Lyžařská oblast Pitztal, aneb tyrolský poklad mezi ledovci

© Claudia Ziegler

Ledovec Pitztal je nejvýše položenou lyžařskou oblastí v Rakousku. Milovníci lyžování o tomto středisku už určitě slyšeli. Jedná se totiž o jedno z nejvýznamnějších center rakouského alpského lyžování. Spolu s lyžařským střediskem Rifflsee nabízí řadu skvělých sjezdovek a nádherných výhledů z výšky až 3 440 metrů nad mořem.

Údolí Pitztal

Představme si nejprve toto údolí pyšnící se mnoha nej. Údolí Pitztal je známé nejen pro svůj ledovcový původ. Jednou z nejstarších osad v lyžařském centru je osada Wenns ze 13. století, která byla původně samostatnou farností. V této době vznikla proslulá “šikmá věž” na farním kostele, která se odklání o celý metr a stává se tak nedílnou atrakcí města. Ve Wennsu najdete i nejstarší statek v Tyrolsku, kterému je více než 700 let. V této obci dále sídlí vůbec nejstarší Spolek betlémářů na světě. I dnes se zde každoročně pořádá významná výstava betlémů. Mezi obcemi Roppen a Arzl je možné najít neobvyklé zemní pyramidy, které jsou skutečnými přírodními divy světa. Možná trochu zvláštní najít pyramidy v Alpách, říkáte si. Jedná se o bizarní věže s kamenem na vrcholu, které určitě stojí za zhlédnutí.

Pitztal nabízí něco i pro děti. Ve výšce 2 480 metrů se totiž nachází nejvýše položená cukrárna v Evropě. Mezi další nej je určitě možné zařadit největší populaci kozorožců v Alpách. Celkem zde žije až 1 000 kusů. V celém Rakousku pak asi 4 000 kusů.

© Claudia Ziegler

 

Ledovec s mnoha nej

K ledovci přijedete po pitztálské silnici dlouhé 35 kilometrů, která vede z Imstu až k podzemní dráze Pitzexpress. Dostanete se tak do výšky 1 740 metrů nad mořem. Tato podzemní kolejová lanovka, která je nejrychlejší svého druhu na světě, představuje jediný způsob, jak se dostat do ledovcového areálu. Cesta trvá přibližně 8 minut a dovede vás do výšky 2 840 metrů (se zastávkou v cukrárně vám bude cesta trvat určitě déle ). Odtud na vrchol vede nejvýše položená lanovka Wildspitzbanh.

Na vrcholu Hinterer Brunnenkogel v 3 440 metrech nad mořem se můžete těšit na nádherný výhled patřící nejvyšší tyrolské hoře Widspitze, která se tyčí do výšky 3 774 metrů. Spatřit můžete i dalších 50 třítisícovek, které lemují kobaltově modré nebe. Určitě byste si neměli nechat ujít nejvýše položenou kavárnu v Rakousku – Café 3 440. Budete sedět v úplně nejvyšší kavárně v zemi , kde jen kousek pod vámi se nachází několika set metrová propast. Určitě stojí za návštěvu.

Pitztálský ledovec je nejvyšším v Tyrolsku. Do údolí spadá až 60 vodopádů, které si mohou užívat hlavně návštěvníci v létě. Cestovní ruch se zde začal rozvíjet v 70. letech 20. století, tedy ještě předtím, než se objevili první zprávy o globálním oteplování. Lyžaři a snowboardisté mají v současné době k dispozici celkem 12 lanovek a vleků. Celkem si můžete zalyžovat na 28 kilometrech upravených sjezdovek – 6 km je modrých, 17 červených a 5 černých. Běžkaři mají k dispozici až 12 kilometrů vysokohorských běžeckých stop a také se zde nachází jeden snowpark. Vedle ledovce najdete v údolí i další lyžařské oblasti: Imst, Hochzeiger nebo Rifflsee.

 

Rifflsee

V blízkosti stanice Pitz-Expressu ve vesničce Mandarfen můžete nastoupit do kabinové lanovky směřující na Rifflsee. Jedná se o menší středisko sahající do výšky 2 300 metrů nad mořem, kde najdete krásně zasněžené jezero Rilffsee. Při dostatku sněhu můžete sjet po červené sjezdovce opět dolů k lanovce nebo můžete pokračovat do 2 800 metrů vysokého Grubenkopfu. Středisko se doporučuje zejména zkušenějším lyžařům kvůli ostřejším červeným a černým sjezdovkám. Třetina sjezdovek je pak modrých.

I když se středisko může zdát menší, najdete zde 6 vleků obsahujících více než 31 kilometrů sjezdovek. Od roku 1994 je vlastníkem společnost Pitztaler Gletscherbahn. Díky tomuto spojení bylo středisko postupně zmodernizováno. V rámci kombinovaného skipasu je možné využít k lyžování i sousední skiareál Pitztaler Gletscher. Rodiny pak mohou využít výhodnou nabídku Bambini Freipass, což je skipas zdarma pro dítě do deseti let v doprovodu jednoho z rodičů.

Ledovec Pitztal je v současné době otevřený. Aktuální situaci vleků a počasí můžete sledovat přímo na webu lyžařského střediska >> https://www.pitztal.com/en/winter-in-pitztal .

© Claudia Ziegler

Důležité informace

  • Pitztal je z Prahy vzdálený 566 km, počítejte s více než 6 hodinami jízdy přes Mnichov.
  • Nezapomeňte si vzít sněhové řetězy, které se vám budou v Rakousku určitě hodit.
  • Milovníci sportu jistě ocení novou ledovou arénu, kde si můžete vyzkoušet lezení v ledu. Více info > lezení v ledu
  • Ubytování v různých kategoriích – apartmánech i hotelích můžete najít na naší stránce >> ubytování Pitztal 

 

About Petra Halíková 48 Článků
Online marketingová specialistka se zájmem o cestování, poznávání nových kultur a východního pohledu na svět. :)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*