Madrid – historické srdce Španělska

Madrid

Nejvýznamnější postavou madridské architektury nebyl paradoxně žádný stavitel, ale sám panovník Karel III. Ten si byl vědom toho, že jeho město co do rozkvětu zaostává za konkurenčními evropskými metropolemi, a tak se rozhodl zvýšit prestiž Madridu jeho rozšířením.

Prestiž Madridu rozšířením města směrem do zelených částí v dnešní čtvrti Huertas. Široké Paseo del Prado, které se táhne od Plaza de Cibeles k Puerta de Atocha, bylo určeno jako sídlo významných španělských institucí: Muzea přírodních věd (nyní Prado), hvězdárny a botanické zahrady. Všechna tato místa dodnes fungují a na obou stranách na ně navazují bohatě zdobené fontány Cibeles a Neptuno.

Madrid

Královna Isabela II. v roce 1867 nechala založit Národní archeologické muzeum, muzeum, které by bylo důstojným stánkem španělské kultury a vzdělanosti.

Pomníky Miguela de Cervantese a jeho nejznámějších románových postav Dona Quijota a Sancho Panzy najdete na náměstí Plaza de Espaňa, mezi nejkrásnější náměstí v Madridu je řazeno také náměstí Plaza Mayor.

Světově proslulá je také galerie El Prado, která skýtá díla šesti tisíc autorů celého světa a k vidění jsou zde díla například od  Velásqueze, El Greca či Ribiera. Milovníky umění upoutá i galerie moderního umění Reina Sofía, která byla pro své účely přestavěna z původní budovy špitálu.

Dnes je centrum města charakteristické svými velkými náměstími, širokými třídami a množstvím úchvatných staveb.

V záplavě moderních staveb města se krčí nenápadná stavba ze čtrnáctého století, Klášter královských bosých františkánek, který sloužil jako klášter pro dívky a ženy z královského rodu a vyšší šlechty. Dodnes tu žije více jak deset řádových sester.

Po konci období fašistické diktatury byla v Madridu vybudována moderní zástavba, mezi kterou patří dvojice šikmých věží Puerta de Europa na Plaza de Castilla nebo velká bílá věž Torre Picasso

About Petra Halíková 48 Článků
Online marketingová specialistka se zájmem o cestování, poznávání nových kultur a východního pohledu na svět. :)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*