Mallorca – slunečný ráj ve Středozemí

Mallorca je charakteristická svými palmami, pomerančovníky a sluncem – to zde svítí přes tři sta dní v roce. Zdejší krajina je pestře rozmanitá a různorodá a kromě pozvolných rozlehlých písčitých pláží zde najdete také romantické skaliské zátoky. To všechno s průzračným a teplým mořem.

Pobřeží ostrova měří přes pět tisíc kilometrů a skýtá v sobě na sto osmdesát pláží, které jsou situovány především na západě a východě ostrova. Tou nejdelší pláží je Badia d’Alcúdia. Ostrov v minulosti dobývali Maurové i Římané, a tak na Mallorce najdete řadu památek od obou národů.

První osídlení Mallorcy proběhlo už v paleolitické období. První obyvatelé připluli na ostrov 6 tis. př. n. l., a to z dnešní Francie. Od druhého století před naším letopočtem byl pak ostrov okupován Římany. Jméno Baleárských ostrovů pochází od Talejotské kultury, kterou nazývali Římané “vrhači kamenů”. Údajně si museli ovázat lodě, aby se uchránili před vrhači kamenů. Římané měli zásluhu na rozvoji zemědělství na ostrově. Postupně se zde začaly pěstovat olivy a vinná réva. Současně založili město Palma a Alcúdia. V pátém století se na ostrov přihnali Vandalové a záhy jej obsadili. Stejně jako pevninu ostrov následně dobývají Arabové, kteří si drží nadvládu až do roku 1229. Arabové na ostrov přivezli pomeranče a mandloně a současně stavějí proslulou mešitu v Palmě.

V roce 1229 získal ostrov Jakub I. Aragonský a stal se tak součástí Španělského království. V této době byly také zničeny všechny památky a dosavadní mallorská kultura. Španělé začínají stavět hrady a katedrálu v Palmě. Důležitost ostrova je třeba vyzdvihnout i v roce 1936, kdy se odehrála silná bitva o tento ostrov v době španělské občanské války. Cestovní ruch začal v 19. století, ale na vážnosti získal až po druhé světové válce. První turistické charterové lety začaly už v roce 1950 z Německa a Velké Británie. Dnes je možné zde vidět velké hotelové komplexy, které čekají na příjezd nových turistů.

Kromě přírody ostrov nabízí také nepřeberné množství aktivit, od těch sportovních jako je golf, cyklistika nebo vodní sporty, vybírat můžete také z nekončícího seznamu vodních parků, zábavních center, diskoték nebo barů.

Mezi populární turistické destinace kromě hlavního města patří také přístav Puerto D’Alcúdia, zejména pro jeho desetikilometrovou zlatavě písčitou pláž a stejně jako v hlavním městě pro vyhlášené restaurace a bary. V přístavu můžete vidět kotvící luxusní jachty.

Ostrov je díky svému hornatému rázu protkám řadou větších i menších jeskyní. Jednou z těch menších, ale o to více zajímavých, je jeskyně De Campanet. Byla objevena až v roce 1945, nicméně nabízí úchvatný zážitek.

TIP UBYTOVÁNÍ: Na Mallorce doporučujeme ubytovat se o hotelu smartline Guya Wave♡♡♡+ nebo v hotelu BQ Alcudia Sun Village♡♡♡♡.

Nenechte si ujít naše další články věnované Španělsku a zejména Mallorce.

About Petra Halíková 48 Článků
Online marketingová specialistka se zájmem o cestování, poznávání nových kultur a východního pohledu na svět. :)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*