Keňa první část – kaleidoskop zážitků

Keňa je neobyčejně krásná země, která může turistům poskytnout spoustu fascinujících zážitků. Ve vnitrozemí je čeká říše divokých zvířat, na východě země pak pobřeží Indického oceánu s překrásnými písečnými plážemi lemovanými palmovými háji a čistým teplým mořem, které nabízí jedinečné koupání i čarokrásný podmořský svět…

Zahlédli jsme je, když nad bušem časně ráno pomalu roztávala mlha. Vynořili se přímo za naším vozem a šli klidně porostem vysoké trávy. Mohutní, klidní, majestátní… Sloni.

Naše terénní auto minuli ve vzdálenosti sotva tří metrů. Sešli k nedalekému napajedlu a začali pít. Na cestě pokryté tmavočerveným lateritovým prachem se pomalu objevil další terénní nissan. Hned za ním džíp… Stáda sedmnácti slonů si všimli všichni široko daleko. V ranním rozbřesku cvakaly fotoaparáty, svítily kontrolky videokamer. Švýcaři, Němci, Italové, Belgičané… společně jsme okouzleně pozorovali časnou snídani vznešených afrických kolosů.

slon - Keňa

Safari

Slovo „safari“ označuje ve svahilštině cestu. Nacházím se 6 870 km od Prahy, v rovníkové Africe na jihovýchodě Keni, v národním přírodním parku Tsavo, na jednadvaceti tisících čtverečních kilometrech, které jsou plné volně žijících exotických zvířat. Náš řidič a průvodce v jedné osobě se jmenuje Omar. Je nový, safari jede poprvé. Divoce žijícími zvířaty je občas ohromen stejně jako my sami. Najednou na Omara mávne řidič protijedoucího terénního vozu. Oba zastaví. Omarův kolega mu cosi energicky říká ve svahilštině. Zaslechnu slovo „simba“ – lev. Je to jasné, uháníme se podívat na lvy! Přesněji řečeno – na dvě lvice a jedno odrostlejší lvíče. Samice líně leží a synka nechávají řádit v roští kolem. Mládě ale najednou přestane skotačit, přikrčí se a úplně se tak ztratí ve žlutohnědé vysušené trávě. Kousek dál se totiž bezstarostně pase antilopa. Lvíče ohromným skokem vyrazí směrem k ní. Antilopa se lekne a ve zlomku sekundy se dává na zběsilý úprk. Lvíček se za ní žene. Jedeme autem souběžně s nimi. Antilopa začne kličkovat. Nejdřív nalevo, následuje obrat napravo a potom se velkým skokem přenese přes cestu. Asi deset metrů před naším vozem… Omar duchapřítomně přidá plyn a překříží cestu lovícímu lvíčeti. To se zalekne čehosi rychlého, svítícího a vrčícího a nechá svou potenciální oběť být.

Lvice

Potápění i golf

Při návštěvě Keni se nikdy nebudete nudit. Můžete se slunit na nádherných písečných plážích. Můžete s potápěčskou výstrojí objevovat podmořský ráj na ryby nesmírně bohatého Indického oceánu. Užije si to dokonce i ten, kdo potápění doposud nezkoušel. V celé řadě hotelových resortů je totiž možné absolvovat potápěčské kurzy pod vedením zkušených odborníků. Můžete si zde zahrát golf. Do Keni byl tento sport „importován“ v minulém století Angličany a má zde už úctyhodnou tradici. K dispozici jsou tu velmi kvalitní osmnáctijamková hřiště na keňském pobřeží. V blízkosti každého hřiště je luxusní pětihvězdičkový hotel s vlastní pláží. Pro golfisty a jejich doprovod jsou zajištěny často i zajímavé doprovodné programy. Můžete se seznámit i s historií této zajímavé africké země a navštívit třeba Mombasu.

potápění

Fort Jesus v Mombase

Mombasa je půlmilionový přístav a pro východ země je důležitým správním i kulturním centrem. Navštívíte-li ji, nesmíte zapomenout zajet si do moderního centra, na ulici Moi Avenue, a vyfotografovat se tam pod bránou tvořenou dvěma obrovskými aluminiovými „sloními“ kly. V mohutné pevnosti Fort  Jesus, kterou najdete na jižním konci mombaského starého města, objevíte zase zdejší historii. Dozvíte se například, že příkaz k postavení těchto obranných valů dal roku 1593 první portugalský vládce Mombasy – Mateus Mendes de Vasconcelo. Chtěl tak ubránit své pozice proti rostoucímu tlaku Arabů. Dnes je ve Fort Jesus muzeum, v němž jsou vystaveny archeologicky cenné amfory, staré perské a čínské keramické výrobky, středověké námořní svítilny či vzácná stará křesla. Většina z těchto věcí byla objevena na mořském dně ve vracích lodí, které před mnoha stoletími ztroskotaly u východních břehů rovníkové Afriky.

Mombasa Keňa Mombasa Keňa

Pláže

„Jak tady mohl někdo ztroskotat?“ kladete si otázku na břehu poklidného oceánu. Jedinou „nástrahou“ pro mořeplavce zde mohou být snad jen široké pláže. Kdo si jednou lehne na jejich bělostný a jemný písek, kdo se jednou vykoupe ve 30°C teplé mořské vodě, za zády veškeré pohodlí a komfort hotelů na špičkové evropské úrovni, ten se už nebude chtít nikam plavit. Na prohřátý písek pláží vrhají přes poledne své milosrdné stíny kokosové palmy. Domorodci tvrdí, že za nocí, kdy je Měsíc v úplňku, šumění jejich listů šeptá vzkazy zemřelých. Kutča haíba Je šest ráno. Stojím na pláži, která patří k hotelu a jsem okouzlený hrou barev nad mořskou hladinou. Nad obzor se překvapivě rychle vyhoupne oranžové slunce. Najednou kdosi za mými zády řekne: „Kutča haíba“. Překvapeně se otočím. Zahradník hotelu, ve kterém bydlíme, zrovna přichází do práce. Pobaveně mi překládá do angličtiny, co právě řekl. Kutča je ve svahilštině jeden z výrazů pro východ slunce. Haíba znamená krásný. Vysvětluje mi, že se nenarodil na pobřeží. Když mu bylo dvanáct, získal jeho otec práci v mombaském přístavu. Jeho rodina se proto přestěhovala sem, k moři. „Nikdy nezapomenu na chvíli, kdy jsem poprvé uviděl východ slunce nad mořem,“ říká. „Znám jen jedno místo, které je ještě krásnější – Thompsonovy vodopády. Zajeďte se tam podívat,“ nabádá mě.

pláž Keňa pláž východ slunce

Počasí

Do Keni můžete jet kdykoli. Zdejší mořské pobřeží leží v oblasti tropického klimatu. Období od poloviny listopadu do konce března je považováno za vyšší sezónu se stálejším počasím a průměrnými teplotami 28°C až 32 °C. Období duben až říjen s průměrnými teplotami 25°C až 28°C je považováno za nižší sezónu s proměnlivějším počasím. Nejteplejším a nejsušším obdobím jsou zde měsíce leden a únor. Mimochodem… už máte originální dárek k Vánocům? Co takhle zájezd do Keni?

hotely Keňa

Keňa – to je přehršel nádherných zážitků. A dělí nás od ní jen osm hodin letu…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*