Letní Rakousko – sport, památky i romantika

Koně si ještě spokojeně vychutnávají několik kostek cukru, než povezou další hosty kočárem po centru městečka. Okolo nich projde několik elegantních dam, které se rozhodly navštívit všechny zdejší butiky a prohlédnout si, případně i nakoupit, nové modely. Za nimi vede svá horská kola několik unavených a lehce zablácených cyklistů…

Takový je běžný letní obrázek ve většině ze všech malých rakouských městeček. Pohoda, klid a možnost sportování i návštěvy zajímavých míst.
V průběhu léta je v Rakousku vše zařízeno pro pěší a cyklistické túry. Cyklostezek najdete v rakouských Alpách přehršel, velká spousta je jich v Tyrolsku i v oblasti Solných jezer, krásně se projet na horských kolech můžete i kolem Salzburku, kde své sportování dozajista spojíte i s velmi bohatou kulturní nabídkou. Lákavé možnosti pro milovníky horských kol nabízí také region kolem hory Zugspitze, na náhorní plošině, která je mimořádně krásná.

Zugspitz Arena a bikeři na horských kolech

Velká většina cyklotras v takzvané Zugspitz Areně totiž vede okouzlující přírodou a několika malebnými městečky jako jsou Ehrwald, Biberwier, Lermoos, Bichlbach… Skoro 100% cyklostezek je tu úplně stranou dopravního ruchu, takže vás nebudou předjíždět ani kamiony, ani spěchající autobusy, ale možná tu dokonce vy sami předjedete nějaký ten malý traktůrek, se kterým sedlák a jeho vnuk pojedou na louku pro seno.

Pokud si chcete opravdu naplno zasportovat a cítit, jak se váš krevní oběh zaplavuje adrenalinem, vyjeďte lanovkou na Ehrwalder Alm a tam to pořádně rozjeďte! Patříte-li mezi ty, kteří v sedle horského kola už leccos ujeli, pak vyzkoušejte náročnou trasu k Sebensee. Začíná u gasthofu Alpengluehen a vede do pořádných kopců. Je dlouhá jedenáct kilometrů. Už slyším váš zklamaný povzdech:  „Jenom jedenáct?!“ Pozor – ještě jste tuhle horskou trasu nejeli. Pokud zde sjíždíte s kopce dolů, máte pocit, že se s vámi právě řítí k zemi letadlo, pokud šlapete do strmého alpského kopce směrem k nebi, po pěti minutách začnete doufat, že na vrcholu u jezera bude jednotka intenzivní péče, školený zdravotnický personál a možnost okamžitého připojení na kyslíkovou bombu.

Zugspitz Arena – to však nejsou jen strmé kopce, ale i poměrně dlouhé a velice malebné údolí, jakési plató, kterým vede celá řada perfektně značených cyklotras. Bude vám trvat týden, než je – omámeni čistým alpským vzduchem – všechny vyzkoušíte. Celá infrastruktura je zde přizpůsobena v létě pro sportovce. Na každém rohu zde najdete možnost opravit nebo seřídit vaše unavené horské kolo, je zde celá řada vynikajících restaurací, které nabízejí jak klasickou rakouskou stravu, tak i třeba nabídku speciálních jídel pro vegetariány.

Začátky horských kol v Rakousku

Jak to vlastně všechno vzniklo? Horská kola dorazila do rakouských Alp na počátku 80. let minulého století. Právě v Rakousku však tento sport velice rychle zdomácněl a oblasti jako Zugspitz Arena nebo Tyrolsko kolem Sankt Johannu in Tirol určitě nyní patří k nejvyhledávanějším místům pro setkávání bikerů všech národností. Není divu: od malých kluků až po věkovité staříky jezdí na kolech doslova celé Rakousko. Nakonec důkaz je tady a je jednoznačný: prvním oficiálně zaregistrovaným sportovním spolkem na území spolkové země Tyrolsko byl právě cyklistický klub!

Copyright: Oesterreich Werbung. Fotograf: Wolfgang Zajc

Navíc – všechny turistická infocentra, jak ve větších, tak i v menších městech, mají zdarma k dispozici velice podrobné mapy cyklistických tras všech stupňů náročnosti.

Salcburk – kultura a romantika

Krásně se projet na kole – ale již na tom silničním – můžete i v nádherném městě Salcburku. I rodiště hudebního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta je totiž doslova prošpikováno cyklotrasami, které se umně vyhýbají všem frekventovaným křižovatkám a většinou vedou jen málo používanými ulicemi a nádhernými parky.

