Na ledovci Kaunertal si užijete klidnou lyžovačku

Ledovec Kaunertal

Kaunertal je nejmladší ledovec v Tyrolsku a nabízí parádní lyžovačku pro celou rodinu. Vadí-li vám hlučná hudba z amplionů na apre-ski, tady si užijete naprostý klid. Možná si až budete připadat jako na konci světa.

Kaunertal je krásné lyžařské středisko uprostřed chráněné krajinné oblasti. Právě proto, že je tak odstrčené, nikdy se zde netvoří fronty a na sjezdovkách se nemusíte prakticky nikomu vyhýbat. V letním období se zde platí mýtné, v zimním vám postačí skipas, který si můžete koupit přímo u mýtné brány. Cesta z údolí k lanovce Ochsenalm (2 150 m) je však dlouhá a v případě, že padá sníh, musíte počítat s nasazováním řetězů. Určitě se vyplatí zvolit jízdu skibusem, který jezdí každou hodinu. Jen byste měli vědět, že cesta trvá 45 minut. Chcete-li tedy stihnout ranní manšestr, budete si muset přivstat.

Trojmezí tří zemí – Rakouska, Itálie a Švýcarska

Čtyřsedačková lanovka Ochsenalm s ochranným proskleným poklopem vás vyveze až těsně pod ledovec, odkud se můžete vydat třemi směry. Úplně vlevo osmimístnou kabinkovou lanovkou Karlesjochbahn až do výšky 3 260 m, odkud se vám naskytne úžasný výhled na trojmezí tří zemí – Rakouska, Itálie a Švýcarska. Kolem dokola vás budou obklopovat štíty vysoké přes 4 000 metrů. Takové panorama jiné rakouské ledovce nenabízejí. Až si vychutnáte výhled, zkuste prostřední kotvu na Falginjoch (3 108 m), nebo úplně vpravo dvě na sebe navazující kotvy na Nörderjoch (3 062 m), které vedou těsně kolem ledovce. Není lyžaře, jenž by se u ledové masy nevyfotil.

Právě na Nörderjoch míří snowboardisté do místního snowparku s mnoha překážkami a skokánky. Lyžaři nemusí smutnit, k dispozici je jim 32 kilometrů sjezdovek všech obtížností. V letních měsících byl vloni vyražen lyžařský tunel, nazvaný Wiesejaggl. Ten umožňuje zkušeným lyžařům na černé sjezdovce č. 6 projet nyní z horní stanice lanovky Karlesjochbahn až dolů k dolní stanici lanovky Ochsenalmbahn, což znamená o 1000 metrů níž. Pokud by vás přepadl hlad, jistě ho zaženete v samoobslužné restauraci Gletscherrestaurant, kde je zdarma i připojení na wi-fi, nebo pak v menší chatě Ochsenalm u parkoviště.

Děti do 10 let zdarma

Stane-li se, že vás snad středisko omrzí, skipas vám platí i na nedalekém Fendels. Je sice tak dvakrát menší, nabízí jen 11 km sjezdovek, ale i tak si zde skvěle zalyžujete a na rozdíl od Kaunertálského ledovce i každý čtvrtek v noci od 19 do 22.30 hodin. Ve stejný den i čas si můžete užít také večerní sáňkování na 4,5 km dlouhé sáňkařské dráze. Děti se jistě zabaví v dětském světě Bibi, kde je speciálně vyškolení instruktoři naučí prvním obloučkům, anebo na dobrodružném hřišti s prolézačkami a skluzavkami. Vůbec jsou tady k dětem vstřícní, neboť do 10 let mají s jedním platícím rodičem skipas zdarma. A pokud se ubytujete ve Feichtenu, máte každý den vstup zdarma do místního plaveckého bazénu na tři hodiny.

Rady na cestu:

  • Do Kaunertalu se dostanete po dálnici přes Plzeň, Regensburg, Mnichov, Garmisch Partenkirchen a Imst. Kvůli malému kousku rakouské dálnice, budete potřebovat rakouskou dálniční známku, která stojí 8,50 na deset dní. Cesta z Prahy trvá 8 hodin.
  • Za skipas dáte v hlavní sezóně 43 eur na den pro dospělého, 27 eur pro děti od 6 let a 39 eur senioři. Skipas je bezdotykový a platí se za něj záloha 5 eur, které vám pak vrátí.
  • V Kaunertalu si užijí i freeridisté, tedy lyžaři ve volném terénu. Jen musí hlídat informace na lavinových tabulích.
  • Ve Fendels je půjčovna sáněk. Půjčovné stojí 5 eur, přičemž musíte zaplatit kauci 20 eur.
  • Více na www.kaunertaler-gletscher.at/cs

Foto: © Kaunertaler Gletscherbahn by Daniel Zangerl

About Jana Hájíčková 43 Článků
Tisková mluvčí CK Neckermann - Stará se o komunikaci s médii, vydává tiskové zprávy o aktuálním dění, organizuje tiskové konference a press tripy. Má k dispozici bohatou fotobanku. tel. +420 777 355 456