Jezero Millstätter See

Rakousko

Jezero Millstätter See je jedno z nejkrásnějších v Rakousku vůbec, nejen v Korutanech. Vede kolem něj oblíbená a skvěle značená pěší turistická cesta, vhodná skoro pro každého, kdo touží po příjemné a romantické letní procházce. Dobré klimatické podmínky, až 27 °C teplá voda jezera, v létě mnoho slunečných dnů a krásná příroda kolem, to všechno sem láká turisty, kteří chtějí klidnou a pohodovou dovolenou. Zároveň je nejvýše položeným a také nejhlubším korutanským jezerem.

Celé Millstätter See je možné objet na kole po cyklostezce (28 km). Kromě koupání zde lákají i projížďky po klidné hladině jezera, a to buď v klasických veslicích, nebo na výletních lodích a přívozech. Většina plavidel je na elektrický pohon, aby zplodiny z motorů nezatěžovaly přírodu kolem.

Jezero Millstätter See
Jezero Millstätter See

Jak to bylo dříve…

Nejdůležitějším městečkem u jezera je Millstätt s 3 400 obyvateli, historickými habsburskými vilami a letními hudebními týdny.

Název samotného jezera je odvozený od události, která je dnes už v kategorii legend a pohádek, nicméně má reálný základ. Původně totiž bydleli v okolí jezera Keltové a staří Římané. Nicméně v 11. století se začíná používat název mille statue, čili tisíc soch. To je odvozené od události, podle níž nechal kníže Domicián svrhnout do jezera 1 000 soch římských a keltských bohů a na místech, kde tyto sochy původně stály, dal postavit křesťanské kostely nebo kaple.

Domiciánovy ostatky jsou uloženy ve zdejším farním kostele u oltáře, ve skleněném sarkofágu. Dodejme, že svatý Domicián byl významný slovinský kníže, který byl prohlášen za svatého a jenž v jedenáctém století založil v Millstättu klášter benediktýnů.

Jezero Millstätter See
Jezero Millstätter See

Tip na výlet – Spittal an der Drau

V nedalekém městě Spittal an der Drau (14 000 obyvatel) objevíte centrum kultury a zábavy se vším všudy. V létě se tu koná proslulý korutanský body painting festival (malování na lidském těle) nebo festival komedií.

Spittal an der Drau bývá někdy označován za bránu do Korutan. Jméno města je odvozeno od hospicu, který zde byl (spolu s kostelem) založený už roku 1191 z rozhodnutí hraběcího rodu Ortenburgů.

Nicméně – navzdory názvu města – nejvýznamnější památkou je zde renesanční zámek Salamanca, nádherná ukázka architektury ve florentském stylu. Určitě stojí za návštěvu. Zámek vyniká především arkádovým nádvořím, na němž se v létě pořádají koncerty vážné hudby. Na programu zde vždy najdete Mozarta, Haendela, Vivaldiho, Buxtehudeho, Beethovena.

Ze Spittalu se po cyklostezce podél řeky Drávy dostanete až do Villachu (je to daleko cca 40 km). Na druhou stranu pak můžete jet po Drávské cyklostezce proti proudu této řeky směrem do Východního Tyrolska nebo odbočit do krásného Mölltalského údolí s řekou Möll (objevíte zde malebné soutěsky, skvěle fungující lanovky do horských turistických oblastí, možnosti raftingu atd.)

Tip na výlet – Sankt Peter im Holz

Budete-li trávit dovolenou u jezera Millstätter See , pak si určitě také udělejte výlet do asi 12 km vzdálené obce Sankt Peter im Holz. Stojí totiž na místě kdysi velkého a významného keltského města Teurnia. Vykopávky z keltských nalezišť jsou součástí zdejšího muzea. Byla tu též odkryta vzácná, raně křesťanská bazilika z pátého století se krásnými mozaikami, která stála uprostřed nynějšího hřbitova. I tuto historickou památku je tady možné obdivovat.