Kréta – největší řecký ostrov

Ve vodách Egejského a Libyjského moře se nachází ostrov Kréta – největší řecký ostrov a podle mytologie místo zrození vládce olympských bohů. Tento hornatý a více než osm tisíc kilometrů čtverečních rozlehlý ostrov je po měrně suchý, během roku je zde zaznamenáno jen minimum srážek.

Kréta byla v dobách před naším letopočtem centrem mínojské civilizace a díky výborným obchodním schopnostem se stala významnou námořní velmocí. Později mínojská říše zaniká, pravděpodobně následkem erupce blízké sopky a tak se ostrova na přelomu letopočtů ujali Římané. Později byla Kréta součástí například Byzantské, Arabské nebo Osmanské říše a v roce 1913 byl ostrov připojen k Řecku.

Krétské pláže jsou díky své čistotě a úchvatností jedny z nejkrásnějších pláží v Evropě a každoročně získávají řadu mezinárodních ocenění. Na ostrově si přijdou na své také milovníci přírody. Čeká tu na ně majestátné hory, tajemné jeskyně a malebné zátoky. Spatříte zde nedotčenou okolní přírodu a při koupání nebo opalování jistě oceníte zdejší mělké moře a pláž plnou barů.

Vyzkoušet můžete pláž Laguna Balos, kterou najdete na severozápadu ostrova. Tato laguna má tichomořské parametry a koupání si zde skutečně užijete. Na jihozápadě se potom nachází pláž Elafonissi, která je nejatraktivnější pláží ostrova.

Zajímavou a turisty vyhledávanou je také místní kuchyně, která patří mezi nejzdravější v celé Evropě i ve světě.

Mezi nejznámější a turisty nejvyhledávanější historické objekty patří palác Knossos u hlavního města ostrova Heraklion. Nachází se zde nejstarší archeologické naleziště z doby bronzové a také majestátný Minojský palác.

Benátskou kulturu můžete obdivovat v krásné západní části ostrova, konkrétně ve městě Chania. Toto druhé největší město Kréty bývá označováno za zdejší nejhezčí město. Za návštěvu stojí také město Rethymno s jeho neuvěřitelnou historií.

TIP UBYTOVÁNÍ: Jestli se chystáte na Krétu, můžete vyzkoušet hotel Marilena♡♡♡+ nebo krásný hotel Stalis Beach & Papas Beach♡♡♡. Oba jsou za dobré ceny a lidé jsou velmi příjemní.

Nenechte si ujít i náš článek o Zakynthosu – ostrově vůní.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*