Keňa druhá část – safari, dějiny, rady na cestu

safari

Nad bušem se začne stmívat… Ochladí se. Zvířata opouští jejich lenost, vyvolaná přes den horkem, a nastává čas lovu. Lví tlupy se ubírají po stopách zeber a antilop, krokodýlové vylézají z říček a jezírek. Národní parky v Keňském vnitrozemí jsou přitažlivé i v noci. Dobrodružství pokračuje…

Jakmile padne soumrak, rozpoutá se v divočině změť zvuků. Pokřik nejrůznějších ptáků je občas proložený zařváním lva, táhlým vzdechnutím hrocha, pronikavými výkřiky paviánů nebo zatroubením slona. Z nedávno celkem poklidného prostoru najednou vane nebezpečí.

Pokud budete v Keni, určitě si musíte domluvit alespoň dvou až třídenní safari. Pro velké milovníky zvířat jsou zde nabízeny dokonce až šestidenní pobyty v divočině. Vůbec se při tom nebojte ubytování. Renomovaná cestovka vám i uprostřed buše zařídí nocleh ve velmi kvalitních hotelech se vším myslitelným komfortem. Vždyť i tak známý řetězec jako je Hilton má svůj luxusní hotel uprostřed světa divokých zvířat – v západní části parku Tsavo.

zebra 

Nezůstávejme ale jen v divočině. I když svět divokých zvířat je zcela jistě to nejpřitažlivější, co vám může Keňa v kategorii výletů nabídnout, přesto safari tady zdaleka není jedinou možností, jak si můžete zpestřit váš pobyt u zdejšího nádherného pobřeží.

Zde je seznam toho nejzajímavějšího:

Záhadně opuštěné město Gedi

Určitě vás okouzlí svou tajemnou krásou ruiny opuštěného arabského města Gedi (někdy je psané také jako Gede). Nachází se na pobřeží na sever od Mombasy a když vkročíte dovnitř do areálu, můžete se procházet opuštěnými ulicemi, prohlédnout si palác místního šejka, vkročit do ruin, které dříve byly mešitou, nahlédnout mezi zdi, jež před mnoha staletími tvořily domy obchodníků, mořeplavců, rybářů. Vše nasvědčuje tomu, že šlo o velice prosperující město.

Vzniklo v jedenáctém století a bylo významným obchodním centrem, žilo zde minimálně kolem tří tisíc lidí a na počátku sedmnáctého století bylo ze dne na den záhadně opuštěno veškerými obyvateli. Stalo se to náhle. Vědci dodnes nezjistili, co bylo příčinou tohoto útěku. Záhadná epidemie? Ozbrojený útok nějakých nepřátel z pevniny nebo snad z moře? Nečekané vyschnutí pramenů, které zásobovaly místní studny vodou? Nikdo doposud nenašel odpovědi… Nicméně historická památka je to opravdu unikátní a výjimečná.

Gedi city Kenya
https://misszeeee.files.wordpress.com

 

vodopády Keňa
https://ak7.picdn.net

Thompsonovy vodopády

Obrovský, mohutný proud vody padající z výšky 75 metrů. Je to nádherné místo ve vnitrozemí, ležící na řece Ewaso Narok. Nádherné vodopády objevil roku 1883 Joseph Thomson, skotský geolog a přírodovědec. V horní části řeky, těsně před tím, než se voda dostane k vodopádům, je řada zálivů a tůní s obrovským počtem zde žijících hrochů.

Jezero Nakuru

Pobřeží tohoto jezera s mírně slanou vodou lemuje velké množství plameňáků, údajně jich zde mohou být až dva miliony. Tyto nádherné ptáky, které zde můžete nerušeně pozorovat, sem přilákalo velké množství vodních řas, jež jinde nenajdou. V okolí jezera, které má plochu kolem 45 čtverečních kilometrů, určitě narazíte také na nosorožce, dokonce zde žije i několik vzácných bílých exemplářů. Nezapomeňte si vzít s sebou dalekohled (pro pozorování ptáků) a košík s bohatou svačinou (pro piknik na zdejších travnatých loukách).

flamengo
https://travelupdate.boardingarea.com

 

Ostrov Lamu

Nádherný přístav na ostrově Lamu byl založen patrně už ve čtrnáctém století. Jeho prosperita byla v minulosti založena na obchodu s otroky. Přístav má neopakovatelnou atmosféru. Je zde velké množství historických památek, celá řada odkazů na domorodou i arabskou kulturu, určitě budete obdivovat zdejší neuvěřitelně krásnou architekturu. Kombinace romantiky a dějin…

Lamu island Kenya
https://travelupdate.boardingarea.com

 

