Malta – druhá část – slunce, romantika a oči boha Osirise

Valetta.

V češtině si spojujeme slovo „malta“ více se stavebnictvím, než s okouzlujícím ostrovem mezi Sicílií a africkým pobřežím. A je to škoda. Název tohoto ostrova je zjednodušenou verzí fénického slova „malat“, což v překladu znamenalo „bezpečný přístav“.

Asi to tak opravdu bude, protože Féničané tento ostrov velice dobře znali a na jeho pobřeží najdete řadu zálivů, které jako bezpečné přístavy určitě mohly sloužit fénickým i jiným lodím. Nicméně nějaký ten klidný a bezpečný přístav chce každý z nás občas navštívit…  třeba o dovolené.

Dovolená plná slunce

Turisté ze střední Evropy tady mají jednu velkou jistotu. Od poloviny května až do října zde neprší. Denní teploty se pohybují mezi 27 až 31 °C a teplota moře bývá o letních prázdninách kolem 26 °C. Malta stojí za návštěvu i proto, že tady se nemusíte bát vůbec žádných zdravotních rizik. Hygienické předpisy jsou zde vesměs stejné, jako ve Velké Británii. Veškerou vodu je zde možné bez sebemenších obav pít.
Máte strach, že maltština je složitý, ničemu nepodobný jazyk? Ani toho se nemusíte bát. Na Maltě jsou dva úřední jazyky: maltština a angličtina. Skoro každý zdejší obyvatel velice dobře angličtinu ovládá, v lepších hotelech se s vámi personál domluví ještě italsky a německy. Takže žádná komunikační bariéra nehrozí.

Dromedar.sk – Zoznam

Marsaxlokk a Osirisovy oči

Pokud se rozhodnete na Maltu jet, určitě tam navštivte malebný rybářský přístav Marsaxlokk. Zátoka, v níž se přístav nachází, je největší na ostrově a na její hladině (stejně jako v malých soukromých docích na břehu) objevíte velké množství tradičních, pestře natřených rybářských loděk. Těmto loďkám se zde říká „luzzu“.
Určitě vás zaujme, že na přídích mají po obou stranách velice výrazně namalované oči. Označují je tu za „oči boha Osirise“ a maltští rybáři věří, že jim na širém moři pomáhají najít bohatý úlovek ryb a ochrání jejich loďku před nebezpečím. Osiris byl kdysi – ve starém Egyptě – bohem plodnosti,  ale i strážcem podsvětí. Aby Osirisovy oči spolehlivě chránily posádky těchto loděk, rybáři každé jaro namalují na přídě svých lodí tyto oči znovu.

Mrwallpaper.com

 

Trocha romantiky neuškodí

Po obvodu zátoky Marsaxlokk se nachází velká řada kvalitních a velice příjemných restaurací, které mají přes léto stolky prostřené venku. Je to krásně romantický zážitek – večeřet přímo u moře, pod širým nebem. Kuchaři v maltských restauracích si navíc ještě zakládají i na tom, že jak ryby, tak zeleninu mají vždy čerstvé.

Gozo

K „hlavní“ Maltě ještě přimyká i menší, nicméně turisticky velice zajímavý ostrov Gozo. Udělejte si tam jednodenní výlet. V centru Goza stojí společenské a administrativní centrum – město Victoria. Navštivte zde dva krásné kostely: baziliku svatého Jiří postavenou roku 1670 a katedrálu Panny Marie, která vznikla asi o třicet let později.
Na Gozu objevíte i několik výjimečných přírodních zajímavostí.  Mnoho turistů sem ještě nedávno lákalo takzvané „azurové okno“. Byl to obrovský, mořskými vlnami vymletý skalní oblouk, který stál jedním svým pilířem v sytě modrém moři.  „Azurové okno“ tvořilo působivou kulisu v celé řadě amerických i britských filmů a seriálů, za všechny jmenujme třeba Hru o trůny. Jenže během prudké bouře loni na počátku března se tento skalní oblouk i s krásným pilířem zhroutily do divokých vln. Škoda.

Travelwith2ofus

Inland Sea

Pokud ale na Gozo přijedete, určitě navštivte další výjimečnou přírodní kuriozitu – Inland Sea, Vnitrozemské moře. Je to vlastně kráter, naplněný skutečnou mořskou vodou, která do středu ostrova, kde Inland Sea najdete, proniká skrytými puklinami v podloží. V této prakticky uzavřené laguně je možné si bez problémů i zaplavat. Je tu i malé bistro s občerstvením. Většina návštěvníků neodolá a vydá se na loďce, malým, úzkým tunýlkem na velmi neobvyklý a po všech stránkách úchvatný lodní výlet, který je zakončen na širém moři.

http://www.mytripolog.com

Tam, kde ztroskotal Svatý Pavel

Pokud se pro letní dovolenou na Maltě přece jen rozhodnete, mohli bychom vám doporučit Dolmen Resort Hotel, který má jednu velkou výhodu: má vlastní, soukromou písečnou pláž. Na Maltě totiž je písečných pláží poměrně malý počet. Dolmen Resort Hotel se navíc nachází přímo na břehu úchvatně krásného Zálivu Svatého Pavla (St. Paul’s Bay). Právě v tomto zálivu prý kdysi ztroskotal jeden z apoštolů – Svatý Pavel, bylo to údajně kolem roku 60 a dostalo se mu velmi vlídného přijetí od místních obyvatel. Ostatně vlídnost a pohostinnost je hlavním znakem tohoto ostrova dodnes…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*