Malta – ostrov plný pohody

Gozo. Gharb.

Máte rádi barvitou historii prostoupenou legendami? Užíváte si s oblibou koupání a potápění v teplém Středozemním moři? Láká vás pestrý, barvitý způsob odpočinku? Pokud jste na tyto otázky odpověděli ano, pak je ostrov Malta tím pravým místem, o kterém byste měli uvažovat, až se budete rozhodovat, kam pojedete v létě na dovolenou. Na Maltě totiž můžete cokoliv, jen nudit se tady nedokážete. Tolik podnětů, tolik turistických atrakcí a možností tento vcelku malý ostrov skýtá.

Malta je totiž pozoruhodnou směsicí starého a nového, historie a současnosti, dávných legend, moderní architektury, zábavy, radosti ze života a všudypřítomné pohody. Ostrov Malta ve Středozemním moři je prostě pohostinný v tom nejlepším slova smyslu…

http://www.bulacemagazine.com

Festa do každého města

Například každé zdejší městečko či vesnice již po celá staletí slaví svátek svého patrona. Tyto slavnosti, kterým se zde říká “festa” většinou trvají celý víkend, jsou zde prezentovány místní dechové kapely, nechybí několik efektních ohňostrojů, ulice jsou plné stánků s občerstvením.

Za nákupy!

Je možné zde i dobře nakoupit. A to doslova cokoliv. Pokud máte zájem o luxusní zboží, jakousi nepsanou nákupní metropolí je zde město Sliema. Na hlavní třídě Tower Road a na ulici Manuel Dimech Street najdete celou řadu butiků, které většinou zastupují nejznámější a nejprestižnější obchodní značky jak v oděvním, tak v kosmetickém průmyslu. Nicméně nakupování na Maltě může mít i lehký nádech dobrodružství. V úzkých a polozapomenutých uličkách Valletty a Rabatu najdete celou řadu útulných a svérázných malých krámků se vším možným – od suvenýrů, přes keramiku až po typické maltské krajky nebo pletené svetry.
A nezapomeňte také na to, že určitě musíte navštívit zdejší trhy.
Nejvýznamnějším a nejvíce navštěvovaným trhem ve Vallettě je trh s oblečením v ulici Merchant Street. Ještě lákavější dobrodružství vám poskytne velký nedělní bleší trh v prostoru u hradeb Valletty. Tady můžete najít opravdu kuriózní starožitnosti, ba dokonce někdy i velice výjimečné sběratelské kousky. Jenže to má háček – musíte si v neděli přivstat. Prodejci všeho možného se objeví na tomto trhu už časně zrána a stánky začínají sklízet klidně i před polednem, když nastane horko.

https://www.studycelta.com

Trocha historie nikoho nezabije…

Od starožitností je to jen krůček ke vzácným historickým a kulturním památkám, kterými Malta oplývá v obrovské míře.
Ve Vallettě vás dozajista uchvátí například Palác velmistrů. Za návštěvu v tomto hlavním městě určitě stojí i pevnost St. Elmo, kde najdete muzeum připomínající napínavé osudy tohoto ostrova v době druhé světové války.
Zcela jistě navštivte historické a dnes do značné míry opuštěné město Mdina. Když vstoupíte do prostoru ohraničeného starodávnými hradbami, máte najednou pocit, jako by vás stroj času přenesl o nějakých 500 let v čase nazpět. Nenajdete tu žádné fast foody, obrovská casina nebo neonové reklamy na cokoliv. Toto město, které údajně založili již Féničané, je totiž naprosto dokonalou kulisou ke krásnému historickému filmu. Natolik neporušené zůstalo.

Navíc Mdina byla hlavním sídlem celého ostrova až do příjezdu rytířů Řádu svatého Jana v roce 1530.  Pokud se do Mdiny vydáte, určitě nezapomeňte navštívit zdejší krásnou katedrálu, která stojí na místě, kde v roce 60 apoštol Pavel obrátil na křesťanskou víru tehdejšího vládce ostrova, římského místodržitele jménem Publius. Malý kostelík zde prý stával již ve čtvrtém století, ten byl pak rozšířen a po zemětřesení v roce 1693 úplně přestavěn na velkolepou katedrálu.

https://www.visitmalta.com

Domus Romana

Těsně za hradbami Mdiny, nedaleko Řecké brány, se nachází výjimečná památka na období římské nadvlády. Je zde vila, která patřila velmi bohatému římskému kupci. Vila byla důkladně zrekonstruována a dnes v ní sídlí muzeum Domus Romana, kde jsou k vidění zajímavé exponáty z antického období.

Na čem si pochutnat?

Přestože na Maltě najdete z logických důvodů v restauracích především typická středomořská jídla – hlavně ryby a mořské plody, přesto je zde jedna kulinářská zajímavost, typická jen pro tento ostrov.
Malta se totiž kdysi po určité historické období potýkala s nedostatkem masa kromě ryb. Proto Malťané našli nahrážku – nejrozšířenějším a vlastně nyní už “národním” druhem masa se stalo králičí maso.
Králíka zdejší kuchaři připravují na desítky rozličných způsobů, nicméně ta nejtypičtější úprava se jmenuje “králík na víně a s česnekem”. Občas na ostrově narazíte i na králičí ragú se špagetami.
Jako digestiv se zde po jídle podává sklenička místní lihoviny, která se nazývá “bajtra”.Vyrábí se destilací ze zkvašené šťávy z opuncií, jež tomuto originálnímu nápoji dodává narůžovělou barvu. Má se za to, že bajtra byla oblíbeným nápojem maltézských rytířů. Co je na tom pravdy se už asi nedozvíme.

http://www.wheresmalta.com

Na Maltu jen s občankou

Ostrov Malta je součástí Evropské unie, takže pro příjezd na dovolenou vám stačí, když si vezmete s sebou občanský průkaz. Chcete-li však na Maltě zůstat déle jak 90 dní, bude nutné požádat o povolení místní úřady a vyplnit příslušné dotazníky.

Kam vyrazit

Nejoblíbenějším hotelem na Maltě je Ramla Bay Resort. Jedná se o hotel umístěný přímo na pláži s nádherným výhledem na ostrov Comino a Gozo. Klienti hotelu se mohou těšit na 3 bazény nacházející se přímo v areálu. Jedná se o klidnou polohu v centru letoviska Mallieha s nákupními možnostmi, bary, restauracemi zhruba 3 kilometry od hotelu.

Dalším doporučovaným hotelem je Bayview Hotel a Apartmány nacházející se přímo ve městě Sliema. Budete překvapeni komfortností hotelu s panoramatickým výhledem, střešní terasou se sladkovodním bazénem a WiFi v celém hotelu. Užijte si pohodlí v tomto moderním hotelu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*