Keňská kuchyně

Dostali jste po putování křížem krážem Keňou hlad? Ochutnejte národní specialitu “irio” – připravuje se ze směsi hrachu kukuřice a brambor. Chutné, zdravé a rychle zasytí. Zcela jistě vám zachutná i pokrm „ugali“, který se vyrábí z kukuřičné mouky, vody a soli. Recept je jednoduchý: do vroucí vody se nasype stejný objem kukuřičné mouky, osolí se a po uvaření se několik minut hněte. Když je hmota ztvrdlá, zformuje se do podoby jakési velké lžíce. S pomocí této “lžíce” se pak jí třeba ragú nebo zeleninové lečo. V tomto případě se nepoužívá příbor. Keňská kuchyně velice často kombinuje sladké a slané potraviny dohromady. V hotelu vám jeden večer jistě nabídnou plátky ananasu obalené v trojobalu jako řízek a k tomu slané brambory polité máslem.

ugali kenyan food
https://upload.wikimedia.org

Vízum do Keni

Občané České republiky potřebují pro vstup do Keni vízum. Žádost o vízum lze podat pouze prostřednictvím internetu, a to na webové stránce spravované keňským Ministerstvem vnitra a koordinace národní vlády (Ministry of Interior and Coordination of National Government) na adrese: http://www.evisa.go.ke

Po vyplnění elektronického formuláře je nutné ještě připojit vaší fotografii, sken datové stránky pasu, kopii letenky a krátkou informaci o účelu pobytu. Pokud jedete s cestovní kanceláří, bývá obvyklé, že tyto formality zařídí pracovníci cestovky.

 

Očkování a rady na cestu

Povinné očkování pro turisty přijíždějící z Evropy není vyžadováno žádné, nicméně doporučuje se, pakliže budete mít v plánu jet na výlety do vnitrozemí nebo absolvovat safari, zajistit si očkování proti žluté zimnici. Nechat se očkovat proti této chorobě je nutné minimálně 10 dní před plánovaným odletem.

Rovněž není od věci poradit se s vaším lékařem, jestli budete, či nebudete potřebovat antimalarika. Vše závisí od toho, kde se budete pohybovat a jaká bude vaše plánovaná činnost.

Určitě si ale vezměte s sebou dostatečné množství repelentů proti komárům a používejte je vždy po setmění.

Pokud nejedete s cestovní kanceláří a výlet na safari si zajišťujete sami, počítejte s tím, že vstupy do všech národních parků lze v Keni hradit pouze prostřednictvím platebních karet. V hotovosti to nejde.

 

Pitnou vodu dostanete zdarma až na pokoj

Voda z vodovodu v Nairobi a v Mombase je relativně kvalitní, přesto doporučujeme pít především vodu balenou. Většina hotelů vyšší úrovně balenou vodu zdarma dodává svým hostům na pokoj. Karafa s pitnou vodou bývá součástí i každé hotelové koupelny a doporučuje se tuto vodu z karafy používat při čištění zubů.

Řada hotelů dodává zdarma svým hostům i repelenty. Najdete je v koupelnách v jednorázových sáčcích.

Adaptér s sebou

V Keni je elektrická síť na 220 V, nicméně je zde používán britský typ zásuvek (ploché kolíky). Je proto dobré se vybavit adaptérem. Pokud ale tento doplněk zapomenete, nic se neděje, v každém mini obchůdku, které jsou součástí hotelů vyšší úrovně, je tento adaptér možné zakoupit za pár šilinků.

V Keni jsou poměrně časté výpadky elektrického proudu, nicméně lepší hotely jsou vybaveny agregáty, které ihned po výpadku naskočí a turisté toto nepohodlné omezení v podstatě téměř nepocítí.

 

Na co si dát pozor

ivory
https://thumbs-prod.si-cdn.com

 

V Keni platí zákaz používání polyetylenových sáčků. Je proto nutné své věci zabalit do jiného druhu obalů, popřípadě hned po příletu do Keni polyetylenové sáčky, které máte s sebou, vyhodit. Nezapomeňte, že jakýkoliv vývoz předmětů vyrobených z kostí nebo kůže divoké zvěře je zde trestný. Nesmí se ale vyvážet ani rostliny, živá zvířata či hmyz. Pokud je přesto chcete vyvézt (např. k vědeckým účelům), je nutné zařídit si příslušná povolení na místních úřadech.

 

 

Kde se ubytovat:

Pojeďte se podívat do Traveller Beach Hotel poblíž Mombasy. Hotel má veškeré zázemí pro klidnou a příjemnou dovolenou. Hotel má v nabídce miniklub, fitness, aerobik, vodní sporty a další zázemí pro aktivní dovolenou. Nabídky naleznete > Hotel Traveller

Amani Tiwi Beach Resort je hotel nacházející se na jih od Mombasy. lepší v klidné zátoce a svým hostům nabízí venkovní bazén, dětský bazén, plážový volejbal a další sportovní aktivity. Hotel nabízí bohatý večerní program s živou muzikou. Nabídky naleznete na > Amani Tiwi Beach

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*