Tady můžete kolo používat jen jako pouhý dopravní prostředek, s jehož pomocí se budete přepravovat od jedné památky k druhé. Městu, které je plné romantických zákoutí vévodí bělostný Hohensalzburg. Starodávný hrad, jejž v roce 1077 založil arcibiskup Gebhard, je jednou z největších pevností ve střední Evropě. Najdete zde středověké knížecí komnaty i hradní muzeum, můžete si tu prohlédnout obsáhlou sbírku zbraní, a to jak těch středověkých, tak i novodobých, z první světové.

Copyright:TSG Toursimus Salzburg. Fotograf: Bryan Reinhart.

Salcburk je přívětivé město plné půvabných starých ulic, klášterů, kostelů, romantických zákoutí a také kaváren a cukráren, různorodých restaurací a parků. Nechte se tu okouzlit třeba mirabellským zámkem. Půvabné renesanční fasády vás přenesou do roku 1606, kdy byl zámek dokončen. Tehdejší salcburský arcibiskup Wolf Dietrich ho nechal postavit pro svou družku Salome Alt. Působivý důkaz lásky, který přetrval věky. No, nebyl to pravda ale jediný důkaz, tento vysoký církevní hodnostář totiž měl s krásnou Salome rovných patnáct dětí.

Chcete-li zažít nezapomenutelnou svatbu, neváhejte a nechte se oddat právě tady, v Mirabell, v proslulém Mramorovém sále. Říká se, že je to nejkrásnější obřadní síň v celé Evropě. Po večerech, když svatebčané odejdou, se v této okouzlující místnosti konají koncerty, na nichž přední sólisté z celého světa hrají skladby Mozarta, Bacha, Schuberta, Haydna…

Park u zámku Hellbrunn – voda, voda, samá voda…

Na kolech si můžete zajet i na krátký výlet na okraj Salcburku, na lovecký zámek Hellbrunn. V sedmnáctém století ho nechal postavit poťouchlý arcibiskup Markus Sittikus. I když zámek sám je nádherný, hlavní atrakcí, která sem láká turisty, je okolní park a jeho svérázné vodní hrátky. Arcibiskup Sittikus totiž nechal pod povrchem zámeckých zahradních cestiček nainstalovat důmyslně skrytou soustavu nejrozmanitějších fontán a vodotrysků. Míjíte zde uměle vytvořené jeskyně a kamenné altány a nestačíte uhýbat před stříkající vodou. Ať totiž vstoupíte kamkoli, brzy zjistíte, že ze stěn, z chodníčků, dokonce i z povrchů stolů a židlí tryská voda a to občas opravdu s náramnou silou. Přestože drtivá většina návštěvníků dobře ví, co je při procházce parkem čeká, překvapený jekot dívek a poplašené uskakování mužů jsou tu naprosto běžnou věcí.

Škodolibý arcibiskup si do tohoto unikátního parku kdysi dávno zval za letních dnů i velice vážené šlechtice a diplomaty a s radostí pozoroval jejich reakce, když zlití od hlavy k patě uskakovali před gejzíry tryskajícími tu zprava, tu zleva, tu zespodu…

Je libo večeřet jako Mozart?

Chcete si užít trochu romantiky? Navštivte v Salcburku restaurant nacházející se v historické budově opatství svatého Petra. Vchod je v centru, kousek od katedrály. Skoro každý den v roce se zde od osmi večer koná „Mozart Dinner Concert“, čili koncert Mozartovy hudby doprovázený dobovou večeří.

Salzburg, Dorfgastein, Amoser Alm, Copyright www.peterrigaud.com

Ve slavnostním sále, v budově, jejíž nejstarší část byla postavena už roku 803 a pod níž vedou spletité středověké katakomby, se budete moci zaposlouchat do nejslavnějších árií z Mozartových oper. V průběhu koncertu je vám servírovaná večeře – přesně s takovými jídly, jaká se jedla v době, kdy Mozart žil a tvořil. Jako předkrm dostanete třeba marinované ústřice, coby polévku přinesou číšníci polévku s játrovými knedlíčky a ve chvíli, kdy se koncert bude blížit ke svému vrcholu, livrejovaní číšníci vám nabídnou hlavní chod – pečeného kohouta upraveného podle dávného receptu, který se dochoval z Mozartovy doby.

To vše při tlumeném světle skutečných svíček a v podmanivém prostředí nádherného barokního sálu, na stříbrných tácech, se stříbrnými příbory a pod křišťálovými lustry. Na tuhle romantiku opravdu nikdy nezapomenete. Jedinou nevýhodu má tato večeře se skvostným koncertem dohromady – vstupenky si musíte objednávat přes internet asi tak dva až tři měsíce dopředu. Mají tu totiž pořád vyprodáno.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*