Kranjska Gora láká na horské túry a adrenalin

Zdálo by se, že Kranjska Gora, nejznámější lyžařské středisko ve Slovinsku, v létě zeje prázdnotou. Opak je pravdou. Má totiž neskutečně možností, jak se uprostřed přírody zabavit. 

Kranjska Gora leží kousek od rakouských i italských hranic, takže lepší místo pro výlety byste si nemohli přát. Nejen mnoho turistů ze zahraničí, ale také nespočetně Slovinců láká výstup na nejvyšší horu Slovinska a Julských Alp Triglav (2864 metrů). Slovinci totiž razí heslo, že každý z nich by měl alespoň jednou za život vystoupit na Triglav. Není to ale žádná procházka růžovým sadem. Čeká vás hodně strmý výstup, který někdy hraničí s horolezectvím. Zejména vydáte-li se od dřevěné chalupy Dom Planika, užijete si ferratu, kdy budete potřebovat jistící výstroj, tedy sedák se dvěma jisticími karabinami a nezbytnou helmu. Pak máte jistotu, že se vám na trase opatřené ocelovými lany a žebříky, na které se připevňujete, nemůže nic stát. Za tu námahu budete odměněni krásnými výhledy. Jen se připravte, že na vrcholu bude živo, asi tak jako u nás na Václaváku.

Blankytně modré jezero

Další z turistických tras, nutno podotknout už ne tak náročná, a chcete-li i cyklistických tras, vede k dřevěnému kostelíku v průsmyku Vršič. Najdete tady památník pro tři stovky ruských zajatců z první světové války, které zde před sto lety zavalila lavina, když budovali horskou silnici. Bývá označována nejen jako nejvyšší horský silniční přejezd ve východní části Julských Alp (1 611 metrů), ale také jako nejkrásnější slovinská horská silnice. Cestou však minete jezero Jasna, které stráží dva impozantní velikání – Razor (2 604 metrů) a Prisojnik (2 574 metrů). Jezero, ve skutečnosti se ale jedná o dvojici vzájemně propojených umělých jezer při soutoku řek Velika a Mala Pišnica, je vyhlášeno především mezi rybáři. Chytají se zde převážně pstruzi, ale povoleno je pouze muškaření. Turisty ale více zajímá jiné zvíře – kozorožec na břehu jezera. Je z bronzu a stal se zdejší nejfotografovanější sochou. Symbolizuje Zlatogora, mýtickou horskou kozu se zlatými rohy.

Místní dobroty

Nicméně nemusíte chodit daleko, byla by škoda se neprojít i samotným kouzelným městečkem Kranjska Gora, které si zachovalo svůj alpský ráz. Dominuje mu kostel Nanebevzetí Panny Marie. Před pozdně gotickou stavbou se zvonicí narazíte na místní tržiště s dřevěnými stánky ve tvaru chalup. Prodávají se zde tradiční výrobky jako svetry z ovčí vlny, domácí sýry a mnoho dalšího. Určitě ale doporučujeme návštěvu místní restaurace Kotnik, která obdržela certifikát za Prekmurskou gibanicu, což je jablečný koláč s mákem a tvarohem. Nicméně si zde pochutnáte i na dalších tradičních pokrmech, mezi které patří krvavica s krompirjem, což je jitrnice s brambory a kyselým zelím, nebo telečja ribica z širokimi rezanci, tedy telecí steaky s houbovou omáčkou a domácími nudlemi.

V létě na běžky

Ovšem nezbytností každého návštěvníka je podniknout výlet do nedaleké Planice, kde můžete pozorovat trénink skokanů na lyžích. Trénuje se jak v zimě, tak v létě a opravdu se vám pohledem na létající borce bude tajit dech. Součástí areálu je i nové muzeum, kde si můžete zkusit létat v prostoru, na trenažéru vyzkoušet, jak daleko doskočíte, nebo si prohlédnout trofeje skokanů, kteří zde zvítězili. Najdete mezi nimi i Jiřího Rašku, který zde dlouho držel světový rekord. V létě si zde můžete vyzkoušet i flying fox, který vede z mamutího můstku do údolí, anebo si zajezdit na běžkách v třípodlažní budově. V zimě slouží jako parkoviště, v létě se zde trénuje na běžkách.

Důležité informace:

*Z Prahy pojedete do Kranjske Gory přes České Budějovice, Linz a Salzburg. Cesta trvá 6 a půl hodiny. Z Brna pak přes Vídeň a Graz, cesta vám zabere jen 5 a půl hodiny.

*Ubytovat se doporučujeme v oblíbeném hotelu Lek, kde za jednu noc s polopenzí zaplatíte okolo 1000 Kč. V ceně je i návštěva bazénu,  jacuzzi a sauny, děti se jistě vyřádí na dětském hřišti. Více na  goo.gl/SseOke

*Kdo má raději dobrodružnější ubytování, pak může zavítat do nově otevřeného Campu Špik, kde jsou k dispozici nejen sprchy a záchody, ale i přebalovací místnost pro nejmenší, pračky, nebo dřezy pro mytí nádobí. Nechybí dětské hřiště s prolézačkami nebo obchod. Ceny se pohybují okolo 10 eur za dospělou osobu 7 eur za dítě. Více na www.camp-spik.si

*Více informací na www.kr-gora.si, anebo www.nc-planica.si

Foto: www.slovenia.info

About Jana Hájíčková 43 Článků
Tisková mluvčí CK Neckermann - Stará se o komunikaci s médii, vydává tiskové zprávy o aktuálním dění, organizuje tiskové konference a press tripy. Má k dispozici bohatou fotobanku. tel. +420 777 355 456

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*