Do Mexika je zakázán dovoz omamných látek, zbraní, zvířat, léků (kromě osobní potřeby) a – pozor – i potravin!
Vyvážet se z Mexika nesmějí žádné volně rostoucí rostliny (například kaktusy), a to ani jejich semena. Je zakázán i vývoz archeologických předmětů. V obou případech se jedná o závažný trestný čin s vysokou sazbou: až 9 let odnětí svobody. Takže nezkoušejte to ani náhodou!

V mezinárodních hotelech jsou hygienické podmínky na vysoké úrovni. Pojedete-li ale na delší výlet, ať už za památkami Mayů, nebo se jen tak budete procházet historickými částmi měst – buďte opatrní. Pijte jen balenou vodu, ovoce jezte jen to, které je možné oloupat, pokud budete mít chuť na zeleninu, kupte si jí na trhu, ale pečlivě ji omyjte balenou vodou.

Žlutá zimnice se v Mexiku nevyskytuje. Pokud budete přespávat převážně v hotelu někde u pláže na pobřeží, pak nebudete potřebovat ani chemoprofylaxi proti malárii. Bude vám stačit jen dostatečné množství repelentů.
Ani cholera se v této zemi nevyskytuje. Nicméně vakcína proti choleře poskytuje zároveň i zhruba šestiměsíční ochranu proti tropickým průjmům. Jestliže už předem víte, že se budete po nějaké delší období stravovat mimo hotelovou kuchyň, uvažujte také o této možnosti prevence.

Xpu-Ha.

Jak telefonovat domů?

Určitě nevolejte z hotelového pokoje. To je ta nejdražší možná verze. Za dvě tři minuty hovoru tu můžete dát naprosto neadekvátně vysokou částku.
Za 16 amerických dolarů si můžete v Mexiku koupit SIM kartu. Nejspolehlivější mobilní operátor je Telcel. Jeho stánky najdete obvykle i na letištích, takže už hned po příletu si SIM kartu můžete pořídit. Telcel má v Mexiku nejširší pokrytí a spojení se zahraničím mu nedělá problémy. Další operátoři mají názvy Movistar a IUSACell.
V Cancúnu a v Playa del Carmen je možné uskutečnit mezinárodní hovory z pouličních telefonních budek. V prodejnách tabáku a v minimarketech si můžete koupit nabité telefonní karty do těchto přístrojů, a to za 4 nebo 8 amerických dolarů. Minuta hovoru Cancún – Praha stojí z budky přibližně necelé 2 dolary.

Úplně nejlevnější hovor s kýmkoli v České republice je možné uskutečnit z veřejných hovoren. Najdete je za vývěskami „Casetas, Cabinas, Locutorio“. Ve větších městech a přímořských letoviscích je jich poměrně hodně. Minuta hovoru je o mnoho levnější než z telefonní budky a hlavně vám při hovoru v tiché hovorně nepřekáží okolní hluk z ulice.

Pesos nebo dolary?

Určitě pesos! V každém obchodě i restauraci si americké dolary bez jakýchkoli komentářů od vás vezmou, ale kurs měny zvolí (možná záměrně) ten nejméně výhodný. Takže při desetidenním pobytu byste takhle mohli přijít o dost peněz.
Pro výměnu eur nebo dolarů na pesa najdete nejlepší kursy v bankách. Mají ale jednu nevýhodu, většina bank končí pracovní dobu kolem čtvrté nebo páté hodiny. Pouliční směnárenské kiosky „cambios“ mají kursy trochu horší, než ty v bance, ale zato mají otevřeno hluboko do noci.
V restauracích a v taxi je běžné, že dáte spropitné ve výši 10% až 20% z účtované částky.  Hotelovým pokojským se v den vašeho odjezdu nechává spropitné ve výši asi 3 až 5 amerických dolarů.

Další nabídky na hotely v Mexiku najdete na tomto odkaze.

Takže šťastnou cestu do Mexika!

 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*