Kostarika – země plná krásy

Jdeme strmou úzkou cestou pořád nahoru, kolem nás jen bujná tropická vegetace. Směřujeme k vrcholku sopky Poás, což je jeden z největších vulkánů na světě.

Když jsme namáhavě došli až na vyhlídkovou plošinu, zalapali jsme údivem po dechu. Obrovskému prostoru, který obsahuje tři krátery, vévodí ten prostřední, největší, na jehož dně doslova probublává horká voda v malém jezírku. Aktivní – a nebezpečný – je však jiný kráter… ten, který je nejvíce stranou a je nejmenší.

Z tohoto malého kráteru najednou začne proudit zápach sirovodíku. Volají na nás strážci přírodního parku Poás: “Odejděte, ten plyn je jedovatý, nesmíte ho dýchat!”

Vtom se naštěstí zvedne prudký vítr, který je zde, v Kostarice, vždycky předzvěstí přicházejícího deště. Vzduch je náhle čistý, strážci parku se zklidňují a my můžeme v klidu obdivovat velkolepou krásu činné sopky Poás…

costaricaadventuretour.com

Něco jako Švýcarsko

Kostarika – to je země nádherných přírodních parků, úchvatných rezervací plných exotických zvířat, mohutných sopek, malebného mořského pobřeží a zejména – neobyčejně pohostinných a usměvavých lidí.

O Kostarice se říká, že je to Švýcarsko Střední a Jižní Ameriky. Před zhruba šedesáti lety se nejvyšší představitelé tohoto státu rozhodli, že zruší armádu a že všechny finanční toky, které ji vydržovaly, se přesměrují na to, aby v zemi byl blahobyt a minimum chudoby. Do značné míry se to podařilo…

Park Corcovado a pirátský poklad

Pokud budete v Kostarice, ať už u břehů Atlantiku nebo Tichého oceánu, zcela jistě si zajeďte do přírodního parku Corcovado, kde se můžete nalodit na člun a dojet do Bahía Drake – což je záliv, o němž se traduje, že právě tady někde zakopal své bájné poklady známý pirát – kapitán Drake. Truhlice se zlatem, stříbrem a diamanty tu nejspíš neobjevíte, pokoušeli se o to už dřív jiní, povolanější, ale vy si tu můžete například vyfotit nádherné papoušky ara arakanga, kterých je tu opravdu bezpočet, drzé opice malpy kapucínské, popřípadě kolibříky – drobounké ptáky, kteří jako jediní dokáží někdy letět i pozpátku. Tady naplno pochopíte, že Kostarika je rájem pro více jako 850 druhů ptáků!

ridecr.com

La Negrita aneb Černá Panna Marie

Budete-li ve vnitrozemí (v takzvaném centrálním údolí) navštivte městečko Cartago a v něm Baziliku de Nuestra Seňora de Los Ángeles. Kdysi dávno – přesně 2. srpna 1635 – zde, v Cartagu, našla jedna domorodá žena sošku černé Panny Marie. Když ji podle pověsti chtěla odnést s sebou, soška se zázračně vrátila na své místo – vrátili ji zpět andělé. Dvakrát za sebou. Obyvatelé města tedy kolem této sošky na onom místě postavili svatyni. V roce 1824 byla “La Negrita” prohlášena za patronku Kostariky. Nyní je umístěna na zlaté, drahokamy vykládané podestě na hlavním oltáři krásné baziliky.
Každý rok 2. srpna, na výročí zázračného objevení sošky, se poutníci ze všech koutů země vydají na 22 km dlouhou pouť z hlavního města San José do baziliky v Cartagu.

costaricantimes.com

San José – hlavní město

I když hlavní město San José není kdovíjak malebné, určitě stojí za to, vydat se tam na výlet a navštívit alespoň dvě muzea: Museo de Oro (Muzeum zlata) a Museo de Jade (Muzeum jadeitu). V prvním z nich můžete obdivovat třpytivou sbírku předkolumbovských zlatých předmětů a malou expozici o dějinách kostarické měny. Bezpečnostní opatření jsou zde přísná, všichni návštěvníci musejí nechat své tašky a baťohy ve speciální místnosti u vchodu.
V Museo de Jade takováto preventivní opatření naštěstí od nás nechtějí. Jsou zde nádherné a bohaté sbírky jihoamerického jadeitu. V tomto muzeu najdete také ještě expozici starodávné keramiky a kamenných předmětů ze zdejších archeologických nalezišť.

Centrem města San José je Plaza de la Cultura, náměstí, které sice není architektonicky kdovíjak krásné, ale schází se tu nejméně polovina obyvatel města. V bezprostředním okolí tu jsou nejlepší kavárny, pizzerie, restaurace, music bary…

Casado, rondón a další pokrmy

Co je typickým jídlem v Kostarice? Základ zdejší stravy tvoří především rýže a fazole. Většina restaurací nabízí na svém jídelním lístku “casado”, což je maso, fazole, trochu rýže a zeleninový salát. Nevynechejte ani možnost alespoň jednou ochutnat “rondón” – velice pikantní kokosovou polévku, kde základem jsou plody moře, zejména pak ústřice. Můžete v ní ale najít i rybí hlavu, brambory, či nějaké kousky zeleniny. Vše se vaří v kokosovém mléku minimálně hodinu. Polévka vzniká pomalu, je ale hodně výživná. Nicméně pozor – co kuchař, to jiný rondón, takže pod tímto stejným názvem můžete v různých restauracích ochutnávat překvapivě i dost odlišná jídla. Nudit se tu žádný gurmán určitě nebude.

tripadvisor.cz

Kdepak to je?

Kostarika má ještě jednu specifiku – přestože v některých městech, včetně San José – jsou ulice svědomitě pojmenovány, je vzácné najít Kostaričana, který by se podle těchto oficiálních názvů orientoval. Třeba v taxíku zde každý při určování směrů používá orientační body. Neříkejte taxikáři, že se váš hotel nachází na rohu té a té ulice, raději mu řekněte: “můj hotel je dva bloky domů na jih od kostela, tam, co je to velké pekařství.” Skutečná komplikace pro zahraničního turistu začne ve chvíli, kdy Kostaričan použije už neexistující orientační bod. Kolikrát určují směr třeba “od starého fíkovníku”, ale vůbec si neuvědomí, že už dva roky tam ten strom nestojí. Matoucí? Rozčilující? Zvykněte si… Nic jiného se s tím totiž nedá dělat.

Počasí

Nejlepší čas na návštěvu Kostariky je právě nyní – od února do konce dubna zde panuje období sucha a je příjemně teplo. V květnu už začíná občas pršet a od června do října je v Kostarice “mokré” období. Ceny hotelů v souvislosti s tím ale přiměřeně klesají… Obrovský zájem turistů je zde na konci roku – od 20. prosince do 2. ledna. V prosinci a v lednu už je v Kostarice sucho a příjemně teplo.

Vízum a konzulát

Do Kostariky může turista z České republiky jet bez víza, za předpokladu, že jeho pobyt nepřekročí 90 dní. Někdy můžete být při příjezdu požádáni, abyste předložili zpáteční letenku. Honorární konzulát České republiky v Kostarice sídlí na adrese: Carretera a Pavas, de Euromobilia 50 m. norte, Rohrmoser, San José. Telefon na konzulát: +506 8821 3828.

Nabídky zájezdů do Kostariky najdete na této adrese.

 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*