Lisabon – město proměn

Město sedmi pahorků nad řekou Tejo. Město, které si zamilujete na první pohled. Je dokonalou směsicí moderní rušné metropole a současně klidných, neopakovatelně romantických uliček a zákoutí.

Lisabon je zároveň jedním z nejstarších měst v Evropě. Nádherné stavby z doby mořeplavců objevujících jiné kontinenty, královská sídla, kostely, kláštery, parky a současně i moderní čtvrti plné světla a prostoru – to vše vytváří nezaměnitelný vzhled portugalské metropole.

Věčnému, sluncem prozářenému lisabonskému šarmu nelze uniknout! Vydejte se tam s námi. Třeba na prodloužený víkend. Určitě nebudete litovat. Prodloužený víkend do Lisabonu si můžete objednat ZDE.

Fado

Uprostřed noci kráčíme po dlažbě staré pět set let. Starodávnou uličkou do příkrého kopce. Stará část Lisabonu – to je totiž i město plné strmých ulic, kostelů a teras. Nakonec naše průvodkyně vklouzne do úzkých dveří pradávného domu, pár příkrých schodů a stojíme u vchodu do prostorného sklepení zařízeného jako restaurace. “Tiše, už to začalo,” upozorní nás naše průvodkyně a ukáže na prostor mezi stolky, kde před dvěma kytaristy stojí štíhlá dlouhovlasá žena s černým šátkem přes ramena a zpívá tklivou píseň. Nikdo v sále nedýchá. I když umíte portugalsky jen pár běžných vět, přesto okamžitě vytušíte, že tato žena vyjadřuje  písní své trápení, nostalgii, zoufalství, hoře… Fado. Takhle zní pravé, skutečné lisabonské fado – citem prostoupená píseň o stesku.

Nejpřesnějším výrazem, jak charakterizovat fado, je portugalské slovo “saudade”. Ono se vlastně ani nedá úplně přesně přeložit do češtiny – znamená i lítost, i splín, i stesk, i nostalgii po něčem, co je nenávratně pryč.

Dotek duše

Zasnění hosté tiše sedí ve sklepení a soustředěně, s přivřenýma očima vnímají píseň o deštivé noci a ztracené lásce. Obyvatelé Lisabonu pěstují tuto dojemnou hudbu v malebných hospůdkách a kavárničkách už dobrých 180 let. Je běžné, že velcí milovníci fada současně vlastní i restaurace, v nichž se tato hudba hraje. Zvučný hlas zpěvačky proniká do duše každého zde přítomného. Nebraňte se dojetí, nebraňte se citu. Nemá to smysl. Fado pronikne do vaší duše. A když kolem druhé ráno odcházíme, pomalu mi dochází význam slovíčka “saudade”. Opravdové, nefalšované fado, je možné slyšet pouze na jediném místě na světě – pozdě v noci, ve starodávné lisabonské čtvrti Alfama…

Alfama ve dne

Když se rozední, Alfama náhle změní tvář. Zmizí její tajemnost. Na smutky a nostalgii náhle není čas. Úzká spleť uliček, jako by vás důvěrně objímala. Právě zde je naplno znát, že portugalská metropole kdysi patřila Maurům a Alfama pro ně představovala tehdy celé město. Tato nejstarší lisabonská čtvrť ráda mění svou tvář. Zatímco v poledním horku poklidně podřimuje , naplno se probudí až pozdě odpoledne a navečer, kdy se místní usedlíci objeví před svými domy a restaurace (jichž je tu opravdu hodně) se začínají plnit.

Při procházce zdejšími točitými a strmými uličkami objevíte nečekaná malebná zákoutí, půvabné kostely, úchvatné vyhlídky  z porůznu roztroušených teras, z nichž můžete obdivovat mohutnou velkolepost řeky Tejo. Občas na vás zazvoní projíždějící starodávná tramvaj – více atrakce pro turisty než skutečný dopravní prostředek. V Alfamě stojí i katedrála. Byla postavena roku 1150 na místě původní mešity, a to brzy poté, co Alfonso Henriques znovu vydobyl Lisabon na Maurech. Říká se jí Sé – byla totiž sídlem prvního lisabonského biskupa. Sé je zkratka pro “sedes episcopalis” – biskupský stolec.

Elevador čili výtah

Lisabon je obklopený svahy. A vy máte dost šplhání do kopce po nerovném dláždění a křivolakých uličkách? Snadná pomoc – využijte zdejší dopravní kuriozitu – jedinečný stařičký, a přesto spolehlivý výtah Elevador de Santa Justa.

Tato mohutná kovová věž vystupuje do výšky 33 metrů ve čtvrti Baixa, která těsně sousedí s Alfamou. Kabina legendárního výtahu je obložena dřevem  s mosazným a vždy naleštěným kováním. Interiér je zcela zřetelně ze samého počátku 20. století. Konstrukci tohoto originálního veřejného výtahu navrhl tenkrát Francouz – Raoul Mesnier du Ponsard, žák proslulého Gustava Eiffela. Výtah vás doveze na vrcholek, kde se nachází kavárna, k níž vede točité schodiště. Z plošiny je nádherný výlet na město.

Oceanárium

Existuje ještě jedno místo v Lisabonu, které nesmíte minout – Oceanárium. Největší akvárium v Evropě, v němž můžete pozorovat faunu ze všech oceánů…
Můžete tady sledovat podmořský život v několika patrech, můžete chodit po efektních ochozech obepínajících tuto  obrovskou prosklenou nádrž vysokou 24 a širokou 32 metrů. Ta je pak doplněna velkým počtem menších bazénků a akvárií na bočních stranách kolem prohlídkových cest.

Je tu pořád co sledovat a co obdivovat.  – pohybuje se tu 25 tisíc exemplářů z více než dvou set živočišných druhů. Najdete zde žraloky, rejnoky, mantu, dva metry dlouhou murénu či mořského ďasa, jenž si vás zvědavě prohlíží skrze  27 cm tlusté, ale nesmírně průzračné sklo. Oceanárium leží u břehu, v místech, kde se obrovská řeka Tejo rozlévá do velké zátoky.

Lisabon hypermoderní

Právě tady najdete nejmodernější část města, kde vládne současná architektura, kde se často pořádají veletrhy. Je tu sportovně – kulturní hala ve tvaru létajícího talíře, obrovské obchodní centrum s názvem Vasco da Gama, hypermoderní pavilon pro pořádání veletrhů a komerčních přehlídek. Před 20 lety se v těchto místech konala světová výstava Expo 98. Nicméně tento moderní areál stále naplno žije. Většina čtvrti byla postavena právě díky oné světové výstavě. Předtím tu totiž byla jen periferie, divoce rostoucí tráva a opuštěná rafinerie a sklady ropy.

Lisabon je prostě město proměn a překvapení. Nečekaných, působivých a krásných…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*