Londýn z paluby lodě

Metropole Velké Británie je sice dražší, ale stojí za to si prohlédnout všechny její krásy na vlastní oči.

Všechno dění a nejvýznamnější památky najdete podél řeky Temže. Je skoro povinností každého návštěvníka absolvovat jízdu na největším ruském kole na světě, na slavném London Eye. Jedna jízda trvá okolo 30 minut, a během ní se vyšplháte až do výše 135 m, odkud budete mít Londýn jako na dlani. Za dobré viditelnosti dohlédnete až 40 km daleko.

Začíná se u Big Benu

Hned u London Eye můžete pak nastoupit na jednu z výletních lodí, které jezdí v dvacetiminutových intervalech, a pokochat se Londýnem z paluby lodě. Jízda trvá zhruba 40 minut a všechny památky si prohlédnete z úplně jiné perspektivy. Začíná se u Big Benu. Na vrcholu nejvyšší věže se nachází nejslavnější bezporuchový zvon na světě. Ve vodách Temže uvidíte odrážet se i udivující neogotickou budovu parlamentu, srdce anglického politického života. „Účast na parlamentních debatách je možná od října do července,“ vysvětluje v angličtině do ampliónu průvodkyně na lodi. Zde se loď otočí a pluje po proudu řeky. Čeká vás výhled na Courtauld Gallery, která vděčí za svou slávu především impresionistickým plátnům od Moneta, Van Gogha, Renoira a dalších. Vedle ní se ukrývá malá usedlost Templ, patřící v letech 1185–1312 templářům. Po obou stranách ulice Middle Temple Lane navazují malebná bludiště uliček a taktéž se tunachází slavné divadlo Middle Temple Hall, kde se v roce 1600 poprvé hrála Shakespearova hra Večer Tříkrálový.

Kontroverzní most

Podplujete Millenium Bridge. „V den slavnostního otevření tohoto vysutého mostu od Normana Fostera v červnu 2000 se jeho 325 m dlouhá konstrukce z nerezavějící ocele poprvé rozkmitala pod kroky chodců. Most byl uzavřen za výsměchu tisku. Teď už však bezpečně spojuje Tate Modern a City,“ vypráví průvodkyně. Pak už se objeví Tower Bridge, další symbol Londýna. Evokuje viktoriánské období, kdy byla Anglie námořní mocností. Při intenzivním provozu na Temži se padací mosty neustále zvedaly, aby lodě mohly projet. Dvě neogotické věže skrývají komplexní hydraulický zvedací systém pákových mostovek, které dodnes fungují. Ještě před Tower Bridge ale vaši pozornost upoutá Tower of London. Vilém Dobyvatel ho nechal postavit za účelem kontroly řeky. Pevnost mu sloužila rovněž jako palác a vězení. Drženi tu byli mj. Jan II. Dobrý, Anna Boleynová a Rudolf Hess. Dnes už výšková budova ztratila svoji hrozivou pověst, ale dodnes ji stráží tzv. Yeomen Warders (Beefeaters), oblečení v tudorovském stylu. Až si ji prohlédnete, následuje cesta zpět.

Palác královny

Než skončíte s prohlídkou města, ještě se od Big Benu vypravte na Trafalgar Square. Od roku 2002, kdy se náměstí stalo pěší zónou, zmizeli holubi a turisté se zabydleli na schodech vedoucích od sloupu k National Gallery. Tady si místní dávají sraz jako v Praze pod koněm. Odtud je to co by kamenem dohodil k Buckinghamskému paláci. Od roku 1837, kdy se do něj královna nastěhovala, je tento palác se strohou fasádou sídlem britských vládců. Pokoje jsou přístupné pouze v létě, avšak střídání stráží přitahuje davy celoročně. V přilehlém Saint James´s Parku pak můžete bez obav usednout po vzoru manažerů či studentů na trávník a sníst si sendvič k obědu.

Důležité informace:

*Do Londýna se dostanete zhruba za 15 000 Kč s CK Neckermann, kdy máte v ceně leteckou dopravu, pobyt v tříhvězdičkovém hotelu se snídaní a služby delegáty. Více na www.ckneckermann.cz.

*Do Velké Británie vám na cestu stále ještě postačí jen občanský průkaz. Platí se zde ale anglickými librami, při současném kurz stojí 1 libra asi 29 korun.

*Lístek na London Eye je lepší si zarezervovat dopředu, abyste nemuseli stát frontu. Jízda stojí 24 liber. Totéž platí i u výletu lodí, který vás vyjde na 12 liber. Pokud si však objednáte obě služby najednou, zaplatíte dohromady jen 31 liber. Více na www.londoneye.com

*Více informací najdete na www.visitbritain.cz.

Chcete se do Londýna podívat a zažít neuvěřitelné zážitky s naším česky hovořícím průvodcem? Pojeďte s námi na eurovíkend.

About Jana Hájíčková 40 Článků
Tisková mluvčí CK Neckermann - Stará se o komunikaci s médii, vydává tiskové zprávy o aktuálním dění, organizuje tiskové konference a press tripy. Má k dispozici bohatou fotobanku. tel. +420 777 355 456

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*